Mažeikiškės savanorystės patirtys – pagalba ukrainiečiams – niekada nepasimirš

„Išgyvenu, susirenku save iš naujo ir einu toliau. Mano šeima yra mano ramybės burbulas“, –
apie tai, kas gelbsti, kai iššūkiai tampa sunkūs ar sudėtingi, pasakojo Erika Pociūtė-Grabienė.

Prasidėjus karui Ukrainoje, daugelis ieškojo būdų, kaip galėtų prisidėti prie pagalbos ukrainiečiams. Vieni skyrė piniginę paramą oficialioms organizacijoms, kiti aukojo savo laiką dalyvaudami savanoriškoje veikloje, padėdami daiktais. Dar kiti tai organizavo ir stengėsi, kad parama pasiektų žmones, kuriems jos labiausiai reikia.

Iš Mažeikių kilusi ir šiuo metu Vilniuje gyvenanti Erika Pociūtė-Grabienė vadovauja „MIS love“ asociacijai – oficialiai organizacijos „Gelbėkit vaikus“ partnerei, kuri teikia pagalbą Lietuvos sieną kirtusioms šeimoms iš Ukrainos.

Ji pastebi, kad svarbiausia yra išlaikyti savanorių motyvaciją, nes tik jų dėka asociacija jau daugiau nei pusę metų sėkmingai teikia paramą.

Savanoriai – asociacijos variklis

„MIS love“ asociacija yra „Motherhood Is Sexy“ sukurta iniciatyva, oficialus „Gelbėkit vaikus“ organizacijos partneris. Tai savanoriškai susibūrusi bendruomenė, ne pelno siekianti organizacija, turinti paramos gavėjo statusą.
Asociacija savo veiklą pradėjo praėjus vos porai dienų nuo karo pradžios ir, pasak vadovės, sėkmingai dirba.

Mažeikiškė rūpinasi sklandžia asociacijos veikla: renka komandą, bendrauja su verslo atstovais dėl įvairios paramos, ieško būdų iškilusioms problemoms spręsti.
„Kartu su manimi yra nemažai žmonių, kurie neabejingi mūsų veiklai ir nori padaryti šiek tiek daugiau, nei privalo.

Tačiau savanoriaujantys žmonės nuolatos keičiasi ir tai visiškai normalu“, – pažymėjo pašnekovė.
Didžiausias išbandymas Erikai – išlaikyti savanorių motyvaciją: „Tik savanorių dėka mes galime veikti. Tai yra pagrindinis asociacijos variklis.“
Karas vyksta jau daugiau nei pusę metų, Erika pastebi, kad žmonės pripranta prie tokios būsenos, kai kurie pavargsta ir grįžta į savo rutiną. „Mums tokie etapai būna sudėtingiausi“, – atviravo asociacijos vadovė.

Paramą gavo daugiau nei 14 000 ukrainiečių

Erika sako, kad gerų žmonių paaukotų daiktų kiekį apskaičiuoti dabar būtų labai sunku, kadangi žmonės aukoja nuolat ir viskas yra iš karto išdalijama ukrainiečiams.
„Nuo to laiko, kai ėmėme rinkti ir pinigines aukas (tai įvyko maždaug nuo antro mūsų veiklos mėnesio), žmonės ir įmonės suaukojo daugiau nei 18 tūkst. eurų. Taip pat nemažai įmonių paaukojo savo produkcijos, jos vertė viršija 35 tūkst. eurų. Net patiems kartais sunku patikėti šiais skaičiais“, – tvirtino mažeikiškė.

Vilniuje įsikūrusi „MIS love“ asociacija veiklą pradėjo praėjus vos kelioms dienoms nuo karo pradžios.

Skaičiuojama, kad humanitarinę pagalbą asociacija suteikė jau daugiau nei 14 tūkst. ukrainiečių.
„Dažniausiai mūsų pagalbos prireikia mamoms su įvairaus amžiaus vaikais, kūdikiais“, – pridūrė Erika.
Aukojimas, pasak jos, vyksta bangomis: „Būna momentų, kai aukų sumažėja ir atvirkščiai. Tačiau galiu pasakyti: žmonės vis dar noriai aukoja ir tai labai džiugina.“

Asociacijos vadovė pažymi, kad keičiantis sezonams pastebimas aukojimo suaktyvėjimas. Pastebima ir kita tendencija: po didelio okupantų išpuolio Ukrainoje, kai apie tai praneša žiniasklaida, žmonės vėl ima aktyviau aukoti.

Chaosą nuraminti padeda šeima

Mažeikiškei ne kartą teko bendrauti su ukrainiečiais ir iš arti pamatyti, kokios gali būti karo pasekmės.
Erika pripažįsta, kad, susiduriant su nuolatiniu chaosu, įtampa ir beprotiškai liūdnomis istorijomis, jai sunkiai pavyksta išlaikyti stabilią psichologinę bei emocinę būseną, „neparsinešti“ viso to namo.

Mamos su mažais vaikučiais ant rankų atvyksta į svetimą šalį, draskomos netekčių, jausdamos baimę, nežinomybę, patyrusios terorą, prievartą, palikusios viską, ką turėjo brangaus, ir bandančios apsaugoti savo vaikus… Jos atvyksta tuščiomis rankomis ir dažniausiai net nežino, nuo ko pradėti. Man sunku net suvokti, ką kai kurioms teko patirti. Tai atrodo nepakeliami dalykai.

„Aš esu labai empatiškas žmogus ir norą pagelbėti kitiems savyje nešiojuosi visą laiką, kiek tik save prisimenu. Todėl atsiriboti nuo emocijų ir nubrėžti tam tikras ribas man būna nelengva. Buvo visokių etapų – įskaitant ir liūdesį, ir perdegimo jausmą, ir norą kuriam laikui atsitraukti, pripildyti save iš naujo teigiamomis emocijomis, kad vėl turėčiau jėgų ir galimybių ką nors gero duoti kitiems. Kol kas priimu tai kaip visiškai normalias ir suprantamas būsenas, kurios praeina. Išgyvenu, susirenku save iš naujo ir einu toliau. Mano šeima yra mano ramybės burbulas. Kadangi vaikučiai dar labai maži, grįžus namo, jie „sutraukia“ visą mano dėmesį ir su jais užsimiršti labai lengva“, – pasakojo „MIS love“ asociacijos vadovė.

Kviečia susitelkti, būti vieningiems

Erika visus ragina būti labiau atjaučiančius, pabandyti įsivaizduoti save ukrainiečių vietoje.
„Mamos su mažais vaikučiais ant rankų atvyksta į svetimą šalį, draskomos netekčių, jausdamos baimę, nežinomybę, patyrusios terorą, prievartą, palikusios viską, ką turėjo brangaus, ir bandančios apsaugoti savo vaikus… Jos atvyksta tuščiomis rankomis ir dažniausiai net nežino, nuo ko pradėti. Man sunku net suvokti, ką kai kurioms teko patirti. Tai atrodo nepakeliami dalykai“, – kalbėjo moteris. Tragiškų istorijų ji sužinojo ne vieną ir tai niekada nepasimirš.

„Mažų mažiausia, ką mes galime padaryti, tai perduoti toms šeimoms bent būtiniausių daiktų, kurių kiekvienas turime apsčiai ir dažnai jie net nereikalingi. Tai, kas vyksta, yra čia pat, mūsų pašonėje. Ir vienintelis būdas padėti – susitelkimo ir vieningumo kelias. Kiekvieno žmogaus indėlis yra svarbus. Iš jų ir susideda visuma, kuri gali nulemti didelių pokyčių.“
Mažeikiškės nuomone, kiekvieno atsakomybė – pasistengti pasaulį padaryti geresne vieta: „Būtent šiandien turime tokią progą ir šito labai reikia.“

Aukojimo būdai – įvairūs

Paaukoti „MIS love“ asociacijai galima keliais būdais: atsiunčiant arba atnešant daiktus iš reikalingų daiktų sąrašo, kuris skelbiamas oficialioje interneto svetainėje www.motherhoodissexy.com/misloveparama.
Erika sako, kad, artėjant šaltajam sezonui, labiausiai trūksta šiltų batų. Taip pat yra nuolatinis antklodžių, pagalvių, pagrindinių higienos priemonių vaikams bei moterims, sauskelnių poreikis.

Ji kviečia asmenis, galinčius savanoriauti asociacijos būstinėje Vilniuje. Kitus ragina prisidėti pinigine auka. „Lengviausia tai padaryti tiesioginiu pavedimu mums arba per „aukok.lt“ platformą pasirinkus mus, pavadinimu „Padėkime mamoms ir vaikams iš Ukrainos“, – pažymėjo mažeikiškė. Ir pridūrė: „Mums taip pat labai svarbus žinios skleidimas apie mūsų veiklą – kuo daugiau žmonių išgirs apie mus, tuo daugiau mūsų asociacija sulauks pagalbos bei paramos.“
Visą informaciją apie vykdomą veiklą galima rasti socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje „MIS love asociacija“.
Rugilė BALČIŪNAITĖ
Nuotr. iš asmeninio archyvo

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content