Lietuvos piliečiai dėl galimo kainų augimo įsivedus eurą nerimauja labiau, nei tai darė estai ar latviai.
Rugsėjo „Eurobarometro“ duomenys rodo, kad, likus trims mėnesiams iki valiutos pasikeitimo, didėsiančių kainų ir paslaugų baiminasi 84 proc. Lietuvos gyventojų.
Tuo tarpu Estijoje 2010 m. rugpjūtį tokių buvo 81 proc., 2013 m. balandį Latvijoje – 75 proc.
SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės teigimu, oficiali statistika rodo, kad po euro įvedimo nei Latvijos, nei Estijos gyventojų baimės dėl didėsiančių kainų nepasitvirtino, o kai kurios prekės ir paslaugos brango dėl priežasčių, nesusijusių su euru.
Nerimą galima paaiškinti
Pasak J. Varanauskienės, gyventojų jaučiamą nerimą galima aiškinti tiek psichologinėmis, tiek objektyviomis priežastimis.
Analitikės teigimu, gyventojų suvokiama infliacija skiriasi nuo to, kokius kainų pokyčius atspindi oficiali statistika. Be to, egzistuoja ir pinigų iliuzijos efektas, kai pasikeitus valiutos nominalui gyventojai pinigus vertina ne pagal tikrąją pinigų vertę.
„Reikia nepamiršti, kad gyventojams kainas yra sudėtinga perskaičiuoti iš vienos valiutos į kitą, didelė dalis žmonių kainas eurais lygina su prieš kelerius metus buvusiomis kainomis nacionaline valiuta. Be to, žmonės linkę selektyviai vertinti aplinką, t. y. jie dažniausiai pastebi tą informaciją, kuri patvirtina jų turimus įsitikinimus, tad nerimaudami dėl kainų augimo jie pastebi tik tai, kas brangsta“, – sako J. Varanauskienė.
Kainas pradėjo didinti anksčiau
Iš objektyvių priežasčių finansų ekspertė išskyrė Lietuvos verslininkų įsisavintą kaimyninių šalių patirtį įsivedant eurą, kada kainos buvo pradėtos apvalinti dar prieš įsigaliojant geros valios memorandumui.
„Nepaisant to, kad daugelis prekybos ir paslaugų įmonių Lietuvoje įsipareigojo nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu didinti kainas, dalis įmonių – ypač paslaugų sektoriaus – jau padidino kainas. Remiantis vartojimo prekių ir paslaugų kainų statistika, kaimyninėje Latvijoje paslaugų kainos reikšmingiau pradėtos didinti likus keturiems mėnesiams iki euro įvedimo, o Lietuvoje – jau balandžio mėnesį – likus devyniems mėnesiams iki naujos valiutos įsigaliojimo“, – sako J. Varanauskienė.
Memorandumas dėl sąžiningo kainų perskaičiavimo iš litų į eurus buvo pasirašytas rugpjūčio 18 dieną. Prie iniciatyvos prisijungę verslininkai taip pat pažadėjo nedidinti prekių ir paslaugų kainų.
Jie ir neapsirinka, Nepajus tik valdziazmogiai jokiu pokyciu!