Minime Saugaus eismo dieną

Penktadienį minima Saugaus eismo diena. Saugus eismas – tai viena pagrindinių problemų, kurią ne vienerius metus siekia išspręsti įvairios institucijos, mąstydamos, kokių dar priemonių imtis, kad žmogus gatvėje ar kelyje jaustųsi saugesnis, kad būtų kuo mažiau tragedijų, sužalotų žmonių ir likimų.
Apie eismo saugumą santarvė.lt kalbėjosi su mažeikiškiais, kurie vienaip ar kitaip susiję su šia problema.

Alfonsas ŽIULPA. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Alfonsas Žiulpa, rajono Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėjas, rajono Saugaus eismo komisijos pirmininkas:
– Mažeikiškiai savo prašymais ir pasiūlymais dėl saugaus eismo yra gana aktyvūs: kiekvieną posėdį jų sulaukiame per dvidešimties, nemažai gauname įvairių pastebėjimų elektroniniu paštu. Kartais žmonės pastebi tokių atvejų ir situacijų, kurie net pareigūnams praslysta pro akis. Taip gyventojai prisideda prie eismo situacijos gerinimo mūsų mieste.
Kaip dar labiau užtikrinti saugų eismą Mažeikiuose? Pirmiausias uždavinys – dviejų žiedinių sankryžų statyba Sedos ir Pavenčių bei Algirdo ir Skuodo gatvių sankirtose. Pastarojoje susilieja nemaži eismo srautai, jų nepavyksta išskirstyti, todėl žiedas yra būtinybė. Sedos ir Pavenčių gatvių sankryžoje kamščių nėra, tačiau žiedas būtinas dėl eismo saugumo: tiek Sedos, tiek Pavenčių gatvėmis atvažiuojantys vairuotojai mano, kad važiuoja pagrindine gatve ir dėl šios priežasties dažniausiai įvyksta avarijos.
Eismo saugumui daugiau įtakos turėjo ir didesnis pėsčiųjų šviesoforų skaičius: jie transporto kamščiams įtakos neturi, o šviesoforo signalas vairuotojui yra gerokai veiksmingesnė priemonė pėstiesiems praleisti, negu horizontalusis perėjos žymėjimas.
Dėl greitį mažinančių kalnelių turiu savo asmeninę nuomonę. Saugiam eismui jie įtakos turi, juos būtina įrengti prie mokyklų ir kitų ikimokyklinių įstaigų. Bet gyvenamuosiuose rajonuose reikia ieškoti kitų eismo saugumo priemonių – važiavimas per juos kelia didelį triukšmą, gauname nemažai gyventojų nusiskundimų.

Stasys ROČYS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Stasys Ročys, viešosios įstaigos „Mažeikių vairuotojų mokymo centras“ vadovas, nuo 1971 metų ruošiantis būsimuosius vairuotojus:
– Manau, kad mūsų darbe yra teigiamų pokyčių: reikalavimai vairuotojams, jų parengimui vis griežtėja. Be to, eismas intensyvėja, todėl nori nenori vairuotojai turi prisitaikyti prie kitų eismo dalyvių, atsižvelgti ir į jų veiksmus.
Kita vertus, žmonės dažniau vyksta į kitas šalis, mato, kokia ten aukšta vairuotojų kultūra ir jau bando pritaikyti tai mūsų šalyje. Tai yra pagirtina. Ne kartą esu pastebėjęs, kaip vairuotojai praleidžia kitus vairuotojus, nors ir važiuoja pagrindiniu keliu, arba leidžia aplenkti, dar pamirksėdami šviesomis.
Mes mokome vairuotoją tik du mėnesius, todėl kultūringumo per tokį trumpą laiko jo neišmokysi, tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus kultūros – kaip jis elgiasi namuose, visuomenėje, taip jis elgiasi ir prie vairo.
Gaila, bet problemas susikuria patys vairuotojai, ir neretai nereikia kaltinti vien tik jaunųjų. Kaip ir neseniai nuskambėjusi tragiška avarija kelyje Vilnius–Kaunas, kai didžiulis greitis pražudė tris gyvybes: ar verta skubėti, lėkti į mirtį?
Manau, tik pagarba, atidumas ir paslaugumas kelyje lemia ir lems eismo saugumą.

Steponas Liaugaudas, rajono kelių policijos poskyrio specialistas, šioje tarnyboje dirbantis jau dvidešimt metų:
– Statistika rodo, kad pagrindinės nelaimių priežastys – girtumas (ne tik vairuotojų, bet ir pėsčiųjų bei dviratininkų) bei saugaus greičio nesilaikymas. Prie kiekvienos sankryžos mes neturime galimybių pastatyti ekipažo, žiūrėk, dirbame mieste sustiprintu režimu, tuo tarpu kaimo vietovėje važiuoja žmonės, kaip tik sugalvoja.
Manau, kad kiekvienam eismo dalyviui reikia įsisąmoninti: kelyje jis yra ne vienas, stengtis, kad jame saugiai jaustųsi ir aplinkiniai, tada ir eismas bus saugus.
Ne vienam atrodo, kad įvairūs saugaus eismo konkursai, valandėlės, užsiėmimai ikimokyklinėse ar pradinėse mokymo įstaigose yra tik žaidimas, tačiau mano nuostata, tai būtinybė: bet kokia forma, kai vaikai sužino apie elgesį kelyje bei pagrindinius kelių eismo taisyklių reikalavimus, yra sveikintina. Ir viena išgelbėta gyvybė verta tų pastangų.
Mums ypač kelia nerimą ilgieji savaitgaliai – per juos dažniausiai įvyksta daug avarijų, kurių pasekmės skaudžios, bei sulaikoma tiek kelių eismo taisyklių pažeidėjų, kad tai nubraukia visas mūsų per metus įdėtas pastangas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content