Penktadienį vykusiame Tarybos posėdyje buvo patvirtintos Savivaldybės mero Antano Tenio ir Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus 2011 metų veiklos ataskaitos.
Už mero ataskaitą balsavo 20 Tarybos narių, Savivaldybės administracijos direktoriaus – 19.
„Prieš“ B. Kryžiaus ataskaitą balsavo Rosvaldas Gorbačiovas ir Daiva Šideikienė, „prieš“mero – tik D. Šideikienė. Abiem atvejais susilaikė Vilhelmas Džiugelis, Sigitas Kaktys, Rimantas Norkus, Aldona Štilinienė ir Paulius Auryla.
Tarybos narių klausėme, kaip jie vertina ataskaitas, ko pasigedo?
Rosvaldas Gorbačiovas, frakcija „Kitaip“:
– Mero ataskaita pasirodė technokratiška, paremta skaičiavimais, skaičiais, kurie iš esmės nieko nepasako. Žmonėms ne tas svarbu, kiek ir kokiuose meras dalyvavo susitikimuose. Svarbiau, kokią viziją jis turi, kokius tikslus jis sau kelia, ką pavyko įgyvendinti ir ko ne.
Aš turiu kitokį įsivaizdavimą, ką turėtų meras pasakyti savo ataskaitoje, ką turėtų vertinti. Merui palinkėčiau į ataskaitą žiūrėti globaliau ir kitu kampu. Man, kaip Tarybos nariui ir kaip eiliniam piliečiui, trūko informacijos, kokias problemas meras mato, kaip pavyko jas išspręsti ir pan.
Direktoriaus ataskaita plati, vizualiai patraukli, iliustruota. Matyt, kad daug darbo įdėta. Man trūko kai kurios informacijos, kai kurių gilesnių pjūvių.
Švietimui tenka biudžeto liūto dalis – apie 60 proc. Pateikti nuogi skaičiai. Man norėtųsi kitko: kur tie pinigai išleisti, koks yra mokyklų išlaikymas ir pan. Kad būtų daromos išsamesnės analizės.
Nes žvelgiant į biudžeto pajamų ir išlaidų struktūrą, bloga tendencija – kuo toliau, tuo labiau mes priklausomi nuo valstybės dotacijų. Tai yra Savivaldybės galimybės, sugebėjimai užsidirbti nėra dideli.
Dėl biudžeto yra dvi galimybės – arba taupyti, arba ieškoti būdų, kaip tas pajamas padidinti. Manau, kad jei būtų analizė, atsirastų idėjų, kur galima sutaupyti. Taupymas nereiškia, kad reikia diržus susiveržti, reikia pinigus racionaliau leisti.
Kai kurios Savivaldybės atsisako savivaldos įstaigose sargų, galbūt ir mums reikėtų pasižiūrėti, galbūt šiuolaikinės technologijos duotų efektą.
Vilhelmas Džiugelis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai:
– Mero ataskaita kaip ir mero, pagal apimtį ganėtinai maža. Nieko ten neišgalvosi. Jis vadovauja tarybai, pateikta analizė apie Tarybos posėdžius, komitetus.
Savivaldybės administracijos direktoriaus ataskaita kas kita. Pirmiausia ten yra sudėliota visa ūkinė veikla, ten gali įžvelgti tai, kas netenkina.
Daug kas manęs netenkina toje veikloje. Visų pirma turto priežiūra. Ir „Santarvė“ ne kartą apie tas spragas rašė. Sutinku su laikraštyje pasisakiusiu Deivydu Vyniautu – iš tikrųjų administracija turėtų raudonuoti dėl tokios savo turto nepriežiūros. Absurdiškus dalykus jūsų laikraštis atskleidė ir dėl turto nuomos konkurso. Atsisakoma milijonų grynai dėl biurokratinių dalykų. Na, jei trūko kokio
dokumento, buvo galima konkurso dalyvį informuoti, prašyti papildyti. Jeigu toks požiūris į investicijas, sunku mieste tikėtis gerų permainų.
Daug klausimų kyla. Vyksta vadinamosios opozicijos susitikimai su meru. Esu ne vieną klausimą pateikęs, bet iš administracijos atsakymų nesulaukiu. Manau, kad administracija turėtų valdyti visus
reikalus ir atsakymus žinoti dieną naktį.
Taip, ataskaitoje pateikta nemažai faktų, skaičių, projektų. Bet už kiekvieno yra atskiros interpretacijos. Paimkime kad ir Senamiesčio parko sutvarkymo projektą. Kiek daug nepadaryta ar ne taip padaryta. Pasipylė skundai, tyrimai prokuratūroje…
Skaičiai – viena, o gyvenimas visai kas kita. Žiūrint tik į skaičius, situacijos nežinančiam mažeikiškiui sunku orientuotis.
Vangiai vyksta daug darbų, vangiai įgyvendinami kai kurie projektai, renovacija. Dėl jų kiek teko man pyktis, kai buvau meras – žaibais svaidžiausi. Administracijos direktorius sakydavo, kad yra tarp kūjo ir priekalo, tai yra tarp manęs, kaip mero, ir socialdemokratų.
O kas trukdo dabar? Viskas vienose rankose, reikia tik eiti pirmyn (Ir meras, ir administracijos direktorius – socialdemokratai – B. R.).
Ir vadinamoji opozicija gana konstruktyvi, netrukdo. Man buvo sunkiau, nuolatinę įtampą jaučiau: ištisai – interpeliacijos ar vertimai. Dabar, manau, galima kur kas daugiau padaryti, jeigu būtų tam tikras ryšys tarp administracijos skyrių ir panašiai.
Spragų administracijos darbe tiek, kad iš jų būtų galima atskirą ataskaitą parašyti.
Aišku, yra ir gerų dalykų. Reikia pripažinti – miestas gražėja. Yra praėjusios kadencijos pradėtų darbų tęstinumas.
O merui pretenzijų neturiu. Jis stengiasi, ir kas labiausiai patinka – tesi žodį. Jis gavęs paklausimą
negali iš karto atsakyti, kai išsiaiškina, paskambina, paaiškina.
Sigitas Kaktys, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai:
– Mano nuomone, ataskaitoje turėtų atsispindėti, ką meras turėtų daryti pagal Vietos savivaldos įstatymą. Ir, deja, tos kryptys, tas sisteminis darbas, veikla šitoje ataskaitoje tikrai nepasirodė. Meras nekalbėjo apie ekonominį, ūkinį gyvenimą, socialinius, miesto raidos, pagaliau kaimo dalykus. Nors panoramiškai būtų apie tai kalbėjęs, tačiau tai jis paliko administracijos direktoriui,. O juk politinė atsakomybė visgi tenka politinei daugumai. Ir pačiam merui. Į tai neatsakyta, tai yra blogai.
Ataskaitoje nebuvo visų strateginių ir prioritetinių uždavinių, nebuvo to mero jungiančio vaidmens, to žmogaus, kuris atsako už politinę daugumą.
Mero kalba technokratinė. Norėjosi, kad jis globaliau pažiūrėtų ir apibrėžtų socialinę ūkinę raidą. Socialinė ekonominė ekspertizė būtų leidusi pamatyti tendencijas, kokias investicijas turime, kokią vertę jos sukuria ir pan.
Dėl administracijos direktoriaus ataskaitos. Prirašyta daug skaičių, bet ne tik tai yra savivaldos modelis. Iš jų neateina atsakymas: ar čia žmonėms gyventi gera, ar miestas smarkiai auga, ar turistų srautai didėja, ar čia yra grožis, šiluma ir pan. Iš tos ataskaitos turėtų dvelkti šiluma, kaip tai yra kitose savivaldybėse.
Ataskaitoje neįžvelgta, kad administracijos struktūra yra griozdiška. Nors ji buvo keista, tačiau neatsakyta, ar tai davė naudos, jei jau kalbama, jog reikia daugiau priimti darbuotojų.
Administracijoje darbuotojų armija, o klimpsta sprendimai, besikreipiantys žmonės nepatenkinti dėl atsakymų terminų. Kiek rinkėjams kainuoja tokia administracija, kai ji neduoda rezultatų, žmonės gali būti nusivylę.
Darius Jarmantavičius, Socialdemokratų partija:
– Tobulybei ribų nėra. Kiekvieną dalyką galima tobulinti. Galima prie kiekvieno daikto prikibti – ir tai normalus dalykas.
Galima sutikti su visais oponentais, kurie sako konstruktyvią kritiką. Niekada nebus viskas gerai šimtu procentų – tai utopija.
Mero ir direktoriaus ataskaitas vertinu teigiamai. Nors tai turėtų daryti ne Tarybos nariai, o gyventojai, kurie rinko.
Taryboje esu antrą kadenciją, galiu lyginti darbą. Ką pastebiu, meras su specialistais dažnai lankosi ministerijose, departamentuose ir kitose institucijose, kur sprendžiamos mažeikiškių problemos. Pajuokauju, kad jau reikėtų įsigyti kokį butą ar kitą gyvenamąjį plotą, kad atvykus į Vilnių būtų kur apsistoti.
….ir turto nuomos netinkama tvarka buvo parengta ir patvirtinta vadovaujant V. Džiugeliui,
Sveiki,
Nedryskite net galvoti apie seimo kede visi kiti iskyrus STANISLOVA GIEDRAITI.
pritariu Daivai ,nei tentas ,nei sitas merai niekam tike.
,, Paimkime kad ir Senamiesčio parko sutvarkymo projektą. Kiek daug nepadaryta ar ne taip padaryta.
Pasipylė skundai, tyrimai prokuratūroje…“ – skundžiasi tarybos narys V.Džiugelis. O juk senamiesčio parko projektas buvo daromas tuo metu kai dvi kadencijas mero kėdėje sėdėjo V.Džiugelis. Aišku ,kad tuo metu V.Džiugeliui labiau RŪPĖJO STATOMI KOTEDŽAI PAJŪRYJE nei senamiesčio parko projektas, ko pasekoje , ir pasipylė skundai bei įvairūs tyrimai prokuratūroje.
Skundžiasi Tarybos nariai dėl Savivaldybės turto prižiūrėjimo ,naudojimo , nuomos ir t.t. Bet juk niekas kitas kaip tik Tarybos nariai savo rankos pakėlimu t.y. balsavimo -,,už“, Savivaldybės turtą naudoja ir saugoja blogai, o paskui ,,karšto interviu“ ir Tarybos posėdžių metu , patys kalba apie tai. Tiek eksmerui V.Džiugeliui, tiek merui A.Teniui būnant valžioje, be jokio konkurso ir tik už 1 litą, o tokį nuomos mokestį patvirtino Taryba, dideles patalpas Basanavičiaus gatvėje atidavė bažnyčiai. Tuo metu kai mero kėdėje sėdėjo V.Džiugelis, 2007 m. milijonierius ir Ekonomikos komiteto pirmininkas G.Šmaižys, pats sau ir su Tarybos narių pritarimu , be konkurso išsinuomavo savivaldybės turtą Ventos g. 8 A. , už nuomą per ketvirtį mokėdamas tik po 10 litų , o nuomos sutartis net iki 2027 metų. Net ir Verslininkų Asociacija ir ta užsiropštė mokesčių mokėtojams ant sprando, prisiplakė prie VšĮ verslo ir turizmo centro ir gavo patalpas adresu Ventos g. 8 pagal panaudos sutartį , o paskui koalicijos ,,Kitaip“ verslininkai aiškina , kad labai daug savivaldybės turto atiduodame pagal panaudos sutartis.
Džiugelio valdymo metais buvo išnuomtos poliklininkos patalpos , adresu Naftininkų g.9 , be jokio leidimo buvo pradėti sienų griovimo darbai , o jau vadovaujant merui A.Teniui buvo nurašyta daugiau kaip 140 tūkstančių , kaip BEVILTIŠKA SKOLA. . Manau ,kad tokio dydžio beviltiškos skolos gali atsirasti tik prie BEVILTIŠKOS VALDŽIOS, valdančiosios daugumos susidedančios iš LR tradicinių parijų atstovų.
Bijau, kad pavėluota. Kiek mačiau mieste jau keli metai City sevice mašinytės zuja. Jau dabar šilumos tinklų galima klausti kokios sasajos su šia firma. O ataskaitos, buvau – mačiau – sakiau, bet nieko nedariau. Skaičiai vien skaičiai, bet bendri, mažai konkretaus.
Išmok lietuviškai rašyti ir rašyk į temą.
Tikiuosi musu laikrastis prastums sita ikypu akiu grazuoliuka i Seima ir silumos tinklai tyliai pereis Rubikono zinion.