Mažeikiškiai tremtiniai, šauliai ir laisvės kovų atminčiai neabejingi rajono gyventojai Visų Šventųjų ir Vėlinių išvakarėse tvarkė aplinką prie atminimo ženklų žuvusiems partizanams, kitiems kovotojams už Lietuvos laisvę, uždegė žvakeles.
Šauliai sutelkė akcijai
Artėjant lapkričiui, Visų Šventųjų šventei ir Vėlinėms, kai visi lanko savo artimųjų kapus, Lietuvos šaulių sąjunga pakvietė vienytis akcijai „Uždekime žvakelę ant laisvės kovotojo kapo“.
Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas leitenantas Linas Idzelis taip įvardijo šios akcijos tikslus: „Kiekvieno iš mūsų pareiga – prisiminti ir pagerbti mūsų didvyrius: karius savanorius, šaulius, partizanus, kurie daugeliu atveju beviltiškose situacijose rado savyje drąsos, kovojo, nepabėgo ir neišdavė – kovojo už laisvę iki paskutinio kraujo lašo. Turime sutvarkyti jų amžinojo poilsio, žūties vietas, paminklų prieigas, nes niekas kitas neateis ir už mus to nepadarys. Mes patys turime būti šeimininkai savo Tėvynėje.“
Jaunieji šauliai ir šauliai, artėjant Visų Šventųjų dienai bei Vėlinėms, įvairiose Lietuvos vietose tvarkė partizanų, karių, šaulių, kovotojų už laisvę kapus, žūties vietas ar paminklų prieigas.
Lietuvos šaulių sąjungos vadas akcentavo: kasmet vis mažėja žmonių, kurie gyvai prisimintų ir papasakotų to meto laisvės kovotojų žygdarbius ir priešo padarytas skriaudas, tad negalima leisti, kad tautos atmintį užželtų piktžolės, o paskui – medžiai.
Gyvos istorijos pamokos
Į akciją „Uždekime žvakelę ant laisvės kovotojo kapo“ įsijungė ir mažeikiškiai – generolo Povilo Plechavičiaus 801-osios šaulių kuopos jaunieji šauliai, kurie žvakelėmis pagerbė laisvės kovotojų atminimą.
Kalnėnų ir Tirkšlių jaunieji šauliai, vadovaujami vado Stasio Pauliuko, aplankė atminimo ženklą Balėnų miške, prie kelio Mažeikiai–Tauragė, skirtą 1951 metais žuvusiems partizanams atminti;
Miliuose, prie kelio Mažeikiai–Viekšniai, 1948 m. Milių bunkeryje žuvusiems Žemaičių apygardos partizanams; Jonaičių miške, prie kelio Tirkšliai–Užlieknė, 1947–1951 m. žuvusiems partizanams; atminimo žvakutes šio būrio jaunieji šauliai taip pat uždegė ir prie vieno iš pirmųjų Lietuvos partizaninio judėjimo kūrėjų, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio gimtinėje Ketūnuose stovinčio atminimo akmens.
„Nurinkome anksčiau degusias žvakutes, nugrėbėme lapus, nuvalėme pačius ženklus ir žuvusiuosius pagerbėme tylos minute. Manau, kad tokios gyvos istorijos pamokos yra būtinos jaunimui, jos prisideda prie patriotinio ugdymo“, – sakė S. Pauliukas.
Aprėpė visą rajoną
Aktyviai akcijoje dalyvavo Židikų ir Sedos jaunieji šauliai, vadovaujami Gražinos Mitkuvienės. Jie ne tik uždegė žvakeles prie Tėvynės apsaugos karių kapavietės, laisvės kovotojų atminimo ženklų Židikų seniūnijoje, bet ir tvarkė aplinką prie miestelio bažnyčios, grėbė lapus Bugenių kapinaitėse, sutvarkė jų prižiūrimus kapus Židikų kapinėse.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir paveldosaugos skyriaus vedėja Rūta Končiutė-Mačiulienė „Santarvei“ sakė, kad pagerbti laisvės kovotojų atminimą tampa tradicija ir pilietiškai nusiteikusių žmonių grupėms nekyla klausimų, kur kas važiuos. Praktiškai apvažiuojamos beveik visos laisvės kovų pagerbimo vietos. Tremtinių ir jaunųjų šaulių grupė trečiadienį išvyko į Mažeikių, Tirkšlių kapines, prie Nausodės baltojo kryžius, į Vadagius. Sedos senosiose kapinėse žvakutės buvo uždegtos ant Tėvynės apsaugos rinktinės karių kapų, prie atminimo akmens generolo P. Plechavičiaus gimtinėje Bukončiuose.
Kita grupė vyko Viekšnių kryptimi, po to užsuko į Skuodo rajoną ir pagerbimo žygį baigė Dagių bei Kalnijų miškuose. Neužmiršti ir partizanų kapai Pievėnuose bei atminimo ženklas Gauryliuose.
Nuotr. iš jaunųjų šaulių būrių archyvų