Genocido aukų muziejuje Vilniuje penktadienį atidaryta Mažeikių muziejaus parengta tremties fotografų Vytauto Tallat-Kelpšos, Dionizo Rudoko ir Vinco Ramanausko fotografijų paroda „Leiskit į Tėvynę“. Ekspozicijoje demonstruojama per šešiasdešimt fotonuotraukų.
Atrinktos geriausios
Parodos iniciatorius ir organizatorius muziejininkas Vytautas Ramanauskas „Santarvei“ sakė tremtinių nuotraukų parodos idėją ilgai brandinęs. Rinko senus negatyvus, iš kurių padarytos nuotraukos ir eksponuojamos parodoje „Leiskit į Tėvynę“.
„Iš didelio kiekio nuotraukų buvo atrinktos meniškiausios, kasdieniškiausios, atspindinčios darbus, šventes ar liūdnus susiėjimus tremtyje“, – pasakojo V. Ramanauskas.
Sulaukė pasisekimo
Ši paroda lygiai prieš metus buvo eksponuojama Mažeikiuose ir, pasak V. Ramanausko, turėjo didelį pasisekimą.
„Nuotraukos labai išraiškingos, kokybiškos, todėl ir kilo mintis jas parodyti kitiems šalies gyventojams, kituose muziejuose. Pasiūliau Lietuvos genocido centrui, nes pamaniau, kad šios nuotraukos gali juos sudominti. Taip ir nutiko, netrukus buvo pasiūlyta parodą surengti Genocido muziejuje Okupacijos ir genocido dienos minėjimo proga “, – sakė V. Ramanauskas.
Ateityje numatoma šią parodą nuvežti į Jurbarką, į Saldaus miestą Latvijoje, nes šios nuotraukos yra aktualios tiek lietuviams, tiek latviams.
Padarytos naujos
Eksponuojamos nuotraukos yra darytos iš senovinių negatyvų. Originalių nuotraukų, darytų anais laikais, ekspozicijoje nėra.
„Visos parodos nuotraukos darytos dabar iš senų negatyvų, nes originalios nuotraukos, darytos tremties metais, nėra tokios kokybiškos. Jos pageltusios, patamsėjusios ir ne visos tinka parodoms. Tuomet buvo naudojamas labai prastas popierius nuotraukoms daryti, o štai negatyvai anuomet, galima sakyti, buvo daug geresni nei dabartiniai“, – paaiškino V. Ramanauskas.