Kviečia į konferenciją ir filmo pristatymą

Mažeikių muziejuje trečiadienį vyks konferencija, skirta Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo okupacijai 80-mečiui paminėti ir Lietuvos Vietinės rinktinės įkūrėjui generolui Povilui Plechavičiui atminti.

PRANEŠIMAS, PRISTATYMAI IR FILMAS

Minint 80-tąsias Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo kovų metines ir siekiant atminti generolo Povilo Plechavičiaus įkurtą Vietinę rinktinę, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro užsakymu sukurtas dokumentinis filmas „1944-ieji. Generolo misija“. Šio filmo autorė ir režisierė – žurnalistė Rūta Sinkevičienė.

Konferencijoje pranešimą apie Vietinę rinktinę skaitys Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius, istorikas dr. Arūnas Bubnys, apie generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo labdaros ir paramos fondo veiklą bei tikslus kalbės šio fondo direktorė Genoveita Gricienė.

Vyks dokumentinio filmo „1944-ieji. Generolo misija“ peržiūra, kurią Mažeikių krašto visuomenei pristatys jo autorė R. Sinkevičienė.

KOVA NETURĖJO NUGALĖTOJŲ

Lietuvos Vietinės rinktinės istorija buvo paskutinis rimtas nacių bandymas įvykdyti Lietuvoje masinę karinę mobilizaciją ir savo žinion paimti didelę karo tarnybai tinkamo Lietuvos jaunimo dalį. Tačiau ir ši mobilizacija pirmiausia dėl pačių nacių kaltės (susitarimų laužymo ir vienašališko keitimo) sužlugo.

„Generolas Povilas Plechavičius nepakluso vokiečių spaudimui, nepaaukojo jų interesams Lietuvos jaunimo, įstojusio į jo vadovaujamą Rinktinę, nepavertė jos vokiečių įrankiu. Dėl nuolatinių nacių bandymų, prisidengiant Lietuvos Vietine rinktine, įvykdyti masinę Lietuvos jaunimo mobilizaciją ir pasiųsti kuo daugiau lietuvių į Rytų frontą Lietuvos Vietinės rinktinės kūrimas ir veikla tapo dramatiškomis varžybomis tarp lietuvių ir nacių interesų. Ši kova neturėjo nugalėtojų.

Lietuvos Vietinei rinktinei nepavyko tapti Lietuvos kariuomenės užuomazga, tačiau ir naciams nepavyko įvykdyti masinės mobilizacijos ir paversti lietuvius patrankų mėsa Rytų fronte. Pozityviai reikėtų vertinti tą faktą, kad nemaža dalis kariškai parengtų Lietuvos Vietinės rinktinės karių įsijungė į partizaninį pasipriešinimą sovietams pokario metais. Kai kurie buvusieji Lietuvos Vietinės rinktinės karininkai (Jonas Žemaitis, Juozas Šibaila) suvaidino ypatingą vaidmenį antisovietinėje rezistencijoje“, – sako LGGRTC generalinis direktorius, istorikas dr. Arūnas Bubnys.

VERTĖ RINKTIS MAŽESNĘ BLOGYBĘ

R. Sinkevičienė pabrėžė, kad jos, kaip filmo autorės, laukė atsakinga užduotis – kuo aiškiau papasakoti 1944-ųjų įvykius, atspindėti istorinį kontekstą ir padėti žiūrovams suprasti, kokį vaidmenį čia turėjo generolas Povilas Plechavičius ir Lietuvos Vietinė rinktinė.

„Tų metų įvykiai Lietuvoje iki šiol kelia visuomenės nesutarimų, tačiau dėl vieno nesiginčijama – lietuviams gresianti antroji sovietų okupacija su bolševikinio teroro banga buvo daug baisesnė nei nacistinės Vokietijos okupacija. Noras atkurti nepriklausomą Lietuvą vertė rinktis mažesnę blogybę ir tam reikėjo suburti savą Lietuvos kariuomenę. Apie tai ir pasakojama filme – įvykius, kurie, deja, yra likę istorijos paraštėse“, – akcentavo filmo autorė ir režisierė R. Sinkevičienė.

Aldona JAKAVONIENĖ

2024 m. spalio 23 d., trečiadienį, 13 val.
Mažeikių muziejuje (V. Burbos g. 9)
vyks konferencija, skirta Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo okupacijai 80-osioms metinėms paminėti ir Vietinės rinktinės įkūrėjui generolui Povilui Plechavičiui atminti.

PROGRAMA:
13.00 – 13.30 val. Pranešimą „Lietuvos Vietinė rinktinė.1944 m.“ skaitys LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.
13.40 – 14.00 val. Pranešimą „Generolo Povilo Plechavičiaus atminties išsaugojimo labdaros ir paramos fondo veikla ir tikslai“ skaitys Genoveita Gricienė.
14.00 – 14.55 val. Vyks dokumentinio filmo „1944-ieji.Generolo misija“ peržiūra. Dalyvaus filmo autorė ir režisierė – žurnalistė Rūta Sinkevičienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto