Vyriausybė pritarė įstatymo pataisoms, pagal kurias reformuojant priešgaisrinę apsaugą mažose gyvenvietėse numatoma atsisakyti profesionalių ugniagesių komandų ir gaisrų gesinimą patikėti savanoriams. Jeigu Seimas pritars, tai paliestų penkias mūsų rajono ugniagesių komandos grandis.
Vadovaujasi vakarietiška patirtimi
Priešgaisrinės saugos įstatymo pakeitimų projektą parengė Vidaus reikalų ministerija. Jį priėmus, mažuose miesteliuose ir kaimuose nebebūtų profesionalios gaisrininkų komandos – esą pareigūnai dirbtų savo darbus, tačiau, kilus gaisrui, atvyktų į įvykio vietą jo gesinti.„Gaisrininkai turės tam tikrą prievolę. Jie bus kaip savanoriai ugniagesiai. Daugelyje pasaulio valstybių egzistuoja tokia sistema, kai nereikia nuolat dirbti – jie dirba kažkur kitur, bet reikiamu momentu tam tikrame miestelyje, kilus gaisrui, jau žinodami savo instrukcijas, prievoles, dalyvauja gesinant gaisrus. Tai yra tikrai ilgalaikė valstybinė praktika daugelyje valstybių“, – motyvus yra išsakęs ministras Artūras Melianas.
Ministro teigimu, įstatymo pakeitimai naudingi, nes nebūtina mažose gyvenvietėse išlaikyti profesionalios ugniagesių komandos – gaisrai jose nėra dažni.
Argumentų savivaldai nepateikė
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Šiurys „Santarvei“ teigė tik iš spaudos sužinojęs apie planuojamas permainas.
„Tai dar kartą įrodo, kad Savivaldybė nieko nevaldo, yra tik vykdytoja. Mes gauname nurodymą ir tik konstatuojame faktą“, – situaciją komentavo valstybės pareigūnas.
Pašnekovas prisipažino neigiamai vertinantis numatomas permainas ir jų pagrindimą Vakarų Europos praktika, nes ten visai kitokia infrastruktūra. S. Šiuriui kilo daug klausimų: kaip ir kas praneš savanoriams apie gaisrą, kaip jie bus surenkami į įvykio vietą ir pan.
„Gaisro atveju svarbi kiekviena minutė. Ar neatsitiks taip, kad atvažiuoji, o gesinti nebėra ko“, – svarstė jis.
S. Šiurys įsitikinęs, kad šalies savivaldybės išreikš savo poziciją dėl planuojamų permainų.
„Kol kas jokių raštų, parnešimų nesame gavę. Prašysime išaiškinimo. Jeigu argumentai neįtikins, tada ir spręsime, kaip elgtis“, – apie Savivaldybės reakciją kalbėjo direktoriaus pavaduotojas.
Pernai pavyko apginti
Mažeikių rajono ugniagesių pajėgas sudaro penkios grandys, įsikūrusios Viekšniuose, Židikuose, Balėnose, Laižuvoje ir Sedoje. Jose dirba 45 ugniagesiai.
Dar pernai vasarą rajono Savivaldybė buvo gavusi grėsmingą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento raštą, kuriuo buvo informuota, kad 2012 metais lėšų bus skiriama tik keturioms ugniagesių komandos grandims išlaikyti. Buvo planuojama atsisakyti Balėnų ugniagesių grandies.
Tada ginti ugniagesių ėmėsi Savivaldybės vadovai. Jiems pavyko įrodyti, kad rajone reikalingos visos penkios komandos.
Labai teisingas sprendimas.
Nebeturim greitosios, tuoj neteksim gaisirininkų, tai numirti ar sudegti bus žymiai greičiau ir niekam nuo to galvos neskaudės. Štai tokia politika.
Bendruomenes gauna lesas(kapeikas) is savivaldybes kulturinimuisi ,tai manau uz sitas lesas reiketu ne vakarones rengti ar miestelio kulturnami grazinti ,o skirti jas pasirengimui gaisro atveju(zinoma tik jei taip galima elgtis nepazeidziant istatymu),nes kitaip nieko gero nebus su tokiais valdzios sprendimais.Plius dar neduok dieve tokio gyventojo kaip ,kad Uzleknej (jei neklystu)kur kazkoks priedurnis ukinius padegineja
na,visiška nesąmonė.Iš kaimo žmonių galutinai bus atimtas saugumo jausmas-gaisrininkų-savanorių-greit neprisikviesi, greitosios pagalbos jau dabar neina sulaukt …
Tai gal dabar geriau kaime namie ir ūkiniame turėt po paruoštą gesintuvą? O dar geriau – vidury kaimo vandens cisterną ir kibirų. Na dėl visa ko…
Ir dar, gal greitu laiku atsiras savanoriai policininkai, medikai ????