Yra teigiama, kad roges reikia ruošti vasarą, o ratus – žiemą. Tas pats pasakytina ir apie daržo žemę: norint pavasarį kuo anksčiau pradėti darbus, vėliau gauti kuo geresnį derlių, ją reikėtų pradėti ruošti jau rudenį – tinkamai apdirbti ir patręšti.
Rekomenduojama sėjomaina
Biologas Deividas Makavičius pirmiausia pateikė keletą bendrų patarimų.
Pirmiausia vertėtų jau rudenį apgalvoti, kokių daržovių jums ir jūsų šeimai kitais metais reikės, – gal ką galėsite gauti iš draugų ar pažįstamų, kai ką galima pigiau nusipirkti, todėl nevertėtų be reikalo vargintis ir gaišti laiko jas auginant.
Tą pačią daržo vietą galima išnaudoti keliems derliams: rudenį pasėti salotas ir gauti ankstyvą pavasario derlių, po to sėti žirnius, o juos nuėmus, čia pat galima vėl sodinti salotas ar ridikėlius.
Kad dirva nebūtų nualinta, kiekvienais metais daržoves patariama sodinti vis į kitą vietą: tiesiog išdalinkite įvairių grupių daržoves į lygias dalis ir jas kasmet kaitaliokite vietomis.
Pavyzdžiui, stambiuose ūkiuose keletą metų bulvės neauginamos toje pačioje dirvoje – net stengiamasi jų neauginti arti to lauko, kur jos augo praėjusiais metais, kadangi ligos ir kenkėjai augalinėse liekanose ar dirvoje puikiai peržiemoja iki kitų metų sezono.
„Žinoma, nedideliame darže tai padaryti sudėtingiau, tad bulvės auginamos tai viename daržo gale, tai kitame. Laikantis sėjomainos, svarbu toje pačioje vietoje neauginti ne tik bulvių, bet ir tos pačios šeimos augalų – pomidorų, baklažanų, paprikos“, – patarė gamtininkas.
Virš komposto – moliūgai
Dirvos tvarkymą rudenį geriausiai pradėti tik nuėmus derlių arba kuo greičiau po to – jei to dar nepadarėte, tinkamas ir šis metas.
Gamtininko patarimus skaitykite penktadienio laikraštyje.
Vytautas MALŪKAS