Trisdešimt pirmą kartą Vilniuje vykusiame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ dalyvavo mūsų rajono jaunieji šauliai – devynių kilometrų maršrutą sostinės gatvėmis įveikė daugiau kaip keturiasdešimt jaunuolių iš Mažeikių.
Aplankė Antakalnio kapines
Į tarptautinį pagarbos bėgimą „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtą pagerbti tautiečius, žuvusius 1991 m. sausio 13-osios naktį, mirusius nuo sužalojimų, patirtų sovietiniams kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą, šiemet susirinko daugiau kaip 6 tūkst. dalyvių iš Lietuvos ir užsienio valstybių.
Autobusu į sostinę išvyko ir jaunieji šauliai iš Sedos, Tirkšlių, Kalnėnų, Gabijos, Židikų ir Viekšnių būrių, lydimi vadovų Rimos Skrodenytės, Antano Šliažo, Gražinos Mitkuvienės ir Stasio Pauliuko.
S. Pauliukas „Santarvei“ sakė, kad šiame bėgime su jaunaisiais šauliais dalyvauja jau aštuntą kartą. Atvykę į sostinę mažeikiškiai kaskart aplanko Antakalnio kapines, žuvusiųjų už Lietuvos laisvę kapus.
Mažeikiškiai pagerbė Lietuvos laisvės kovotojo, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago amžinojo poilsio vietą, Gabijos jaunieji šauliai uždegė žvakutes ant buvusio Mažeikių 2-osios vidurinės mokyklos mokinio, žurnalisto Vito Lingio kapo.
Bėgime – draugiška atmosfera
Bėgimas tradiciškai pradedamas aikštėje prie Antakalnio kapinių. Sostinės gatvėmis jo dalyviai bėga iki televizijos bokšto.
S. Pauliukas sakė, kad devynių kilometrų trasą įveikė visi startavę jaunieji mažeikiškiai. Pasak dviejų būrių vado, tai nieko neturėtų stebinti – važiavo tik tie, kas tikrai pasitiki savo jėgomis, yra fiziškai pasiruošę įveikti šį atstumą.
„Prisipažinsiu, kad vis tik gaila – ankstesniais metais kovodavome dėl vietų autobuse, nes susirinkdavo daugiau vaikų, galinčių bėgti tokius atstumus. Dabar jaunuolių fizinis aktyvumas yra gerokai susilpnėjęs, vaikai dėmesį labiau linkę nukreipti į kompiuterius. Tačiau tie, kurie bėgo, įveikė visus kilometrus ir neslėpė geros nuotaikos. Renginyje pabendravo su iš visos Lietuvos suvažiavusiais šauliais, ne su vienu jų mažeikiškiai ir tirkšliškiai susitinka pakopinėse šaulių stovyklose. Galiausiai mokiniai ne ekrane, o iš arti pamatė bėgime dalyvaujančius politikus, kitus žymius šalies žmones“, – akcentavo Tirkšlių ir Kalnėnų būrių vadas.
Organizatoriai teigia, kad tarp bėgimo tikslų yra siekis ugdyti ištvermę, formuoti, skatinti mūsų šalies moksleivių, jaunimo sąmoningą požiūrį į fizinį aktyvumą.
Prisiliečia prie istorijos
Bėgimas yra ir puikus pilietiškumo ugdymo pavyzdys – ne vienas jaunasis šaulys iš mūsų rajono pirmą kartą apsilankė Antakalnio kapinėse, galėjo prisiliesti ir prie naujausios šalies istorijos faktų, ir prie praėjusio amžiaus rezistencijos kovų, iškilių asmenybių.
Šis savaitgalis jauniesiems Mažeikių šauliams taip pat bus aktyvus. Didelis jų būrys dalyvaus penktadienio vakarą prasidėsiančiame tradiciniame pėsčiųjų nakties žygyje „Klaipėdos sukilėlių keliais“, skirtame Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui. Žygio dalyviai privalės įveikti 25 kilometrų atstumą eidami iš Kretingos į Klaipėdą ir pakartodami 1923 metų Klaipėdos krašto sukilimo dalyvių kelią.
Šaulių laukia įvairūs renginiai, skirti Laisvės gynėjų dienai paminėti, – jie degs atminimo žvakutes, dalyvavus minėjimuose, rengiamuose visame rajone, nepraleis ir trylikos kilometrų žygio, sekmadienį rengiamo Buknaičiuose.
Nuotr. iš jaunųjų šaulių archyvo