Filmo apie generolą P. Plechavičių paskutiniai kadrai

VŠĮ Savasties teatro aktoriai ir aktorius R. Lenartavičius. Nuotr. iš kūrybinės grupės archyvo

Ypač saulėtą ir vasariškai šiltą šios savaitės pirmadienį istorinėje Kauno Žaliakalnio vietoje – Zikaro namo muziejaus terasoje –  nuo ankstyvo rytmečio būriavosi aktoriai ir filmo kūrybinė grupė. Autentiškame muziejaus interjere ir eksterjere buvo filmuojamos paskutinės scenos dokumentiniam filmui apie generolą P. Plechavičių. Itin jaudinančioje mizanscenoje – sovietų kariuomenei peržengus Lietuvos sieną – nusifilmavo ir Lietuvos šaulių sąjungos nariai Paulius Stasiukaitis ir Raimondas Bugavičius. Generolą įkūnijo aktorius Robertas Lenartavičius, suvaidinęs nemažai vaidmenų su laisvės kovomis susijusiuose filmuose.

„Generolą atkūrėme visuose jo veiklos ir gyvenimo etapuose – kariuomenės savanorio, husarų pulko vado, verslininko veikloje. Norime jį atskleisti ne tik kaip pareigūną, karį, bet ir privatų šeimos žmogų, strateguojantį verslo idėjas“, – sakė filmo prodiuserė žurnalistė Danguolė Bunikienė, šiemet apdovanota A. Macijausko premija.

Generolo – reiklaus, griežto, principingo, bet teisingo žmogaus – įvaizdį sukurti padėjo grimo meistras Algirdas Banys, kuriantis istorinių asmenybių įvaizdžius.  Filmuojant rekonstrukcijas, generolo šeimos narių vaidmenis atliko Mažeikių miesto VŠĮ „Savasties teatro“ aktoriai. Aplinka, kuri supo Povilą Plechavičių vaikystėje, labiau atskleis itin sudėtingą pagrindinio herojaus asmenybę.

Gen. P. Plechavičius su žmona Irena (aktoriai R. Lenartavičius ir R. Bliščenko). Nuotr. iš kūrybinės grupės archyvo

Pirmos scenos su vežimaičiais ir ristūnų veislės žirgais buvo filmuojamos Bilionių etnografinėje sodyboje (Šilalės r.). Filmavimams, persikėlus į Kauną, lokacijų dar buvo ne viena. Savaitės pradžioje kauniečiai galėjo matyti elegantišką vyrą, pasipuošusį tarpukario istoriniu kostiumu, pasitikinčia eisena žingsniuojantį senamiesčio gatvelėmis, praveriantį istorinės prezidentūros duris, ir netgi niūriame III forte.

„Labiausiai džiugina tai, kad mes būsime pirmieji, visuomenei atskleidę tikrą generolo gimimo datą, tai yra, metus ir dieną. Per tuos mėnesius, kol rinkome medžiagą, genealoginius medžius sudarinėjantys žmonės surado Povilo gimimo – krikšto – metrikus, o tai didžiausia intriga“, – sakė filmo autorė D. Bunikienė, kurianti  jau šeštą dokumentinį filmą.

Metams baigiantis dokumentinis filmas bus pristatomas visuomenei ir rodomas per LNK grupės televiziją INFO TV.

Gen. P. Plechavičius su draugu ( iš dešinės aktoriai R. Lenartavičius ir R. Bugavičius). Nuotr. iš kūrybinės grupės archyvo

Atkuriant istorines asmenybes ir laikmetį, filmo kūrėjus konsultavo istorinių kostiumų rekonstruktoriai kaunietis Ramūnas Skvireckas ir mažeikiškis Kajus Lementauskas. Nuo pat pirmųjų filmavimo dienų kūrėjai bendradarbiauja su Lietuvos šaulių sąjunga, karo istoriku Gintautu Jakščiu, nacionaliniu M. K. Čiurlionio muziejumi, P. Plechavičiaus atminimo įamžinimo fondo nariais, taip pat su vietiniais Žemaitijos regiono gyventojais, geranoriškai padedančiais filmo kūrėjams žmogiškaisiais ištekliais bei rekvizitais.

Filmas kuriamas Krašto apsaugos ministerijos lėšomis, įgyvendinant projektą „Generolas P. Plechavičius – valstybei ir tautai“. Filmo kūrimą taip pat remia Plungės ir Mažeikių rajono savivaldybės, Lietuvos šaulių sąjunga. Džiugu, kad prie finansinės paramos planuoja prisidėti ir verslo įmonės. Viena jų  –  kultūros ir istorinių projektų rėmėja „Plungės lagūna“.

Kornelija BUNIKYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto