Sveikatos specialistai įspėja: prasidėjus pavasariui ir kasdien vis šylant orams, bunda erkės.
Sergamumas didėja
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, mūsų šalies gyventojų sergamumas erkių platinamu erkiniu encefalitu, Laimo liga – vienas didžiausių Europoje. Pastaraisiais metais jis vis didėja.
Ne išimtis – ir Mažeikių rajonas, kuriame sergamumas erkių platinamomis ligomis praėjusiais metais, palyginus su 2015-aisiais, išaugo daugiau nei du kartus. Dažniausiai sirgo moterys bei miesto gyventojai.
2015 metais Mažeikių rajone buvo užregistruota 16 susirgimų Laimo liga, pernai – jau 39. Be to, 2014–2015 rajone nebuvo užregistruoto nė vieno erkinio encefalito atvejo, o 2016 metais erkiniu encefalitu susirgo 3 mažeikiškiai.
Skiepų bijoti neverta
Pasak savivaldybės gydytojos Daivos Jurkūnienės, įsisiurbus erkei, jokių profilaktinių priemonių prieš galimą ligą nėra – lieka laukti ir tikėtis, jog nelaimė aplenks.
Jei po erkės įsisiurbimo išryškėja į gripą panašūs požymiai, būtina kreiptis į medikus.
„Vakcinos nuo erkinio encefalito efektyvumas siekia iki 98 proc. Lietuvoje erkinio encefalito vakcina yra mokama, bet šios ligos gydymas ir reabilitacija kainuoja daug brangiau.
Pagrindo bijoti skiepų nėra. Šiuolaikinė vakcinacija itin patogi ir saugi pacientams. Skiepai saugiai įpakuoti, o adatos – trumpos ir itin plonos, dūris vos jaučiamas“, – paaiškino pašnekovė.
Priklauso nuo oro sąlygų
Pasak gamtininko Deivido Makavičiaus, erkės, kaip ir visi bestuburiai, yra šaltakraujai gyvūnai. Ir jų gyvybingumas priklauso nuo oro sąlygų.
Kai prieš keletą savaičių oro temperatūra ir dieną, ir naktį buvo teigiama, erkės jau buvo išlindusios. Dabar, kiek atvėsus, jos kol kas neaktyvios.
„Iš pažįstamų gamtininkų teko girdėti, kad jie jau matė išlindusias erkes. Jų pabudimą pirmieji pastebi šunų augintojai. Į šunų kailį erkės įsikabina labai greit“, – sakė D. Makavičius.
Plačiau skaitykite penktadienio laikraštyje.