Prasidėjus kalendoriniam pavasariui, šiltėjant orams, iš žiemos miego bunda erkės, platinančios žmonėms pavojingas ligas – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
Lietuvos, o kartu ir Mažeikių rajono gyventojai šią žiemą pajuto ir šaltuką, spėjo pasidžiaugti seniai matyta sniego gausa, patyrė ir jo sukeltų rūpesčių. Tačiau, epidemiologų nuomone, tikėtina, kad tokios oro sąlygos erkių nepražudė.
Dalis žmonių yra įsitikinę: vienas iš šaltos, sniego padovanojusios žiemos privalumų – mažesnė parazitų populiacija pavasarį.
Tačiau Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) epidemiologų teigimu, gausus sniegas žiemą erkėms išgyventi nesutrukdė, kaip tik atvirkščiai – tapo „antklode“, saugančia nuo šalčių.
Pasak jų, užėjus šalčiams, žemė jau buvo nuklota storu sniego sluoksniu, kuris apsaugojo erkes nuo pražūtingo tiesioginio šalčio poveikio. Erkės visada įsirausia giliau po lapais ar nudžiūvusia žole, tad šaltis jas mažiau veikia.
„Parazitams išgyventi šiemet užteko ir drėgmės, kurios trūkumas erkėms būtų ypač nepalankus“, – sako ULAC gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė.
Erkės prabunda, kai vidutinė paros oro temperatūra pasiekia 5 laipsnius šilumos. Aktyvusis jų periodas paprastai prasideda kovo pabaigoje ir trunka iki lapkričio vidurio ar net gruodžio pradžios.
Pernai Lietuvoje pirmosios prabudusios erkės buvo pastebėtos vasario pabaigoje, o kovo mėnesį jau buvo registruoti ir pirmieji susirgimo erkiniu encefalitu atvejai.
Šiemet erkės kol kas dar miega.
Plačiau – antradienio laikraštyje.