Menininkus bendrystei įkvėpė poezija

Poezija po vienu stogu subūrė fotografus, aktorius ir muzikantus. Autorės nuotr.

Mažeikių viešojoje bibliotekoje pristatytas Mažeikių techninės kūrybos centro fotografijos būrelio projektas „Vaizdas ir žodis“ pagal mažeikiškio Virginijaus Sungailos poeziją.

Įkvėpė bendrystei

Projekte dalyvavę ir prie jo vienaip ar kitaip prisidėję žmonės – fotografuojantys moksleiviai bei jų vadovė, poezijos knygą „Paslapties piligrimas“ praėjusiais metais išleidęs V. Sungaila, muzikantas Renatas Selenis, Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktoriai bei režisierė tiki: poezija sujungė menininkus bendrystei.
Pagal V. Sungailos poeziją Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro režisierė Airida Lementauskienė drauge su aktoriais pastatė spektaklį „Langas“. Prie spektaklio kūrimo prisijungė mažeikiškis muzikantas R. Selenis.
Kiek vėliau ir Mažeikių techninės kūrybos centro fotografijos būrelio nariams kilo idėja pabandyti interpretuoti V. Sungailos eiles ir jas perteikti vaizdais.

Idėja gimė po knygos pristatymo

Dar praėjusiais metais rugsėjo mėnesį Mažeikių viešojoje bibliotekoje vyko V. Sungailos poezijos knygos bei fotografijų parodos „Atspindžiai vandenyje“ pristatymas. Į jį atvyko ir Techninės kūrybos centro fotografijos būrelį lankantys mokiniai ir jų vadovė Gražina Plonienė.
„Kaip fotografijos būrelis ėjome apžiūrėti foto parodos, tačiau ji mūsų nenustebino. Pasilikome  knygos pristatyme, klausėmės poezijos. Pastebėjau, kad kai kurie eilėraščiai, frazės, žodžiai moksleivius sudomino. Išėjome kalbėdamiesi ir vaikai pradėjo sakyti, kad visai nieko būtų paskaityti tą knygą“, – prisiminė ir mintimis su „Santarve“ pasidalijo G. Plonienė.
Susisiekusi su knygos autoriumi, būrelio vadovė paklausė apie galimybę mokiniams gauti keletą knygų.
„Gavome, o pradėjus skaityti visiems bendrai ir gimė idėja nuotraukas pritaikyti prie kai kurių eilėraščių eilučių“, – kalbėjo pašnekovė.

Peržiūrėjo savo archyvus

Taip rudenį jaunieji fotografai praleido skaitydami knygą, analizuodami poeziją, savo archyvuose ieškodami gražiausių kadrų, rūpindamiesi ir prašydami Savivaldybės finansavimo savo sumanytam projektui „Vaizdas ir žodis“ įgyvendinti.
„Nebuvo taip, kad būtume specialiai išsirinkę eilėraščius ir ėję fotografuoti jų turinį atitinkančių vaizdų. Visi moksleiviai fotografijos būrelį lanko po 3–4 metus, tad turi sukaupę savo nuotraukų archyvus. Juos peržiūrėdami taikė eilėraščių fragmentus prie nuotraukų ar atvirkščiai – nuotraukas prie žodžių“, – kūrybos procesą apibūdino G. Plonienė ir pridūrė, kad mokiniams tai visai neblogai pavyko.
Dešimties autorių penkiasdešimt nuotraukų eksponuojamos dviejose viešosios bibliotekos erdvėse – salėje ir antrojo aukšto koridoriuje.

Parodoje „Vaizdas ir žodis“ – pusšimtis nuotraukų. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Bus keliaujantis projektas

Projekto pristatyme bibliotekoje dalyvavęs V. Sungaila sakė, jog įvykių grandinė dėliojosi netikėtai ir tarsi savaime.
„Kažkas netikėtai sužinojo apie idėją, kažkas ją palaikė, kažkas panoro prisijungti, dalyvauti. Man buvo malonu dovanoti moksleiviams knygų ir džiugu, kad jie vienaip ar kitaip jas paskaitė.
Pirmąkart pamatęs šias nuotraukas, buvau sujaudintas. Nesitikėjau, kad yra tiek gabių jaunuolių. Ir net jei ateityje jie netaps fotografais, tikiu, kad visada bus arti menų“, – sakė V. Sungaila.
Jis pristatymo dalyviams prasitarė apie tai, jog norėtų, kad ateityje šios nuotraukos su eilėraščių eilutėmis sugultų į albumą.
Knygos autorius jau yra sutaręs, kad gruodžio mėnesį mažeikiškių meno kūriniai – poezijos spektaklis „Langas“, paroda „Vaizdas ir žodis“ – bus laukiami Biržų pilyje.

Pristato savo kraštą

Viešojoje bibliotekoje vykusio pristatymo metu savo sukurtas giesmes atliko R. Selenis. Eiles iš knygos „Paslapties piligrimas“ skaitė Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktorės. Techninės kūrybos centro fotografijos būrelį lankantys mokiniai bei jų vadovė parodė savo pačių sukurtus foto filmukus, į kuriuos sudėjo visas projekto nuotraukas.
Būrelį lankančios Gerda Stonkutė ir Gelmina Kučkaitė susirinkusiesiems papasakojo, kaip sekėsi įsigyventi į poeziją bei perteikti ją vaizdais.
„Labai džiaugiuosi dėl to, kad tai yra mūsų krašto poetas. Ir mūsų vaikai. O nuotraukose – mūsų miesto gatvės, skulptūros. Žodžiu, tai yra mūsų kraštą pristatantis projektas. Gerai, kad galime pasidžiaugti tuo, ką turime gražaus“, – apibendrino režisierė A. Lementauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content