Trečiadienį pasitikome Birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną. Minint 82-ąsias lietuvių tautos trėmimo metines, Plungėje vyko renginiai, skirti šiai jautriai ir skaudžiai mūsų tautos istorijos datai atminti. Per visą represijos laikotarpį nukentėjo ir į tremtį buvo išvežti apie 300 tūkstančių Lietuvos gyventojų, kurie nepakluso sovietų režimui. Kas dešimtas nukentėjęs buvo vaikas…Nors eina metai, tačiau tų laikų prisiminimas gyvas. Gedulo ir vilties dienos minėjimo renginiai trečiadienio vidudienį visus pirmiausia kvietė burtis prie Laisvės paminklo Plungėje. Vakare Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventoriuje vyko poezijos ir dainų vakaras.
Prie Laisvės paminklo susirinkusiuosius pirmiausia pasveikino nevyriausybinės organizacijos „Paliesti tremties“ pirmininkė Aniceta Grikšienė. Ji dėkojo visiems atėjusiems už parodytą dėmesį. „Mūsų, kurie esam paliesti tremties, lieka nedaug“, – pastebėjo ji, todėl ypatingai svarbu išlaikyti prisiminimą apie praėjusius įvykius. Pasak jos, renginiai, kurie Gedulo ir vilties dienos proga yra organizuojami, turi ypatingą reikšmę: „Taip mes kuriame ateitį tremties istorijai visoje Lietuvoje“.
Kaip žinia, ne vienerius metus birželio 14-ąją yra vykdoma akcija „Ištark. Išgirsk. Išsaugok“. Jos metu skaitomos ištremtųjų pavardės. Tokia akcija kasmet vyksta ir Plungėje.
„Šiandien skaudi diena. Šiandien minime tuos, kurie buvo ištremti, kurie negrįžo, bet jie visada mūsų širdyse. Šiandien, kai Ukrainoje vyksta karas, kai Sibire ir kitose Rusijos vietose griaunami paminklai mūsų tremtiniams, akivaizdu, kad ta gaivališka jėga Rytuose vėl kyla. Tad privalom turėti stiprybės, privalom saugoti savo istoriją ir perduoti ją jaunimui. Skaudus likimas palietė tūkstančius mūsų žmonių, bet nepaisant nieko tauta prisikėlė. Nes iš tikrųjų stiprus yra ne tas, kuris smogia, o tas, kuris smūgį atlaiko“, — prieš pradedant skaityti pavardes sakė minėjime dalyvavęs Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Ištremtųjų pavardes skaitė ir Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis, Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, režisierė Sigita Matulienė, politikas Adomas Zamulskis, visuomenininkas Jonas Mockūnas, Plungės moksleiviai ir kt. Tremtinių atminimui prie Laisvės paminklo uždegtos žvakutės.
Vakare Plungės kultūros centras visus kvietė į dar vieną minimai progai skirtą renginį. Tremtinių atminimui pagerbti Plungės bažnyčioje aukotos šv. Mišios, kuriose giedojo Plungės kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių choras „Tėvynės ilgesys“, vadovaujamas Rūtos Černeckienės. Po jų maldos namų šventoriuje vyko poezijos ir dainų vakaras.
Jo metu Plungės kultūros centro teatras „Saula“ (vadovai Sigita ir Romas Matuliai) pristatė kompoziciją, paremtą tremtinės Marytės Kontrimaitės prisiminimais. Vakaro metu dainavo ir Plungės kultūros centro vokalinis ansamblis, vadovaujamas Valentinos Balčiauskienės, dainavimo studija „Hello“ (vad. Aida Kaunienė), minėtasis choras „Tėvynės ilgesys“ ir TAU vokalinis ansamblis, vadovaujamas Rūtos Černeckienės.
Gražu, jautru, prasminga. Apie istorinės atminties išsaugojimo būtinybę susirinkusiems kalbėjo meras A. Klišonis. „Labai svarbu, kad istoriją girdime iš jaunų žmonių lūpų, nes jie yra tie, kurie Lietuvą kurs po mūsų. Laikas eina, bet monstrų visada yra, o sulaikyti juos gali tik tie žmonės, kurie žino istoriją ir nebijo ją atsiminti, kartoti“, – sakė rajono vadovas.
Tuo, ką mato šventoriuje, džiaugėsi ir Plungės klebonas kun. Vytautas Gedvainis. „Šįvakar visi esame paliesti ypatingos emocijos. Gera matyti, jog šie jauni žmonės ne vaidina, o gyvena pasakodami istoriją. Ačiū visiems už patriotizmą. Tegu būna taika, ramybė“, – susirinkusiesiems linkėjo dvasininkas.
Daiva Gerikienė