Kraštą garsina pučiamųjų orkestras „Pamarys“

Pučiamųjų orkestrų tradicijas Lietuvoje šiuo metu puoselėja ar kuria per 100 orkestrų, daugiausia jų gyvuoja Žemaitijoje. Pastaraisiais metais ypač išgarsėjo Šilutės meno mokyklos pučiamųjų orkestras „Pamarys“, kuriam vadovauja mokytojas metodininkas Gražvydas Raila. Neseniai 10 m. veiklos jubiliejų „Pamarys“ paminėjo įspūdingu koncertu. Orkestrą koncertuose lydi per 70 choreografijos grupės šokėjų.


Su trimitu – nuo aštuonerių
Gražvydas Raila būdamas aštuonmetis pradėjo lankyti Kelmės muzikos mokyklą. Trimitą pasirinko gal todėl, kad tuo metu tai buvo vienas iš populiariausių pučiamųjų instrumentų. Kaip ir daugelis bendraamžių, mėgo sportą, ypač krepšinį. Dažnai tekdavo rinktis – sportas ar muzikos mokykla.
Jau besimokydamas grojo mokyklos orkestre, bet, anot jo paties, tuomet orkestrai nebuvo populiarūs. Jauną muzikantą žavėjo garsus to meto trimitininkas Timofejus Dokšyzeris (Dokshizer). Baigęs vidurinę, įstojo į Šiaulių aukštesniąją muzikos mokyklą, vėliau mokėsi Klaipėdos universiteto Menų fakultete.
Labai panašus kelias į muzikos pasaulį buvo ir orkestro vadovo žmonos Judrės Railienės. Ji mokykloje buvo perspektyvi lengvaatletė, mat tėvas, kūno kultūros mokytojas, skatino ją sportuoti. Judrė lankė muzikos mokyklą, grojo akordeonu ir tai galutinai nulėmė jos norą studijuoti Klaipėdos universiteto Menų fakultete. Ten ji baigė choreografijos pedagogės studijas. Po sėkmingų studijų jauna muzikantų šeima buvo mielai laukiama bet kurioje Žemaitijos regiono kultūros ar mokymo įstaigoje.
„Į Šilutę atvažiavome pavasarį, ir nusprendėme likti čia. Sužavėjo žalias miestas, architektūra ir, žinoma, žmonės. Jautėme, kad čia realizuosime savo sumanymus“, – prisimena Gražvydas Raila.

Pučiamųjų renesansas
Šilutės meno mokyklos orkestro klasė įkurta prieš 40 m., jai vadovavo mokytojas Tomas Balčytis. Norinčiųjų groti nebuvo daug, todėl dūdas pūsdavo ir patys mokytojai. Toks jungtinis orkestras grodavo mokyklos šventėse.
Orkestras atgimė, kai jam ėmėsi vadovauti ką tik studijas baigęs jaunas, energingas mokytojas Gražvydas Raila. Mokiniai jį greitai pamėgo – į orkestrą kasmet ateidavo vis daugiau jaunųjų muzikantų. Pučiamaisiais instrumentais susidomėjo ir merginos.
Kolektyve groja per 40 meno mokyklos auklėtinių. Muzikos paslaptis jiems perteikia mokytojai Tomas Balčytis, Bronislovas Bučius, Edgaras Gadeikis. Skambioms orkestro melodijoms plastikos suteikė prie orkestro įkurta Judrės Railienės choreografijos grupė.
2001 m. Panevėžio orkestro „Garsas“ vadovas Remigijus Vilys pakvietė šalies muzikantus į pučiamųjų orkestrų čempionatą, kuriame kasmet dalyvauja ir pamariškiai. 2002 m. čempionate „Pamario“ orkestras A kategorijoje laimėjo trečią vietą, o po metų intensyvaus ir nuoširdaus triūso, 2003-iaisiais, „Pamarys“ pripažintas A kategorijos čempionu.
Kasmet vis dažniau vykstama į koncertus, trankiomis melodijomis ir grakščiais šokiais vienas kitą papildantys du kolektyvai – orkestrantai ir šokėjos – puošia įvairių šalies miestų šventes, festivalius, eitynes. Kasmet dalyvauja Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų festivaliuose „Vaikai ir muzika“.

Pripažinimas
2004 m. B kategorijos čempionate pelnyta antroji vieta, 2007 m. – trečioji. Pastarasis čempionatas orkestro vadovui buvo ypač sėkmingas. G. Raila pripažintas geriausiu 2007 m. čempionato orkestrų dirigentu. Tai – ne vieninteliai metų apdovanojimai. Lietuvos liaudies kultūros centras ir pasaulio lietuvių dainų šventės fondas paskyrė pučiamųjų orkestrui „Pamarys“ aukščiausią apdovanojimą – „Aukso paukštę“. „Pamariui“ taip pat pripažinta nominacija „Ryškiausia Lietuvos žvaigždė“.
Aukso paukštė sėkmingai skraidino kolektyvą visus metus. 2008-ųjų pavasarį Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionato B kategorijoje šilutiškiai pripažinti geriausiais.
Šį gruodį orkestras ruošiasi dalyvauti aukštesnės C kategorijos čempionato regioniniame ture Mažeikiuose.
Šilutiškiai prisimena įspūdingo garso ir reginio šventę pernai, kai Šilutės kultūros ir pramogų centre griaudėjo Žemaitijos regiono A ir B kategorijų orkestrai. Devynis kartus nuskambėjo K. Daugėlos „Ave, Vita“ – privalomas čempionato kūrinys. Aštuoni orkestrai iš regiono komisijai pristatė po tris kūrinius. Šilutiškiai pasirodė geriausiai. Kompozitorius K. Daugėla pats dirigavo orkestrui savo kūrinį ir liko sužavėtas orkestrantų gabumais. Kompozitorius dar kartą neatsispyrė pagundai diriguoti orkestrui po metų – „Pamario“ orkestro dešimtmečio proga. Sausakimšoje Šilutės kultūros ir pramogų centro salėje dvi valandas aidėjo skambios „Pamario“ orkestro melodijos, kurias lydėjo Judrės Railienės choreografijos grupės plastiški šokiai.
Šventėje dalyvavo nemažai svečių. Su orkestru groti atvyko vienas pirmųjų Šilutės meno mokyklos orkestrantų, profesionalaus muziko kelią pasirinkęs Marius Balčytis, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro trombonininkas. Profesionalaus muzikanto kelią pasirinko ir kiti šilutiškiai: A. Stakvilevičius, A. Zalcas, R. Jucius, R. Žiogas, A. Daugėla.
Dešimtmečio proga Lietuvos liaudies kultūros centro vyr. specialistas R. Lukošius orkestro vadovui G. Railai įteikė centro direktoriaus padėkos raštą. Sveikino svečiai, atvykę iš Aukštaitijos, Žemaitijos. Platelių meno mokyklos vadovas V. Valančius pasidžiaugė galimybe pagroti kartu su pamariškiais.
Laima PUTRIUVIENĖ
Nuotr.: „Pamario“ orkestrui vadovauja geriausias 2007 m. čempionato orkestrų dirigentas Gražvydas Raila.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto