Gedulo ir vilties dieną – skaudūs prisiminimai ir šviesūs lūkesčiai

Prie tremtinių kryžiaus – choro „Atmintis“ nariai.

Trečiadienį Lietuvoje buvo minima Gedulo ir vilties diena.
Masinių trėmimų aukų atminimą įvairiuose susibūrimuose paminėjo ir Mažeikių rajono gyventojai. Į minėjimus susirinkę žmonės dar kartą prisiminė, kokia svarbi yra laisvė ir kokia jos kaina.

Dalyvavo iniciatyvoje „Vilties paukštis“

Šiemet minėtos 82-osios pirmųjų Lietuvos gyventojų trėmimų metinės, kai per vieną savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17,5 tūkst. žmonių.

Pirmieji Gedulo ir vilties dieną minėti pradėjo rajono ugdymo įstaigų mokiniai. Dalis Mažeikių rajono mokyklų prisijungė prie Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuotos akcijos „Vilties paukštis“.

Vaikai ir jaunimas buvo pakviesti domėtis tremties istorija, pakalbinti šiomis temomis savo senelius, tėvus, dalyvauti Gedulo ir vilties dienos minėjimuose, aplankyti su tremtimi susijusias vietas. Be to, iniciatyvoje dalyvaujančių mokyklų mokinių prašyta iš popieriaus ar kitų medžiagų pagaminti laisvės, gyvybės, gyvenimo simbolį – paukščius ir juos palikti šalia geležinkelio stočių, iš kurių į Sibirą buvo tremiami žmonės, kitose tremtinių, kovotojų dėl Lietuvos laisvės pagerbimo vietose.

Nuo knygų pristatymų iki performanso

Rajono gyventojai Gedulo ir vilties dieną minėjo dalyvaudami šv. Mišiose, minėjimuose, surengtuose miestelių bibliotekose, aikštėse, prie paminklų tremtiniams atminti.

Židikų kultūros centre pristatyta knyga, parašyta pagal miestelyje gyvenančios Julijanos Danutės Škimelytės-Brazdeikienės tėvų prisiminimus apie tremtį. Dainavo Židikų kultūros centro ansamblis „Romantika“ ir Edgaras Perminas.

Laižuviškiai bei miestelio svečiai, kaip ir kasmet, birželio 14-osios vidurdienį paminėti šios datos rinkosi prie 1941–1952 m. laižuviškiams tremtiniams atminti skirtos lentos.

Sedoje tremtinių atminimas pagerbtas šv. Mišiomis bažnyčioje, o paskui – prisiminimų vakare, surengtame A. Baranausko aikštėje.

Tirkšliuose minėjimas vyko kiek kitaip nei įprastai. Tirkšlių miestelio centre surengtas performansas „NEUŽMIRŠTI“, kuriame buvo vaizduojami epizodai iš tremties. Po šv. Mišių Kristaus Karaliaus bažnyčioje jaunųjų šaulių vedama eisena rinkosi prie Paminklo stalinizmo aukoms atminti.

Prisiekė jaunieji šauliai

Mažeikiuose nukentėjusieji nuo sovietų represijų prisiminti ir pagerbti keliuose renginiuose.

Tremtinių pagerbimo ceremonija, dalyvaujant Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių chorui „Atmintis“, įvyko miesto kapinėse, prie tremtinių kryžiaus ir laisvės gynėjų kapo. Prieš pat vidurdienį prie miesto kultūros centro sustota tylos minutei.

Naujus jaunuosius šaulius sveikino Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės vadas Julius Svirušis.

Vėliau prie Mažeikių geležinkelio stoties surengta Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės naujų narių priesaikos ceremonija. Priesaiką ir jaunojo šaulio pasižadėjimą davė 26  šauliai.

„Šiandien brolių ir sesių šaulių, miesto gyventojų akivaizdoje prisiekėte visur ir visada laikytis jaunojo šaulio pareigų, įstatymų ir vadų įsakymų. Norėčiau, kad to ir šios dienos nepamirštumėte – kaip ir savo pasirinkimo tarnauti tėvynei Lietuvai“, – sveikindamas naujus narius kalbėjo rinktinės vadas Julius Svirušis.

Dalytasi mintimis, prisiminimais, dainomis

Pagarba tremtiniams atiduota ir atminimo vakare „Namai ten, kur širdis“. Teatralizuotą programą parengė ir atliko Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatro aktoriai. Choro „Atmintis“ nariai susirinkusiesiems padovanojo keletą dainų, pasidalijo tremties prisiminimais. Tautiškos melodijos lydėjo Trečiojo amžiaus universiteto šokių studijos „Serbentėlė“ šokėjų pasirodymą.

Scenoje – Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatro aktoriai.

Dainomis džiugino lopšelio-darželio „Gintarėlis“ ugdytinė Rustė Valantinavičiūtė, Vytauto Klovos muzikos mokyklos mokinės Ugnė Gerikaitė ir Saulė Činčiukaitė.

Dėl Rusijos agresijos iš gimtosios šalies pasitraukusi ukrainietė Inna Trošina drauge su dviem sūnumis atliko ukrainiečių ryžtą ir tvirtybę simbolizuojančią dainą. Moteris susirinkusiesiems priminė, kad svetimos šalies agresija, smurtas ir represijos niekur nedingo.

„Šių dienų akivaizdoje iš naujo įvertinome laisvės kainą. Visai netoli vykstantis karas įpareigoja mus kaip tautą dar stipriau, atkakliau laikytis savo tradicijų, papročių, nepalūžti, išlikti tvirtiems, draugiškiems, vieningiems. Prieš 82 metus, kai Sovietų Sąjunga trėmė į Sibirą – į šaltį ir nebūtį ištisas šeimas, tie žmonės sugebėjo savo širdyse išlaikyti tikėjimą, tautiškumą, papročius ir, svarbiausia, meilę tėvynei. Išlaikykime visas šias vertybes ir mes“, – ragino Savivaldybės merė Rūta Matulaitienė.

Nuotr. autorės ir iš organizacijų archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content