Pastaraisiais metais mūsų kaimuose gerokai sumažėjo medicinos punktų, o ir likusieji siaurina teikiamas paslaugas. Teigiama, kad tokių punktų išlaikyti neapsimoka ir tik laiko klausimas, kada jie gali būti uždaryti.
Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro, išlaikančio keturis medicinos punktus, nuostata aptarnaujančių žmonių atžvilgiu yra grįsta ne pinigais – į kaimus atvažiuoja gydytojai, veikia mobilioji brigada.
Pikeliškiai kėlė problemą
Pasidomėti kaimuose teikiamomis medicinos paslaugomis ir juose veikiančių medicinos punktų likimu paskatino pikeliškiai.
Su „Santarvės“ korespondentais atėję susitikti žmonės džiaugėsi, kad iki šiol kaime išlikęs medicinos punktas. Jie negailėjo gerų žodžių čia jau 45 metus dirbančiai Elenai Kupšienei, kuri jiems teikia būtinąją pagalbą.
Ir vis tik, pašnekovų teigimu, medicinos paslaugos tolsta nuo žmogaus. Pikeliškiai prisiminė, kad dar prieš kelerius metus į punktą kartą per mėnesį atvykdavo šeimos gydytojas: jis patikrindavo sveikatą, pakonsultuodavo, paskirdavo gydymą, išrašydavo receptus. O dabar vien dėl kompensuojamųjų vaistų gyventojams tenka vykti į Mažeikius.
„Ypač dėl tokios situacijos sunku seniems žmonėms. Mes nevairuojame transporto, ne visi turi, kas juos nuvežtų į Mažeikius. Tenka samdyti vairuotoją, o tai nemažai kainuoja. Važiuoti autobusu tokiems žmonėms irgi nepatogu, nes ne kiekvienas turi jėgų iš autobusų stoties iki gydytojų nukakti ir dar ten eilėse stumdytis“, – tokių žmonių bėdas išsakė 91-erių Juzefa Statkutė, vyriausioji pikeliškė.
Sprendžia ne gyventojai
Pikelių medicinos punktas priklauso Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centrui. Jos direktorius Audrius Stankevičius „Santarvei“ teigė, kad paslaugų teikimas buvo reorganizuotas buvusį Židikų pirminės sveikatos priežiūros centrą (jam anksčiau priklausė Pikelių punktas) 2013 spalio mėnesį prijungus prie Mažeikių. Židikų centras dabar tapo ambulatorija – medicinos punktu.
A. Stankevičius replikavo, kad pikeliškiai apskritai galėtų likti be paslaugų, nes steigėjas (Savivaldybė – B.R.) per trejus metus nesugebėjo įteisinti nei žemės, nei pastatų.
Tik Židikų ambulatorijoje dirba ir gydytojai, o į medicinos punktus jie nevažiuoja.
„Galbūt ir galima. Bet jeigu darbą organizuosimės pagal pageidavimus, galbūt žmonės užsimanys, kad jų kaime ir laboratorija atsirastų. Niekur taip Europoje nėra. Ir nereikia tos medicinos „nešti“ pas žmogų, žmogus turi nueiti iki medicinos“, – į klausimą, ar bus atsižvelgta į pikeliškių pageidavimą, atsakė įstaigos vadovas.
A. Stankevičius patikino, kad, reikalui esant, ambulatorijos šeimos gydytoja atvažiuoja į namus. Skubiai prireikus kitų medikų pagalbos, iškviečiama „greitoji“ arba ambulatorijos transportu ligoniai nuvežami į Mažeikius.
Plačiau skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.
Svarbiausia, kad atsirado dar vienas valdininkas: dar vienas mero pavaduotojas. O kam tos dvi reikalingos. Gal nereikia mero pavaduotojo – bus kaime medicinos punktas.
Kokia cia kalba apie negalincius nueiti pas gydytoja. „Nuvarytus arklius nusauna“Musu Lietuvelej tai puikiai tinka.
„Užsimanys“… Šią pasaką apie auksinę žuvelę seka PSPC direktorius!.. „Žmogus turi nueiti iki medicinos“… O jeigu jis jau nebepaeina?.. Na ką, kam tie pensininkai reikalingi, jie juk „nuostolingi“… Manau, jei ateis laikas, kai medicina, kultūra, švietimas virs pelno siekiančiais (labai panašu, kad jau tas laikas beldžiasi į duris…), liks laukti tik … pasaulio pabaigos… Baigiame prarasti svarbiausią savybę – žmoniškumą, elementarią pagarbą žmogui. Virstame tik vartotojais. Viską skaičiuojame tik pinigais – verta–neverta, pelninga–nepelninga… O ar sąžininga, ar dora, ar nuoširdu? Reiktų tokį klausimą užduoti pirmiausia! Vaikomės keistų pavyzdžių iš Europos, pasaulio, bet tuo pačiu kertame savo prigimtines šaknis. „Gyvename pasaulyje, … kuriame mokyklos „štampuoja“ vykdytojus, o ne ugdo kūrėjus, nes vartotojų visuomenei nereikalingi kūrybiški, laisvi, tvirtas vertybes turintys žmonės. Pasaulyje, kur esame skatinami džiaugtis ne Dievo padovanota Tėvyne, bet atkakliai visas vertybines šaknis naikinančia globalizacija.“, – rašo Andrius Navickas. Atsikvošėkite, „ponai valdininkai“!..
Gerai būtų kieviename kaime po daktarą,bet deja taip nesigauna,turim tenkintis taip kaip yra . Kaimas lieka kaimu.
ir cia mediko, gydytojo zodziai? o gal jis be medicininio issilavinimo- statytinis koks nors. panasu, kad apie kaimo problemas visai neismano. kyla klausimas ar „tas“ zmogus sedi kedeje, o gal jo vieta ne cia.?
Pala pala o tai ka tas ponas direktorius dare kad niekas neiteisinta ir t.t. Tipo Meras turejo visus formalumus sutvarkyt ?Tai kam tas direktorius reikalingas?Gal tegu jis keliauja sunims seko pjaut ,ir uzleidzia kresla tam kuris sugebes padaryt geriau uz ji o tai dabar vienas skescioja rankom kad mokyklos kaimuose uzsidaro kitas medicina baigia palaidot liks bibliotekas uzdaryt ir liks tik ponai virsininkai vieninteliai ir nepamainomi ,ai pamirsau paminet numarintus jau autobusus i kaimus irgi panasus virsininkeliai pasistenge……kur rast tiek raisu vokieciu ant visos Lietuvos….
Net juokinga klausytis, kad atvažiuoja gydytojas i namus. KAIMO FELČERĖS bėga o ne gydytojas.