***PAPILDYTA*** Kaziuko mugė šurmuliavo ir Mažeikių rajone

Jau penktadienį pradeda šurmuliuoti Kaziuko mugės. Tautodailininkų ir amatininkų šventės vyksta ne tik sostinėje. Savo darbus Mažeikių rajone pristato ir mokyklų bendruomenės, ir tautodailininkai.
Kaziuko mugė organizuojama prieš pat kovo 4-ąją švenčiamas Kazimierines.

Kaziuko mugės dalyvių laukia Žemalės pagrindinė mokykla. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

[nggallery id=99 template=caption]Žemalėje – jubiliejinė mugė

Žemalės pagrindinėje mokykloje penktadienį vykstanti Kaziuko mugė – jau dešimtoji.
Į pradinių klasių mokytojos metodininkės Irenos Kvedarienės organizuojamą šventę susirenka ne tik pedagogai ir mokiniai, bet ir tėveliai, kiti kaimo bendruomenės nariai.
„Susirinkusieji demonstruoja bei parduoda valgomas ir nevalgomas pačių pagamintas prekes, maino, linksminasi,“ – informuoja žemališkiai.
Į Žemalės jubiliejinę mugę atvyksta ir Tirkšlių vidurinės mokyklos atstovai su savo gaminiais. Tai taip pat savotiški mainai – ketvirtadienį žemališkiai lankėsi pastarojoje mokykloje surengtame „Kaziuko jomarkėlyje“.

„Vyturio“ pradinė mokykla. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Tiek „prekybininkų“ „Vyturys“ dar neregėjo

Daininga, triukšminga ir „pelninga“ šventė – Kaziuko mugė – vyko ir „Vyturio“ pradinėje mokykloje.
Įstaigos direktoriaus pavaduotoja Vida Pudžemienė „Santarvei“ sakė, kad tiek daug „prekybininkų“ mokykla dar nebuvo mačiusi.
Mugė užėmė visą pirmąjį aukštą, mokykloje skambėjo liaudies muzika.
„Prekiauti panoro vos ne visi mokyklos mokiniai. Visi jie pasirodė puikūs derybininkai, parduodami savo prekes. O ir pirkėjų daug sulaukėme – atėjo mūsų mokyklos buvę mokiniai, jų draugai, nemažai mokinių tėvelių,“ – informavo pedagogė.

Tirkšlių vidurinė mokykla. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Tirkšliuose rinkosi ir kitų mokyklų atstovai

Prieš Kazimierines Tirkšlių vidurinės mokyklos aktų salėje vyko tradicinė liaudies menų ir amatų šventė. Tokią dieną mokykla kasmet virsta triukšminga prekyviete.
Pagrindinį vaidmenį – Kazimiero ir Kazytės – atliko šio renginio organizatoriai direktoriaus pavaduotoja Daiva Abrutienė ir technologijų mokytojas Stasys Pauliukas.
Vaikai suneša savo padarytus darbelius iš molio, medžio, siūlų, šiaudelių ir kt. medžiagų. Tėveliai padeda iškepti įvairiausių gardumynų: bandelių, duonos, spragėsių, pyragėlių, ūkininkų vaikai prisineša sūrių, medaus, pagamina giros.
„Kad būtų kur akis paganyti, kad galėtume patirties, idėjų pasisemti, pasikviečiame amatininkų, tautodailininkų, auksarankių iš kitų rajono mokyklų ir įstaigų. Širdžiai paglostyti pasikviečiame muzikantų, dainininkų, šokėjų,“ – „Santarvei“ pasakojo mokyklos direktoriaus pavaduotoja D. Abrutienė.
Šiemet Tirkšlių mokyklos bendruomenė sulaukė svečių iš vietos seniūnijos, Žemalės, Ukrinų.
Kaip ir kasmet, Kaziuko jomarkėlio atidarymas buvo patikėtas šios liaudies menų ir amatų šventės pradininkui mūsų mokykloje Švietimo skyriaus vedėjui Apolinarui Stonkui, kuris į šventę atvyko su gausia skyriaus specialistų palyda.

Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinė mokykla. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Šventę organizavo Židikų pradinukai

Kaziuko mugės šurmulys tradiciškai neaplenkė ir Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos pradinukų.
Nuo ankstyvo ryto mugės kviesliai ragino visus rinktis į šventę, skatino pirkti ar parduoti, o gal ir už dyką atiduoti savo darbelius.
„Susirinkusiems pirkėjams: tėveliams, mokytojams, aukštesniųjų klasių mokiniams – raibo akys nuo keptų pyragų, sausainių, net namų gamybos saldainių, rankų darbo papuošalų, mezginių – visko nė neišvardysi. Kas pirko, kas pardavė, kas išmainė, o kas tylėjo – tas riestainio skylę turėjo,“ – informavo židikiškiai.
Pailsėjus nuo mugės šurmulio ir prekių gausos, atsipūsti buvo galima arbatinėje – atsigerti žolelių arbatos.

Kaziuko mugė Laižuvoje. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Senamiesčio pagrindinė mokykla. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Mugė susijusi su Lietuvos globėju šv. Kazimieru

Šiemet nemažas mažeikiškių būrys išvyko į šimtametes tradicijas turinčią Kaziuko mugę sostinėje.
Istorikai skelbia, kad Kaziuko mugė yra susijusi su šventuoju karalaičiu Kazimieru (1458–1484). Lietuvos globėjui skirta šventė pradėta minėti XVII amžiuje, o XIX a. peraugo į mugę.
Didžiausios Kaziuko mugės Vilniuje organizatoriai skelbia, kad ši šventė, kiekvieną kartą pristatanti išmoningus rankų darbo gaminius, neturi lygių aplinkiniuose kraštuose.

Jei turite daugiau informacijos ar nuotraukų šia tema, kviečiame pasidalinti el. paštu naujiena@santarve.lt arba tiesiog portalo viršuje paspausti mygtuką „Atsiųsti naujieną“.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content