Klaipėdos rajone šeštąjį kartą skambės „Pavasario gaida“

Šią savaitę Gargždų kultūros centre prasideda jau šeštasis muzikos ir meno festivalis „Pavasario gaida“. Nuo kovo 31 d. iki gegužės 22 d. vyksiantis festivalis žmones pakvies į dešimt vis kitokių susitikimų su muzikos, žodžio, šokio meistrais, intriguos žanrų įvairove ir įžymybių vardais.
Šešerius metus Klaipėdos rajone vykstantis festivalis yra sulaukęs didžiulio visuomenės susidomėjimo. Gargždų kultūros centro organizuojamas renginys yra pelnęs ir Klaipėdos rajono skaitytojų pagarbą – „Pavasario gaida“ pripažinta „Klaipėdos rajono 2009-ųjų metų projektu“.

Gerą muziką reikia skleisti kuo plačiau
Kaip ir ankstesniais metais festivalio mecenatas yra Klaipėdos rajono savivaldybė, o didysis rėmėjas – Lietuvos kultūros fondas. Partneris – Lietuvos nacionalinė filharmonija. Šiemet festivalio biudžetas – 22 tūkstančiai litų. Didžiausią lėšų dalį skyrė Klaipėdos rajono savivaldybė – 16000 litų, Kultūros fondas – 6000 litų. Nemažai įvairiuose Klaipėdos rajono kampeliuose vyksiančių „Pavasario gaidos“ koncertų bus nemokami, tik keturi koncertai bus mokami, o bilietų kaina tikrai nedidelė – 5-10 litų.
„Pavasario gaidos“ meno vadovė Šarūnė Petruškevičienė sakė, jog festivalio tikslas nesikeičia nuo pirmųjų dienų: rūpintis profesionalaus meno sklaida, kultūros prieinamumu mažesniųjų miestelių ir miestų gyventojams, ugdyti visuomenės kultūrinę savimonę. Festivalis visada organizuojamas skirtingose Klaipėdos rajono vietose. Tarkim, šiais metais renginiai vyks Gargžduose, Doviluose, Drevernoje, Lapiuose, Priekulėje. „Pripažinsiu, kartais sulaukiu raginimų organizuoti festivalio renginius tik Gargžduose, arba ,,neduoti“ gerų koncertų mažiems miesteliams. Jei taip pasielgčiau, nusižengčiau pagrindiniam festivalio tikslui ir savo, kaip meno vadovės, principui organizuoti renginius taip, kad žinomais atlikėjais, gera muzika galėtų pasigėrėti kuo daugiau rajono gyventojų. O kuo Lapių ar kito miestelio publika prastesnė už Gargždų?“ – retoriškai klausė Š. Petruškevičienė.

Koncertus praleisti – nuodėmė
Paklausta, kokiais kriterijais remdamasi atrenka festivalio dalyvius, „Pavasario gaidos“ meno vadovė sakė, jog pagrindinis kriterijus yra aukštas meninis kolektyvo lygis, meistriškumas. „Ankstesniais metais man vienas svarbiausių kriterijų buvo renginių kiekis, o šiais metais vadovavausi principu: geriau mažiau renginių, bet tokių, į kuriuos būtų nuodėmė nenueiti“, – teigė Š. Petruškevičienė. Iš tiesų šiųmetė „Pavasario gaida“ išsiskiria tokiais įdomiais, įvairios tematikos koncertais, kuriuos praleisti būtų tikrai nuodėminga. Kaip galima neateiti į tokių atlikėjų, kaip Judita Leitaitė, Kristina Zmailaitė, Edmundas Seilius, Mindaugas Rojus, Andrius Kaniava, Šv. Kristoforo kamerinio orkestro su energinguoju Donatu Katkumi, koncertus? Šiais metais festivalio žiūrovai turės galimybę pamatyti ir du Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus: Čiurlionio kvartetą ir Valstybinį Vilniaus kvartetą. Ši premija buvo skirta ir dar vienam festivalio svečiui – Kamerinės muzikos ansamblio „Musica Humana“ vadovui Algirdui Vizgirdai. „Pavasario gaidos“ klausytojai turės unikalią galimybę pasidžiaugti vienu iš labiausiai pasaulyje pripažintų Lietuvos kolektyvų – 50 metų tradicijas puoselėjančiu Lietuvos kameriniu orkestru.

Bendradarbiaus su filharmonija
„Pavasario gaidos“ meno vadovė Š. Petruškevičienė pasakojo, jog iš pradžių šiųmetę festivalio programą įsivaizdavo visai kitokią, bet viską pakeitė vienas telefono skambutis. „Vieną vakarą man paskambino iš Lietuvos nacionalinės filharmonijos. Nežinau, iš kur jie sužinojo apie mūsų festivalį, bet pasiūlė savo atlikėjų programas. Taip žodis po žodžio, laiškas po laiško programoje atsirado Čiurlionio kvartetas, Valstybinis Vilniaus kvartetas, Lietuvos kamerinis orkestras, Judita Leitaitė“, – kalbėjo pašnekovė ir džiaugėsi, jog bendradarbiavimas su Lietuvos nacionaline filharmonija ir festivaliui pasibaigus nenutrūks. „Pavasario gaidos“ atidarymo metu su filharmonija bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, pagal kurią filharmonija įsipareigos rūpintis profesionalaus meno plėtra Klaipėdos rajone. Rajonas bus įtrauktas į filharmonijos vykdomas edukacines programas, gastrolių planus.

Skatina klausytojų geraširdiškumą
Didžiulio populiarumo Klaipėdos rajone sulaukusio festivalio „Pavasario gaida“ rengėjai ne tik rūpinasi profesionalaus meno sklaida, ugdo visuomenės kultūrinę savimonę, bet ir diegia socialinės akcijos tradiciją. Prieš trejus metus festivalio organizatoriai kartu su muzikinės kultūros ugdymu pradėjo skatinti ir klausytojų geraširdiškumą – paprašė paaukoti dviem be tėvų likusiems paaugliams. Daugiau kaip 3000 paaukotų litų tada vaikams padėjo išbristi iš po tėvų mirties paliktų skolų. Praėjusiais metais festivalio žiūrovai aukojo onkologine liga sergančiam jaunuoliui. Šiemet socialinės akcijos tradicija vėl bus tęsiama. „Pavasario gaidos“ klausytojai pagal išgales bus kviečiami padėti klausos negalią turinčiam jaunuoliui įsigyti klausos aparatą. „Mane visą gyvenimą supa muzika, tad labai sunku įsivaizduoti gyvenimą tyloje… Gerumas nieko nekainuoja, todėl tikiu, kad mes visi kartu padėsime nugalėti tylą“, – vylėsi festivalio meno vadovė Š. Petruškevičienė.
Milda JUDELYTĖ
A. VALAIČIO nuotr.: Šeštojo muzikos ir meno festivalio „Pavasario gaida“ meno vadovė Šarūnė Petruškevičienė, paklausta, kokia šio festivalio populiarumo paslaptis, sakė: „Sunku atsakyti vienareikšmiškai. Gal festivalio idėja tiesiog gimė laiku ir vietoje? Gal mes tiesiog pasiilgome tikros, gyvos, profesionaliai atliekamos muzikos?“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto