Kur eiti paaugliams, kai namuose nėra supratimo ir atvirų pokalbių, kai jaučiasi suaugusiųjų išduoti, kai pavargsta įrodinėti, kad nėra kitokie, kai pritrūksta pasitikėjimo ir drąsos žengti pirmyn? Maltos ordino pagalbos tarnyba (maltiečiai) kviečia apie paauglystėje patiriamus iššūkius kalbėti garsiai – šiandien startuoja jų organizuojama paramos akcija vaikams ir jaunimui „Drąsiau į gyvenimą“, kurios tikslas – pasirūpinti sunkumus patiriančių jaunuolių ateitimi.
Jau antri metai maltiečiai kviečia visuomenę atsigręžti į vaikus ir jaunimą, patiriančius įvairaus pobūdžio sunkumus, iš socialinės rizikos veiksnius patiriančių šeimų, turinčius globos patirčių.
Šiemet paramos akcijos „Drąsiau į gyvenimą“ dėmesys krypsta į paauglius. Ne visiems gyvenimas tinkamai sudėlioja ateities laiptelius, bet prie pokyčių jų šviesios ateities link galime prisidėti kiekvienas.
Slenkstis į paauglystę – tapatybės paieškos
Paauglystė – tapatybės ieškojimo metas. Elgesio sutrikimai, tapatybės krizės, emocijų atakos, vertybių paieškos, kurių pagrindinis tikslas suprasti: kas aš esu. Svarbiausi atsakymai dažniausiai išgirstami šeimoje, tada atsiranda saugumo, pasitikėjimo jausmas, gimsta produktyvus svajonių įgyvendinimo modelis. O jei šeimos nėra arba joje tavęs niekas negirdi? Tokiu atveju labai svarbu, kad šalia paauglio atsirastų suaugęs žmogus, galintis nukreipti ir suprasti jaunuolį.
Maltiečiai turi įsteigę 13 vaikų dienos centrų ir visi jie ieško galimybių specializuotis – rasti kryptį darbui su paaugliais. Labai svarbu, kad maltiečių globojami ir specialistų pagalbos sulaukę
12–14 metų vaikai, kai tampa nebeįdomu su mažaisiais, nedingtų iš centrų, nepradėtų ieškoti kitos, nebūtinai tinkamos, bendrijos.
Taikomi įvairūs būdai, kaip sukurti atskirą erdvę darbui su sunkumus patiriančiais paaugliais. Pvz., Šiauliuose maltiečių vaikų dienos centro patalpose yra skiriamos ilgesnės darbo valandos – išėjus pradinukams vyresni vaikai turi erdvę savo pomėgiams, pokalbiams. Kitur tai sprendžiama tas pačias patalpas kelias dienas per savaitę skiriant mažiesiems, kelias – paaugliams. Tačiau maltiečiai pastebi, kad labai trūksta tokiai specializacijai reikalingos valstybės ir visuomenės pagalbos.
Maltiečiai ieško sprendimų, kad paaugliai neišslystų iš rankų
Supratę, kad paaugliams reikia atskiro dėmesio ir kitokio darbo su jais pobūdžio, maltiečiai pernai Kaune kartu su J. Valančiūno fondu atidarė paauglių dienos namus „Istorijos“ – kiekvienas čia ateina su savo istorija. Namų lankytojai – buvę maltiečių vaikų dienos centro auklėtiniai. Atidarymo proga maltiečių generalinio sektoriaus Edvino Regelskio pasakyti žodžiai: „Turime gražius namus, bet svarbiausi jų šeimininkai – paaugliai, kurie jie čia gaus nuolatinę pagalbą ir kurs savo gyvenimo istoriją. Individualus darbas su kiekvienu jaunu žmogumi yra be galo svarbus – tai nebus tik susirinkimo ar veiklų vieta, čia apsigyvens bendruomenė, kur kiekvienas galės išsipasakoti, išbandyti save, ras emocinį palaikymą“ pildosi su kaupu – pagal galimybes dienos namus gali lankyti 13 paauglių, bet šiandien norinčiųjų skaičius auga.
Kaimiškose vietovėse maltiečiai susiduria su dar opesnėmis paauglių užimtumo ir įtraukties problemomis. Čia visi vieni kitus pažįsta, tad jaunuoliai iš globos namų mokyklose dažnai „nešioja“ nurašyto, niekam tikusio etiketę. Jiems specializuotos erdvės yra tikras išsigelbėjimas. Vyžuonose Utenos rajone veikianti maltiečių atvira jaunimo erdvė – vienintelė miestelyje vieta paauglių prasmingam laisvalaikiui ir savirealizacijai.
Net pusė savivaldybių Lietuvoje neturi jaunimo palydėjimo paslaugos
Vyresniems jaunuoliams maltiečiai teikia palydėjimo į savarankišką gyvenimą paslaugą. Šios labai reikalingos paslaugos neturi net 28 savivaldybės iš 60. „Kiekvienais metais iš globos sistemos, sulaukę 18 m., išeina apie 950 jaunų žmonių, kuriems ypatingai reikia pagalbos įsitvirtinti gyvenime. Būtent dėl to reikalinga suaugusio žmogaus palydėjimo į gyvenimą paslauga, kuomet specialiai paruoštas koordinatorius savarankiškumo stokojančiam jaunuoliui padeda susirasti gyvenamąją vietą, pasirinkti profesiją, pradėti darbinę veiklą ir palaiko sprendžiant daugybę buities klausimų. 2016 m. pradėjusi veikti jaunimo palydėjimo paslauga tik dabar sulaukia pagyvėjusio dėmesio. Maltiečiai veiklą vykdo 3 skirtingose savivaldybėse ir jau galime pasidžiaugti puikiais rezultatais. Tai mus skatina tobulėti ir tapti jaunimo palydėjimo politiką formuojančiu lyderiu šalyje“, – pasakoja maltiečių organizacinės plėtros vadovas Gražvydas Pavalkis.
Šiuo metu jaunuolių palydėjimo programą maltiečiai vykdo Telšiuose, Marijampolėje ir Kaune, kur koordinatoriai bendrauja su kiekvienu jaunu žmogumi atskirai pagal jo poreikius: vieni išėję iš globos namų jaunuoliai stačia galva neria į suaugusiųjų gyvenimą – jiems reikia padėti susidėlioti šviesius gyvenimo orientyrus; kiti užsisklendžia savyje, nes ne kartą atstumti, nepasitiki niekuo ar tiesiog nedrįsta prašyti pagalbos. Ir vienu, ir kitu atveju jaunuolių palydėjimo koordinatoriai reikalingi kaip šeimos nariai, kurie būna šalia ir kartu kuria jaunų žmonių ateitį.
„Jei nori, kad tave jaunuolis gerbtų, gerbk jį pats“
Maltiečių paslaugos paaugliams yra grindžiamos pagarba, pasitikėjimu, bet pradžia dažniausiai nebūna lengva – blogos jaunuolių patirtys ir gerųjų pavyzdžių stoka stabdo jų pasitikėjimą suaugusiuoju. Neretai pirmieji klausimai būna tokie: kas pamatys mane kaip asmenybę; kam aš reikalingas; kaip pradėti mylėti save, kai tavęs nemyli; kodėl man taip nutiko, kad mane atstūmė net tėvai.
Maltiečių programų vaikams ir jaunimui vadovė Agnė Naujokaitytė, ilgą laiką dirbusi Raseinių maltiečių vaikų dienos centro vadove, sako: „Maltiečių programos yra skirtos vaikams ir jaunuoliams, kurie dažniausiai ateina iš socialiai pažeistų šeimų, globos namų, tad svarbiausia su jais užmegzti ryšį ir (su)kurti abipusius pagarbius bei tvirtus santykius. Tik atkūręs šeimoje nutrūkusį prieraišumą ir pasitikėdamas jam padedančiu darbuotoju, jaunuolis jaučiasi saugus, suprastas, drąsiau išbando naujas galimybes, daro sprendimus, kartais klysta, tačiau turėdamas į ką atsiremti, neužsisklendžia, o pasimoko iš tų klaidų – būtent toks kontaktas su jaunimu augina savarankišką ir atsakingą žmogų.“
Prie pagalbos jaunimui prasminga prisidėti visiems
Vykdant šią veiklą maltiečiams reikia Jūsų pagalbos, tad nuoširdžiai kviečiame Jus paremti ir tokiu būdu padėti jaunuoliams iš sunkios aplinkos drąsiau eiti į gyvenimą.
Surinktos lėšos bus panaudotos paauglių erdvių kūrimui ir išlaikymui, traumas išgyvenusių jaunuolių konsultacijoms, bus skirtos jaunuolių iš globos namų būsto nuomai ir mokslo mokesčiams, taip pat medicinos, teisės ir kt. specialistų paslaugoms. Pasaulinės organizacijos skaičiuoja, kad investavus 1 eurą į socialinės rizikos veiksnius patiriančius vaikus grąža grįžta dešimteriopai. Kita vertus, savimi pasitikintis ir save realizavęs jaunuolis netampa visuomenei našta.
Aukodami interneto puslapyje www.maltieciai.lt/drasiau-i-gyvenima paremti galite pasirinkta suma arba aukoti reguliariai. Verslo įmonės gali savo paramą pervesti į Maltos ordino pagalbos tarnybos vaikų ir jaunimo banko sąskaitą LT294010051003992200 (Luminor Bank).
Maltiečių pagalba apima visus su problemomis susidūrusio jauno žmogaus raidos etapus: nuo ankstyvos vaikystės iki įsitvirtinimo savarankiškame gyvenime. Ji vykdoma visus metus: užimtumas ir maitinimas vaikų dienos centruose (13 įvairiose šalies vietovėse), pagalba sunkumus patiriantiems paaugliams dienos namuose (Kaune), vieta prasmingam laisvalaikiui ir savirealizacijai atviroje jaunimo erdvėje (Vyžuonose, Utenos r.), jaunimo palydėjimo į savarankišką gyvenimą paslauga (Kaune, Marijampolėje, Telšiuose).