Ne vienerius metus tarp Gamyklos bei Ventos gatvių gyventojų ir įmonės „Taumona“, įsikūrusios buvusios „Oruvos“ gamyklos patalpose, vyksta nesutarimai – iš įmonės kamino sklindantys tiršti juodi dūmai, pasak besiskundžiančiųjų, neaplenkia ir jų namų.
Į šį karą įsitraukė ir rajono aplinkos apsaugos darbuotojai.
Skundžiasi dėl dūmų
Aštuonerius metus veikianti įmonė „Taumona“ užsiima medžio darbais: gamina kiemo ir sodo baldus bei interjero detales. Įmonė šiandien turi du filialus. Pagrindinis filialas įsikūrė Ventos gatvėje, vienoje iš buvusių „Oruvos“ gamyklos patalpų. Jo veikla ir tapo aplinkinių gyventojų nepasitenkinimo objektu.
Kai kurie Ventos ir Gamyklos gatvių gyventojai skundžiasi, kad iš įmonės kamino sklinda juodi, tiršti dūmai. Jų manymu, yra kūrenama neleistinu kuru. Žmonės baiminasi dėl savo bei aplinkinių sveikatos.
Dar prieš porą metų rajono Aplinkos apsaugos agentūra telefonu gavo gyventojos nusiskundimą, kad kūrenant iš įmonės kamino sklinda specifinis kvapas.
Pasak Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių rajono agentūros vedėjo Niliaus Kupliausko, paskutinis nepasitenkinimo signalas iš gyventojų buvo gautas prieš porą mėnesių. Redakciją taip pat pasiekė Gamyklos gatvės gyventojos nuotrauka, kurioje užfiksuoti iš įmonės kamino rūkstantys dūmai.
Aplinkosauga ėmėsi priemonių
Aplinkos apsaugos agentūros vedėjas N. Kupliauskas „Santarvei“ sakė, kad dar praėjusių metų balandžio mėnesį, gavęs signalą iš „Taumonos“ kaimynystėje gyvenančios mažeikiškės, surengė pirmąjį įmonės patikrinimą.
„Man, kaip ir šiems gyventojams, kilo visokių abejonių, todėl pradėjau gana nuoseklų įmonės patikrinimą“, – pasakojo N. Kupliauskas. Tačiau neplaninio patikrinimo metu jokių pažeidimų nustatyta nebuvo. Anot Aplinkos apsaugos agentūros vedėjo, įmonei buvo surašytas privalomasis nurodymas pasidaryti inventorizaciją dėl išmetamų teršalų.
Skirtos nuobaudos
Įmonei „Taumona“ tinkamai nesureagavus į aplinkosaugininkų rekomendacijas, rajono Aplinkos apsaugos darbuotojai vėl ėmėsi priemonių. Nustatę, kad įmonė „Taumona“ išmeta į aplinką daugiau kaip 10 tonų teršalų per metus, jie nurodė, kad bendrovė privalo turėti Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą.
Anot aplinkos apsaugos agentūros vedėjo, norint gauti leidimą, pirmiausia reikia pasidaryti inventorizaciją dėl išmetamų teršalų kiekio.
Kadangi įmonė neįvykdė aplinkosaugininkų reikalavimų, 2010 metais jai buvo skirta 600 litų bauda. Po metų, 2011 metų spalio mėnesį, bendrovei skirta jau gerokai didesnė nuobauda – 3 tūkst. litų.
Bauda skirta už ūkinės veiklos vykdymą, objektų naudojimą, neturint Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo.
Kūrenama tinkamu kuru
Įmonės „Taumona“ direktorius Aleksas Kateiva „Santarvei“ paaiškino, kad norint užtikrinti tinkamą gamybos procesą, įmonės patalpose privaloma palaikyti nuo +14 iki +16 laipsnių temperatūrą. Todėl, pasak vadovo, šaltuoju metų sezonu įmonę kūrenti reikia kasdien, nors iki 15 valandos.
A. Kateiva užtikrino, kad kūrenama tik mediena ir jis nematąs čia jokio nusikaltimo.
„Turiu pakankamai kuro ir nematau jokių priežasčių, kodėl reikėtų kūrenti kažkokiomis nuodingomis atliekomis“, – patikino direktorius.
A. Kateiva tvirtino, kad jo įmonėje viskas vyksta tvarkingai, tad jis iki šiol negalintis suprasti kai kurių gyventojų nusiskundimų.
Aplinkos apsaugos agentūros vedėjas N. Kupliauskas patvirtino, kad įmonė kuro turi pakankamai. Patikrinęs įmonę jis nustatė, kad kuro įsigijimo dokumentai yra pildomi ir fiksuojami tvarkingai.
Pasak N. Kupliausko, „Taumona“ kūreno mediena, ji buvo vežama iš privataus miško, o drožlės – iš įmonės filialo.
Patikrinus šiukšlių išvežimą, nebuvo nustatyta jokių neatitikimų – komunalininkai tvarkingai, pagal grafiką išveža iš įmonės susikaupusias šiukšles.
Paskutinis signalas aplinkosaugininkams
Aplinkos apsaugos departamento rajono agentūros vedėjas „Santarvę“ informavo, kad sulaukęs telefono skambučio dėl tirštų juodų dūmų, virstančių iš įmonės kamino, kovo 7-ąją surengė dar vieną neplaninį įmonės „Taumona“ patikrinimą.
Šiam tikslui buvo iškviesta laboratorija iš Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento. Tačiau didelių nukrypimų nuo normų, kurios nurodomos Taršos integruotos prevencijos kontrolės leidime, tikrintojai neužfiksavo.
Vis dėlto N. Kupliauskas pabrėžė, kad kol įmonė dirba be specialaus leidimo, jai dar negali būti nustatytas konkretus išmetamų teršalų kiekis, už kurio viršijimą būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė.
Juodi dūmai – nebūtinai netinkamas kuras
Anot aplinkos apsaugos agentūros vedėjo, juodi dūmai – dar ne įrodymas, kad kūrenama netinkamu kuru.
Specialistas patikino: kiek kartų važiavo ir tikrino „Taumonos“ krosnį, nė karto įtarimai, kad kūrenama nelestinu kuru, nepasitvirtino.
„Natūralu, kad užkūrus krosnį pirmiausia sklinda intensyvūs juodi dūmai, tai negi visas įmones turėtume uždaryti?“ – replikavo pareigūnas.
Nesutinka su gyventojų nusiskundimais
Įmonės vadovas A. Kateiva nesutinka su gyventojų įtarimais ir atremia, kad „Oruvos“ teritorija yra pramoniniame rajone, žmonės turėtų tai suprasti ir būti tolerantiškesni.
Pasak direktoriaus, dar visai neseniai čia veikė kompresorių gamykla, bet niekas jai priekaištų nereikšdavo.
A. Kateiva sakė, kad gyventojų nusiskundimai jam kelia įtarimų, esą kartais jie panašūs į šantažą. „Skambina ir liepia man įstatyti plastikinius langus, – argi tai ne šantažas? Visiems labai gerai suprantama, kad šiandien mažą įmonę lengva uždaryti. O pas mus dirba net septyniasdešimt žmonių“, – sakė įmonės vadovas.
Šiandien bendrovės „Taumona“ vadovas vykdo nustatytus aplinkosaugos reikalavimus. Jis pateikė reikalingą dokumentaciją Aplinkos apsaugos departamentui ir laukia specialaus leidimo.
O ką bobulytėms daryti, kai sėdi prie lango ir nieko nemato, kaimynai nevaikšto, šiukšlių lauk neneša, svetimų moterų neparsiveda, tai reikia pasidomėti kas per dūmai sklinda. O tada susigalvoti sveikatos problemas, kurias sukelia ne juodi dūmai, o visokie serialai ir Garliavos Kluonio gatvės debiliukų pasirodymai.
Esu mates daug ivairiu dumu