[nggallery id=743 template=caption]Šiemet minimos 75-osios Lietuvos gyventojų masinių trėmimų metinės. Gedulo ir vilties dienai skirti renginiai Mažeikių rajone prasidėjo antradienio vakarą.
Šiemet minimos 75-osios Lietuvos gyventojų masinių trėmimų metinės. Gedulo ir vilties dienai skirti renginiai – akcijos, Šv. Mišios, minėjimai, filmų peržiūros – Mažeikių rajone prasidėjo dar antradienio vakarą.
Po skaičiais – sulaužyti likimai
Prieš 75 metus, 1941-ųjų birželio 14-ąją, 3 val. ryto pradėti masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į atokiausius Sibiro regionus.
Tremties ir genocido tyrinėtojų duomenimis, sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado, atšiauraus klimato. Lietuvoje okupantai nužudė daugiau nei 30 tūkst. žmonių. Bėgdami nuo komunistų teroro, iš Lietuvos pasitraukė daugiau nei 440 tūkst. šalies gyventojų.
„Tai yra skaičiai, statistika, bet po tais skaičiais slepiasi daugybė svajonių, jausmų, meilės, darbų, kūrybos. Šiandien mes stovime čia ir prisimename tuos, kurie negrįžo, bet jų dvasia gyva“, – sakė Gedulo ir vilties dienos renginius vedęs Kultūros centro meno padalinio vadovas Palius Mylė.
Akcija „Juodasis birželis“
Gedulo ir vilties dienos minėjimas Mažeikių rajone prasidėjo pirmadienį. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Bugenių filiale surengta prisiminimų popietė „Tolyn nuo Lietuvos“.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga inicijavo „Juodojo birželio“ atminimo vakarą. Miestuose bei miesteliuose dvidešimtą valandą prie paminklų bei memorialų tremtiniams, Laisvės kovotojams, prie geležinkelio stočių susibūrę žmonės kaip atminties simbolį iš žvakių dėliojo žodį „Lietuva“, giedojo įvairias giesmes, Lietuvos himną, prisiminė Sibiro platybėse mirusius ir iš jos sugrįžusius, dalijosi savo istorijomis.
Atminimo vakaras vyko prie Mažeikių geležinkelio stoties bei Viekšniuose, šalia paminklo Biržiškų šeimai.
Dalijosi prisiminimais
Antradienį Gedulo ir vilties dienos minėjimas tradiciškai vyko prie Lūšės geležinkelio stoties tremtiniams atminti pastatyto kryžiaus. Čia buvo aukojamos Šv. Mišios. Minėjimo dalyviams buvo parodyta literatūrinė-muzikinė kompozicija „Tiltas“.
Gedulo ir vilties dienos minėjimas antradienį vyko ir prie Mažeikių geležinkelio stoties. Susirinkusiesiems dainas dovanojo politinių kalinių ir tremtinių choras „Atmintis“.
Šiame chore dainuojanti 85-erių metų Irena Skerstonienė su minėjimo dalyviais pasidalijo savo istorija. Ji į Sibirą buvo išvežta būtent iš Mažeikių geležinkelio stoties. Moteris prisiminė be galo sunkią, didžiulės baimės, alkio kupiną keturiolika dienų trukusią kelionę į Sibirą žmonių prikimštame vagone.
I. Skerstonienei, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Mažeikių skyriaus tarybos narei, aktyviai choro „Atmintis“ dainininkei, įteikta padėka už nuoširdžius ir kilnius darbus Lietuvos labui.
Kvietė puošti savo aplinką
Klubas „Mano namai“ Gedulo ir vilties dieną įgyvendino akciją „Tegul žydi bijūnai“.
„Nutarėme surengti akciją, kurios metu važinėjomės po miestą karieta – raginome žmones puošti jį savo auginamomis gėlėmis. Gražinkime miestą, nes mes visi čia gyvename“, – sakė klubo vadovė Krista Kinčienė.
Gedulo ir vilties dieną skaudūs tremtinių likimai prisiminti ir Laižuvoje. Sedos kultūros centre vyko filmo „Ekskursantė“, pasakojančio tikrą tremčiai pasmerktos, bet iš gyvulinio vagono pabėgusios 11-metės istoriją, peržiūra.
Viešosios bibliotekos ir jos filialų darbuotojai skaitytojams parengė daugybę parodų apie masinius Lietuvos gyventojų trėmimus, tremties istoriją.
noriu paklausti,kodėl niekas neprisimena Mažeikiuose tremtinės Petruchinos-Vaišvilaitės jai 92m buvo gegužės mėn,ji buvo ištremta prie Laptevų jūros,iš savivaldybės niekas net neužsimena ,kai buvo 90m irgi niekas nepasveikino ,kodėl Ruginis ignoruoja ją,aš žinau,tegul jis pasako,juk jis puikiai ją pažįsta,save nepelnytai išsiaukštino,o kitus niekina