Medikai: panika dėl statinų žalos gali kainuoti žmonių gyvybes

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Grupė žymiausių šalies kardiologų, endokrinologų, neurologų ir kitų specialistų kreipiasi į visas žiniasklaidos priemonių organizacijas ir prašo neskleisti nepagrįstos panikos dėl statinų žalos. 

Neatsargus žiniasklaidos žodis gali kainuoti gyvybes.

Padaryta milžiniška žala

„Pastaruoju metu žiniasklaidoje tendencingai skleidžiama iškreipta informacija apie neigiamą statinų grupės vaistų poveikį sveikatai daro didžiulę žalą šalies medicinai ir kelia tiesioginę grėsmę žmonių gyvybėms. Pacientai, esantys labai didelės rizikos grupėje (t. y. miokardo infarkto, insulto ar staigios mirties rizikos grupėje), išsigando, iškilo sunkumų paskirto gydymo procese. Padaryta milžiniška žala pacientų pasitikėjimui: pasitikėjimu gydytojais, pasitikėjimu šia vaistų grupe“, –  rašoma kreipimesi.
Daugiau nei prieš metus užsienyje pasirodžiusi informacija apie dažną neigiamą statinų poveikį buvo oficialiai paneigta, klaidinama informacija pripažinta kelianti pavojų žmonių gyvybei. Mūsų šalies žmonės gąsdinami ne tik nepagrįstai, bet ir pavėluotai. Tokio pobūdžio dezinformacija kelia sumaištį ir gali kainuoti padidintos rizikos grupėje esančių pacientų gyvybes.

Poveikis ištirtas labai detaliai

Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys statinai Vakarų šalyse yra vartojami apie trisdešimt metų ir daugybė klinikinių tyrimų tvirtai įrodė šių vaistų grupės saugumą bei itin retai pasitaikančias šalutines reakcijas.
Statinų vartojimo poveikis ištirtas labai detaliai, atlikta daug pirminės ir antrinės prevencijos klinikinių tyrimų bei jų metaanalizių.
Štai 27 randomizuotų klinikinių tyrimų metaanalizėje teigiama, kad „blogojo“ MTL-cholesterolio kiekio mažinimas statinais sumažina ir didžiųjų kardiovaskulinių įvykių riziką: miokardo infarkto, širdinės mirties, insultų riziką – tokiu būdu prailgindamas gyvenimą.
Daugiau nei pusė mirčių –  nuo širdies ir kraujagyslių ligų
Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligų sukeliamų infarktų, insultų mastas vertinamas kaip epidemija.
Kasmet nuo kraujagyslių ligų miršta tiek žmonių, kiek gyvena Plungėje –  pernai netekome 22524 žmonių gyvybių.
Mirtys nuo širdies ir kraujagyslių ligų siekia net 56,6 proc. visų mirčių šalyje. Nuo šių ligų šalyje miršta net 69 kartus daugiau žmonių nei autoįvykiuose.
Mirtį sėjančias širdies ir kraujagyslių ligas kartu su kitais veiksniais sukelia padidėjęs „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje. Išanalizavus Lietuvoje vykstančios Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos duomenis už 2009–2012 metus buvo rasta, kad tarp darbingo amžiaus žmonių net 90 proc. yra padidintas cholesterolio kiekis.

Statinus laiko efektyvia priemone

Vakaruose žmonės, ypač vyrai, gyvena apie 10 metų ilgiau, nei Lietuvoje. O mūsų šalies gyventojų gyvenimo trukmė labai panaši į Rusijos ir kitų buvusių Sovietų Sąjungos respublikų. Tiek JAV, tiek Vakarų Europos, tiek kai kurios Vidurio Europos šalys, tokios kaip Čekija, Lenkija, Vengrija, per pastaruosius dvidešimt metų per pusę sumažino mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Lietuva kol kas stipriai atsilieka šioje sveikatos priežiūros srityje nuo minėtų šalių.
Vakarų šalyse medicina atrado statinus kaip efektyvią priemonę, padedančią prailginti žmonių gyvenimus. JAV, taip pat Vakarų, Vidurio Europos šalyse statinai yra labai plačiai vartojami. Pavyzdžiui, JAV kas antras vyras ir kas trečia moteris sulaukę 65 metų amžiaus vartoja statinus. Čekijoje nuo 1998 iki 2011 metų statinų vartotojų išaugo 15 kartų.
Statinų vartojimas – pats mažiausias
Lietuvoje, remiantis tarptautinių tyrimų duomenimis (EUROASPIRE III ir IV), iš 24 ištirtų Europos šalių statinų vartojimas yra pats mažiausias. Jis yra 2,5 karto mažesnis nei Latvijoje ar Estijoje, 5 kartus mažesnis nei Lenkijoje, 7 kartus mažesnis nei Čekijoje.
Žiniasklaidos priemonių prašoma atidžiai tikrinti viešai skelbiamą informaciją, klausti specialistų komentarų ir taip išvengti neigiamų padarinių.
Sveikatos apsaugos ministerija raginama kuo skubiau panaikinti kompensacijos apribojimus statinų skyrimui, leidžiant skirti kompensuojamuosius statinus įvairių specialybių gydytojams: vidaus ligų ir šeimos gydytojams, kardiologams, nefrologams, neurologams, endokrinologams. Taip prašome pradėti kompensuoti statinus didesniam ratui ligų, kurioms jie yra būtini: po išeminio insulto ir praeinančio smegenų išemijos priepuolio, sergantiems stabilia krūtinės angina, cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, periferine arterijų liga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content