Gydytojai turės deklaruoti privačius ir viešuosius interesus, kad sveikatos apsaugos srityje būtų užtikrintas didesnis skaidrumas.
Iniciatyva – Sveikatos apsaugos ministerijos
Taip nusprendė Vyriausybės strateginis komitetas, pritaręs Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymams.
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigė, kad šiuo metu nemažai sveikatos apsaugos darbuotojų nedeklaruoja, jog dirba keliose gydymo įstaigose.
„Yra labai daug piktnaudžiavimo sudarant darbo grafikus ir pasinaudojant galimybe, pajuokausiu, vietoj 18 valandų dirbti 24. Kitaip sakant, dirbti keliose vietose. Tuo tarpu tai akivaizdžiai įrodo, kad darbo grafikai sutampa. Negalima vienu metu, tą pačią valandą dirbti trijose vietose. O per tai galima pasiimti daug didesnius atlyginimus“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.
Strateginis komitetas pritarė tam, kad tokio reiškinio būtina išvengti.
„Buvo pritarta toms priemonėms, kurias mes pasiūlėme, kad būtų galima tam užkirsti kelią. Pritarėme viešųjų ir privačiųjų interesų deklaravimui“, – pranešime spaudai teigė ministras.
Tvarkos turėtų atsirasti daugiau
„Santarvė“ yra rašiusi apie tai, kad ir mūsų rajone yra gydytojų, kurie vienu metu sugeba dirbti dviejose įstaigose ir už tai gauti dvigubą atlyginimą.
Mažeikiškių gydytojų klausėme, kaip jie vertina tokią naujovę. Ne visi panoro būti įvardinti, tačiau daugelis keikė „naują biurokratinę priemonę“. O štai Mažeikių ligoninės direktoriaus pavaduotojas administravimui Vilhelmas Džiugelis mano, kad privačių ir viešųjų interesų deklaravimas padės išgyvendinti negerus dalykus.
„Nieko blogo nematau, deklaruos, ir tiek. Žiūrint per mūsų ligoninės prizmę, yra daktarų, kurie dirba ir pas mus, ir privačiai. Tačiau tos pareigos tikrai nesidubliuoja, informacija apie darbo laiką žinoma. Pas mus nėra to, kad žmogus dirbtų dviejose vietose ir nebūtų suderinti darbo grafikai. Gal kažkur yra. Jei taip yra, tai tokie dalykai bus išgyvendinti. Privačių ir viešųjų interesų deklaravimas – savotiškas viešumas, o viešumas – gerai“, – mano vienas iš ligoninės administracijos vadovų.
Išeitis – piliečių sąmoningumas
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė ir pati dirba antraeilėse pareigose – turi budėjimų Mažeikių ligoninėje. Ji patikino, kad kasmet įstaigai pateikia pagrindinės darbovietės patvirtintą darbo grafiką ir jokių problemų dėl to nekyla.
I. Vaicekavičienė nemano, kad privačių ir viešųjų interesų deklaracijų pildymas užtikrintų didesnį skaidrumą.
„Pagal dabartinį Darbo kodeksą, jeigu dirbi papildomoje darbovietėje, jai pristatai darbo grafiką pagrindinėje darbovietėje. Jeigu kiekviena įstaiga laikytųsi šitų taisyklių, būtų suderinami grafikai, problemos nekiltų. O dėl deklaracijų? Kas jas prižiūrės, kontroliuos? Na, galbūt Darbo inspekcija. Jei bus priežiūra, tai galbūt kažkiek naudos ir bus. Aš tai manau, kad piliečių sąmoningumo tereikia. Ir tos antraeilės darbovietės, kuri priima dirbti, garbės reikalas turėtų būti reikalauti darbo grafiko – tai yra laikytis jau esamų teisės aktų“, – samprotavo Savivaldybės gydytoja.
Informacija yra žinoma
UAB Tirkšlių sveikatos namai vadovė Danė Perminienė taip pat skeptiškai vertina tai, kad gydytojai turės deklaruoti privačius ir viešuosius interesus. Anot jos, problema dirbtinai išpūsta.
„Taip, nemažai gydytojų dirba antraeilininkais. Pavyzdžiui, ir mūsų įstaigoje taip įdarbinti pediatrai, odontologai, mano kolegė šeimos gydytoja. Kitaip nerastum specialisto, kuris sutiktų dirbti pirmaeilininku puse ar ketvirčiu etato. Gydytojai dirba keliose darbovietėse, nes atlyginimai jų nėra dideli. Kita vertus, taip sprendžiama gydytojų trūkumo problema“, – situaciją komentavo įstaigos vadovė.
D. Perminienė teigė, kad kaip kuris gydytojas dirba, galima sužinoti Ligonių kasos tinklalapyje. Be to, ji netiki, kad darbdavys, priimdamas gydytoją dirbti antraeilėse pareigose, neprašo pateikti darbo grafiko iš pagrindinės darbovietės.
„Nebent užsimerkiama, kad sutampa tos valandos. Gydytojų trūksta, todėl nuolaidžiaujama“, – pastebėjo D. Perminienė.