Kokius produktus galima vadinti ekologiškais?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pastaruoju metu ekologiškas gyvenimo būdas pasaulyje sparčiai populiarėja, tačiau kalbant apie maisto produktus sąvokos ekologiškas, sveikas, natūralus vis dar painiojamos. Taigi kokius produktus iš tiesų galima vadinti ekologiškais?

Kuo ypatingi ekologiški produktai?

Jų sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų – dažiklių, saldiklių, konservantų ir kt. Jie neužteršti cheminėmis medžiagomis – sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų pertekliumi, antibiotikais, hormonais. Juose nėra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), kuriuos draudžiama naudoti ne tik šių produktų gamybai, bet ir gyvuliams duodamuose pašaruose.
Dažnai painiojamos sąvokos „natūralūs“ ir „ekologiški“ produktai. Svarbiausias skirtumas tarp šių produktų – natūralių produktų gamyba nėra kontroliuojama ir produktai specialiai neženklinami, o ekologiškų produktų gamyba kontroliuojama ir produkcija ženklinama.

Ekologiški – tik sertifikuoti

Kad vartotojai būtų tikri, jog perka ekologiškus produktus, ši produkcija griežtai reglamentuojama, kontroliuojama ir sertifikuojama. Visi su ekologiškais produktais dirbantys ūkio subjektai nuo auginimo iki jų pateikimo į apyvartą yra įtraukti į kontrolės sistemą, jų veikla tikrinama, o produktai sertifikuojami.
Tik pusė europiečių žino, kad visi ekologinio ūkio subjektai turi būti bent kartą per metus tikrinami, – teigiama Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato interneto tinklalapyje, skirtame ekologiniam ūkininkavimui. (https://ec.europa.eu/agriculture/organic/consumer-trust_lt).

Atpažįstamas pagal ženklinimą

Ekologišką maistą lengva atpažinti dėl išskirtinio ženklinimo. Visi supakuoti ekologiški produktai paženklinti ES ženklu – žalios spalvos stačiakampiu, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių. Greta šio dedamas ir nacionalinis ekologiškų produktų ženklas, kuris yra privalomas ant visų mūsų šalyje pagamintų ir supakuotų ekologiškų produktų.
Fasuotas ekologiškas produktas visada bus paženklintas etikete, kurioje yra ekologinės gamybos logotipas, nurodomas gamintojo ar pardavėjo pavadinimas, kontrolės įstaigos kodas (LT-EKO-001), ekologiškos sudėtinės dalys, informacija apie gaminio kilmę – ES ir ne ES žemės ūkis.
Nefasuotus ir neženklintus produktus gali parduoti tik ūkininkai, pateikiantys ekologiškumą įrodantį dokumentą – sertifikatą.

Saugus žmogui ir aplinkai

Ekologinės gamybos tikslas – ne tik gaminti saugų ir kokybišką produktą žmogui, bet ir saugoti aplinką, dirvožemio derlingumą, taupiai naudoti išteklius.
Perdirbimo metu siekiama išsaugoti produktų ir sudedamųjų dalių maistinę vertę ir kokybę. Pakavimui naudojamos tik žmogui ir aplinkai nekenkiančios medžiagos. Ekologiniuose ūkiuose ar įmonėse dirbantys žmonės taip pat nėra veikiami cheminių medžiagų. Taigi rinkdamiesi ekologiškus produktus rūpinamės ne tik savo, bet ir aplinkos sveikata.

Kaip veikia ekologiškumo užtikrinimo sistema?

„Pagrindinius reikalavimus ekologiniam sektoriui nustato Europos Komisija, taisykles rengia Žemės ūkio ministerija, o sertifikavimo darbus vykdome mes, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius Antanas Makarevičius. – Esame vieninteliai tai darantys Lietuvoje.“

Parengta pagal BNS Spaudos centro pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content