Laisvės gatvei nelemta tapti Laisvės alėja?

RAJONO POLITIKAI VIEŠAI PAREIŠKĖ, KAD LAISVĖS GATVĖS DALIS NEBUS PAVERSTA PĖSČIŲJŲ ALĖJA. MAŽEIKIŠKIAI MANO KITAIP

Savivaldybės komisija, kontroliuosianti Europos Sąjungos lėšas, skirtas miestui, siūlo atsisakyti minties Laisvės gatvę paversti pėsčiųjų taku. Tokiai nuostatai pritaria toli gražu ne visi mažeikiškiai. O kaimynų šiauliškių patirtis liudija, kad pėsčiųjų alėja itin patraukli ir miesto gyventojams, ir verslininkams.


ŠIEK TIEK ISTORIJOS
Apie centrinės senamiesčio gatvės pavertimą pėsčiųjų taku prabilta senokai. Maždaug 1986 metais tuometinio Mažeikių rajono vadovo Stanislovo Giedraičio iniciatyva buvo parengtas pėsčiųjų gatvės projektas. Jo autorius tais laikais veikusio „Šiaulių komprojekto“ architektas Rimantas Stuopelis „Santarvei“ pasakojo, kad pagal projektą Laisvės gatvė nuo Savivaldybės pastato iki pašto turėjo tapti pėsčiųjų zona.
„Įgyvendinti projektą, matyt, nebuvo taip paprasta, tam reikėjo didelių investicijų“, – sakė architektas.
R. Stuopelis taip pat projektavo ir pėsčiųjų taką Vilniaus gatvėje Šiauliuose.
„Vilniaus gatvė buvo uždaryta viena pirmųjų tuometinėje Sovietų sąjungoje. Vyko didžiuliai ginčai. Daug kam atrodė nerealu neleisti važiuoti mašinoms viena pagrindinių miesto gatvių. Tačiau tais laikais buvo paprasčiau – valdžia pasakė, kad reikia uždaryti, ir uždarė“, – prisimena pašnekovas.
Dabar šiauliečiai kitokios Vilniaus gatvės nė neįsivaizduoja. Ten įsikūrusios parduotuvės, bankai, knygynai, kavinės ir kitos miesto gyventojų ir svečių pamėgtos vietos. Vakarais labiausiai lankomas bulvare esantis kino teatras ir jaunimo itin mėgiamas naktinis klubas.
ŠIAULIŠKIAI
TAKĄ ATNAUJINO
Šiemet dalis Šiaulių pėsčiųjų tako yra atnaujinta: pakeista tako danga, vamzdynai, apšvietimas, senų medžių vietoje pasodintos jaunos žemaūgės liepos, įrengti gėlynai.
Atnaujintoje tako dalyje, kurios ilgis siekia apie vieną kilometrą, pastatyti nauji suoliukai, šalia jų iš ketaus pagamintos šiukšliadėžės. Pasak Savivaldybės specialistų, viena šiukšlių dėžė kainavo apie tūkstantį litų. Už vieną ąžuolinį suoliuką šiauliškiai mokėjo kiek daugiau nei tūkstantį litų.
Taką puošia iš ketaus pagaminti vazonai, kuriuose pasodinta gėlių.
Šiaulių savivaldybė pėsčiųjų tako rekonstrukcijai pinigų skyrė iš Privatizavimo fondo. Darbai kainavo 8,5 mln. litų.
Likusią Vilniaus gatvės dalį Savivaldybė ketina rekonstruoti artimiausioje ateityje. Šiuo metu svarstomas lėšų skyrimo klausimas.
APIE UŽDARYMĄ
GALVOTI ANKSTI
Mažeikiuose apie Laisvės gatvės pavertimą pėsčiųjų taku kalbama ir nepriklausomybės laikais. Šią mintį politikai dažniausiai prisimena artėjant rinkimams. Praėjusią savaitę Savivaldybėje nuskambėjo siūlymas pėsčiųjų tako idėjos atsisakyti.
Savivaldybės tarybos nario bei komisijos geresniam ES lėšų įsisavinimui nario Gintauto Šmaižio manymu, galvoti apie Laisvės gatvę, kaip apie pėsčiųjų taką, dar anksti.
„Ką pėstieji ten veiks, kur užeis, ką pamatys? Verslo toje gatvėje nėra. Veikia viena kavinukė ir „Maxima“. Uždaryti galime bet kada, tam daug proto nereikia. Dvi „plytas“ pastatei, ir gatvė uždaryta. Tačiau prieš tai dar reikia išspręsti viaduko per geležinkelį klausimą, sutvarkyti apvažiavimus. Juk kiekvieną rytą Laisvės gatvėje susidaro didžiulės spūstys. Kas bus, jeigu ją uždarysime? Tragikomedija“, – įsitikinęs G. Šmaižys.
Jo nuomone, mintis uždaryti Laisvės gatvę yra likusi iš sovietmečio, vadinamųjų Giedraičio laikų. Tačiau tada buvę visai kiti užmojai, miestas turėjo būti visai kitame gale.
SENAMIESTIS TURĖTŲ
SAVO VEIDĄ
Kavinės, įsikūrusios Laisvės g. 30, savininkė Ala Songailienė pritaria minčiai įrengti pėsčiųjų taką. Moteris įsitikinusi, kad klientų ne tik nesumažėtų, bet netgi padaugėtų.
„Kaip dabar atrodo Laisvės gatvė – nei praeiti, nei pravažiuoti. Uždraudus važiuoti automobiliams, būtų visai kitoks vaizdas. Būtų be galo šaunu. Senamiestis tada turėtų savo veidą. Atnaujinta aplinka būtų paskatinimas ir kitiems verslininkams. Tenka nuvažiuoti į Šiaulius, pasivaikščioti pėsčiųjų taku Vilniaus gatvėje. Gražu žiūrėti“, – dalijosi mintimis pašnekovė.
Verslininkė mano, kad pėsčiųjų take galėtų vykti miesto šventės. Pėsčiųjų takas galėtų būti vyresnio amžiaus mažeikiškių susibūrimo vieta, nes senamiestyje tokių žmonių gyvena daugiausia.
A. Songailienė mano, jog klysta tie, kurie sako, kad senamiestyje visai nėra kur nueiti.
„Juk galima ne tik mūsų kavinėje praleisti laiką. Netoliese yra ir „Picasso“, ir „Svirnas“, kuriuose taip pat gausu lankytojų,“ – teigė verslininkė.
NORĖTŲSI
„GYVOS“ GATVĖS
Mažeikių butų ūkio generalinis direktorius Vidmandas Stonkus, gvildendamas pėsčiųjų tako idėją, įžvelgia ir teigiamų, ir neigiamų dalykų, tačiau griežtos nuomonės sakėsi neturįs.
„Būtų gražu, jei galėtų pakeisti šaligatvius, sutvarkyti aplinką, tačiau vis dėlto kelia nerimą mintis, jog senamiestis gali būti visai numarintas, nes sumažėtų žmonių srautas, prekyba“, – mano V. Stonkus.
Laisvės gatvėje įsikūrusio banko „Snoras“ Mažeikių filialo valdytojas Bronius Rauba mano, jog automobilių eismo uždraudimas banko klientų nesumažintų.
„Tik norėtųsi, kad gatvė būtų „gyva“. Manau, kad tik uždraudus automobilių eismą, prasmės nebūtų. Reikia pagalvoti apie nuolat veikiančias pramogas, kurios pėsčiųjų takui suteiktų gyvybės“, – siūlė B. Rauba.
SEB Vilniaus banko Mažeikių filialo direktorius Darius Seilius sako, kad žmonėms yra patogu, kai gali privažiuoti prie banko ar kitos įstaigos, tačiau tai, kad senamiestis yra per daug užkimštas, irgi nesą gerai.
„Jeigu būtų išspręsta mašinų aikštelių problema, t. y. mašinas galėtume statyti gretimose gatvėse, tai norėčiau Mažeikiuose matyti Laisvės alėją, kuri prasidėtų nuo Savivaldybės ir tęstųsi iki pašto. Miestą alėja tikrai papuoštų“, – įsitikinęs D. Seilius.
Keletas kalbintų Savivaldybės tarybos narių sakė tvirtos nuomonės apie pėsčiųjų tako įrengimą dar neturintys. Jų manymu, reikia skaičiuoti, diskutuoti ir tik tada priimti sprendimą.
GYVENTOJŲ
NUOMONĖ –
LEMIAMA
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ sakė apie Laisvės gatvės pavertimą pėsčiųjų taku griežtos nuomonės dar neturįs, nes esąs „apmąstymuose“. Mero teigimu, dėl Laisvės gatvės uždarymo senamiesčio gyventojai bei ten įsikūrusių įmonių savininkai ir darbuotojai savo nuomonės nepareiškė.
V. Džiugelio žiniomis, daugelis mažeikiškių mano, jog Laisvės gatvės pavertimas pėsčiųjų zona visiškai ją numarintų.
„Bet kokiu atveju, uždaryti ar neuždaryti Laisvės gatvę, nulems miesto gyventojų nuomonė, kurią pareikšti galima Projektų valdymo skyriuje, specialiai sudarytos komisijos geresniam ES lėšų įsisavinimui nariams“, – tikino meras.
Architektas R. Stuopelis pataria mažeikiškiams pasidomėti pasaulyje sparčiai populiarėjančiu mišriu pėsčiųjų tako variantu. Pagal jį, pirmenybė teikiama pėstiesiems, bet nedraudžiama važiuoti ir mašinoms. Ribojamas tik jų greitis.
Geras mišraus varianto pavyzdys, anot R. Stuopelio, yra Kuršėnuose. Ten vienos iš pagrindinių gatvių dalyje padarytas vienos krypties eismas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Šiauliuose esanti pėsčiųjų gatvė pritraukia daug miesto gyventojų ir svečių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto