Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai taryba prie Sveikatos apsaugos ministerijos artimiausiu metu įteiks pirmuosius akreditavimo pažymėjimus asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, teikiančioms šeimos medicinos paslaugas. Tai istorinis įvykis, nes iki šiol Lietuvoje buvo vykdomas asmens sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimas bei sertifikavimas, bet ne akreditavimas.
Apima plačius šeimos medicinos paslaugos kokybės aspektus
Akreditavimo procesui ilgai ruoštasi nes iki šiol Lietuvoje buvo vykdomas asmens sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimas bei sertifikavimas, bet ne akreditavimas. Buvo apmokyti specialistai, parengti akreditavimo standartai, metodika, patvirtinti reikiami teisės aktai.
2013–2015 metais Akreditavimo tarnyba, įgyvendindama projektą „Asmens sveikatos priežiūros kokybės gerinimas, įgyvendinant sveikatos technologijų vertinimo ir valdymo sistemas bei pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos akreditavimą“, parengė ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo programą, nacionalinius akreditavimo standartus bei akreditavimo metodiką.
Šių dokumentų reikalavimai apima plačius šeimos medicinos paslaugos kokybės aspektus: paslaugų prieinamumą, savalaikiškumą, priimtinumą, į pacientą orientuotą priežiūrą bei kita.
Nuo šių metų kovo mėnesio jau pradėtas realus savanoriškas sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugas, akreditavimo procesas. Tikimasi, kad tai bus pirminių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų paslaugų kokybės gerinimo stimulas ir varomoji jėga.
Pirmosios įstaigos pradėjo akreditavimo procesą
Šiais metais Akreditavimo tarnyba planuoja įteikti akreditavimo pažymėjimus 9 įstaigoms.
Pirmieji savanorišką šeimos medicinos akreditavimo procesą pradėjo VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras, VšĮ Antakalnio poliklinika, VšĮ Justiniškių šeimos gydytojų kabinetas. Komisija jau gerai įvertino jų pasiruošimą pagal pirminių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo vadove patvirtintus reikalavimus.
Savanoriškas akreditavimo procesas įsibėgėja, o tai reiškia, kad šalyje bus naujo kokybės lygmens įstaigų, teikiančių ne tik kokybiškas kvalifikuotų specialistų paslaugas, bet ir užtikrinančių pacientų saugą, malonesnį aptarnavimą, besirūpinančių didesniu pacientų pasitenkinimu teikiamomis paslaugomis, gera pacientų emocine būkle.
Kviečia kreiptis dėl akreditavimo
Nuo ateinančių metų planuojama skatinti akredituotas šeimos medicinos paslaugas teikiančias įstaigas. Pasiūlyti keli finansinio skatinimo mechanizmai, kurie motyvuotų įstaigas ne tik išlaikyti pasiektą kokybės lygį, bet ir toliau vykdyti pradėtą veiklą.
Pasak Akreditavimo tarnybos direktorės Noros Ribokienės, akreditavimas – tai tvirtas žingsnis į pacientą orientuotos sveikatos priežiūros kelyje.
Tarnyba kviečia įstaigas, teikiančias šeimos medicinos paslaugas ir norinčias gerinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei pacientų saugą, kreiptis į Akreditavimo tarnybą dėl detalesnės konsultacijos, padėsiančios ruoštis akreditavimo procesui.
Akreditavimo tarnybos specialistai yra pasirengę geranoriškai padėti įstaigoms, siekiančioms akreditavimo.