Mažeikiškių sunaudojamo karšto vandens apskaitos prietaisų patikrinimas parodė, kad nemažai gyventojų gauna nepagrįstai dideles sąskaitas už šilumą. Ieškoma būdų, kaip su tuo kovoti.
Vienas iš jų – viešumas bei atsisakymas nurašyti delspinigius skolininkams.
Papiktino kaimynus
Pastaruoju metu suaktyvėjęs sunaudojamo karšto vandens apskaitos prietaisų patikrinimas papiktino kai kuriuos miesto gyventojus. Vieni nepatenkinti dėl to, kad tenka sėdėti namuose ir laukti, kol ateis specialistai, kiti pasipiktino kaimynais, kurie nesąžiningai deklaruoja karšto vandens sunaudojimą, o aplinkiniai gauna daug didesnes sąskaitas už šildymą.
Nesąžiningi gyventojai kurį laiką naudojosi susidariusia situacija, nes mieste buvo sutrikusi karšto vandens apskaitos prietaisų patikros sistema. Be to, nebuvo vieno asmens ar įmonės, atsakingos už jų eksploatavimą ir priežiūrą. Ir tik praėjusiais metais gyventojai pasirinko įmones, kurios tiekia vandenį, jį pašildo ir vykdo apskaitos kontrolę.
Todėl padaugėjo atvejų, kai išaiškinami vartotojai, neteisingai deklaravę karšto vandens sunaudojimą.
Įsipareigojo patikrinti
Šiuo metu gyventojai vandenį perka iš bendrovės „Mažeikių vandenys“ ir už jį sumoka. Už vandens pašildymą jie atsiskaito su bendrove „Mažeikių šilumos tinklai“, o apskaitos prietaisų patikros paslaugas namus administruojanti įmonė „Admituras“ perka iš bendrovės „Mažeikių butų ūkis“.
„Admituro“ vadovas Antanas Barvydis „Santarvei“ sakė, kad už mėnesinį abonentinį mokestį 1,95 Lt jie įsipareigojo per ketverius metus patikrinti visus daugiabučiuose namuose įrengtus karšto vandens sunaudojimo apskaitos prietaisus.
Pasak vadovo, ypač kontrolė stiprinama tuose namuose, kur akivaizdžiai matomas per mažas vandens deklaravimas, pavyzdžiui, jei vienas butas sunaudoja mažiau nei vieną kubinį metrą vandens per mėnesį.
Daro įtaką šilumos kainai
Namus administruojančios įmonės vadovo teigimu, pradėjus patikrinimą, kai kuriuose namuose akivaizdžiai padidėjo deklaruoto sunaudojamo karšto vandens kiekis, o kartu gyventojams sumažėjo ir sąskaitos už šilumą.
Kad sąžiningas karšto vandens sunaudojimo deklaravimas atsiliepia sunaudotai šilumos energijos kainai, parodė vasario mėnesio UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ pateiktos suvestinės.
Pagal jas, vienas mažiausiai už šilumą mokančių namų yra Skuodo g. 15 B, nors šis namas nėra renovuotas.
A. Barvydis anksčiau „Santarvei“ yra sakęs, kad šio namo gyventojai sąžiningai deklaruoja karšto vandens sunaudojimą, todėl nesusidaro skolų, kaimynams nereikia avansu sumokėti vieniems už kitus – ir visiems šildymas atsieina pigiau.
Lankosi kelis kartus
Daugiabučiuose namuose karšto vandens apskaitos prietaisams taikomas dvejopas patikrinimas: metrologinis ir deklaravimo.
„Atliekame ne tik karšto vandens apskaitos prietaisų metrologinį patikrinimą, bet kartu tikriname, ar sąžiningai deklaruojamas karšto vandens sunaudojimas“, – informavo A. Barvydis.
Pernai metrologiškai patikrinta daugiau nei 2 tūkst. karšto vandens sunaudojimo apskaitos prietaisų. Tai beveik ketvirtadalis visų prietaisų, esančių rajono daugiabučiuose.
Daugiau nei pusantro tūkstančio minėtų prietaisų buvo patikrinta dėl galimo nesąžiningo karšto vandens deklaravimo.
„Be to, gali būti, kad pas tą patį gyventoją apsilankome net kelis kartus. Taip darome tokiu atveju, jei ir po patikrinimo situacija nesikeičia ir gyventojas vis tiek kelis mėnesius nedeklaruoja karšto vandens sunaudojimo arba per mažai jo deklaruoja“, – paaiškino A. Barvydis.
Jo teigimu, padėti kovoti su nesąžiningais karšto vandens vartotojais gali padėti viešumas.
„Bet kuris gyventojas gali prieiti prie informacijos internete apie deklaruojamą vandenį, ir jei nori sugėdinti savo kaimynus, gali savo iniciatyva laiptinėje pakabinti visas lenteles. Jose būtų galima matyti, koks butas kiek yra sunaudojęs vandens. Mes, kaip administruojanti įmonė, to daryti negalime“, – sakė A. Barvydis.
Gali sumokėti vėliau
Daugiabučius namus administruojančios įmonės vadovo teigimu, sukontroliuoti vagiančiuosius vandenį gana sudėtinga, nes ne visi gyventojai įsileidžia į butus.
Jei gyventojas neįsileidžia, per 24 valandas yra pranešama, kad jis privalo sudaryti sąlygas namą administruojančios įmonės darbuotojams prieiti prie bendro naudojimo sistemų apžiūros.
A. Barvydis teigia, kad iš bet kurios situacijos galima rasti išeitį.
„Jei taip nutinka, kad žmogus neturi kurį laiką iš ko susimokėti už vandenį, gali nemokėti, bet deklaruoti sunaudotą vandenį privalo. Taip būtų geriau jam ir kaimynams. Jei gyventojas deklaruoja sunaudotą vandenį, tačiau už jį nesumoka, skola auga tik jam. Susikaupusią skolą jis gali panaikinti šiltuoju metų laiku, kai nebereikia mokėti už šildymą. O priešingu atveju mokestis už sunaudotą, tačiau nedeklaruotą vandenį tenka visiems namo gyventojams“, – situaciją paaiškino A. Barvydis.
Sumoka kaimynai
Vienas didžiausių neatitikimų buvo rastas Viekšniuose, kai gyventojas suvartojo, bet nedeklaravo 125 kubų karšto vandens. Toks skirtumas iš karto atsiliepia šilumos energijos kainai, nes suvartotą šilumą name apskaičiuoti padeda įvadinio apskaitos prietaiso rodmenys. Tai yra iš name sunaudotų šilumai pagaminti kilovatvalandžių bendros sumos atimamos kilovatvalandės, panaudotos gyventojų deklaruotam vandeniui pašildyti, ir dar atimamos „gyvatukui“ pašildyti skirtos kilovatvalandės (160 kWh). Likusi kilovatvalandžių dalis paskirstoma namo kvadratūrai.
Išeitų, kad sąžiningai deklaravusieji karštą vandenį sumoka ir už tuos, kurie tai daro netinkamai.
Teigiama, kad daugiausia problemų dėl nesąžiningo karšto vandens deklaravimo turi tie namai, kuriuose yra bent keli socialiniai būstai. Jų gyventojai ne tik nedeklaruoja sunaudoto vandens, jie dažniausiai nemoka nei už šilumą, nei už vandenį ir elektrą.
Socialinių būstų savininkė yra Savivaldybė, tačiau ji atsakomybės už skolininkus neprisiima ir skolų nepadengia.
Sunku išieškoti
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Rima Podelienė „Santarvei“ sakė, kad atsiskaityti su paslaugų teikėjais privalo patys gyventojai.
„Savivaldybė kontroliuoja tik būsto nuomos mokestį. Gyventojai yra įpareigoti tiesiogiai sudaryti sutartis su vandens, šilumos, elektros ir dujų tiekėjais, kurie esant reikalui skolas išieško teismo keliu“, – informavo R. Podelienė.
Bendrovės „Mažeikių šilumos tinklai“ generalinis direktorius Jonas Jurkus patikino, kad išieškoti skolas iš socialinio būsto gyventojų yra be galo sunku.
„Tokių gyventojų skolos kartu sudėjus siekia per milijoną. Pasitaiko atvejų, kai už suvartotą šilumos energiją jie nemoka keletą metų. Susidariusios skolos ir priskaičiuoti delspinigiai perduodami antstoliams, bet naudos mažai. Tokių skolų išieškojimas yra beviltiškas, nes paprastai šie žmonės neturi ne tik pajamų, bet ir jokio turto, į ką būtų galima nukreipti išieškojimą“, – apgailestavo J. Jurkus.
Pašnekovo teigimu, iš pradžių gyventojai yra kelis kartus įspėjami apie tai, kad jei nesusimokės skolos, bus perduoti teismui. Tačiau ne visi paiso įspėjimų.
„Yra žmonių, kurie tarsi jaučia malonumą, kai jiems skolos mokėjimą ir delspinigius priteisia teismas“, – sakė J. Jurkus.
Jo pateiktais duomenimis, pernai buvo išsiųsta per 1,4 tūkst. priešteisminių įspėjimų dėl 2,1 mln. Lt. Beveik du tūkstančiai jau buvo perduota teismui ir išieškota 1,8 mln. Lt.
Panašios nuomonės yra ir UAB „Mažeikių vandenys“ vadovas Pranas Trakinis.
„Mes taip pat skolininkus perduodame antstoliams, tačiau nemažą dalį skolų tenka priskirti prie beviltiškų. Taip nutinka, kai miršta vartotojas ir jis neturi paveldėtojų“, – sakė P. Trakinis.
Direktoriaus teigimu, kol kas „Mažeikių vandenys“ už sunaudotą šaltą vandenį delspinigių neskaičiuoja.
Delspinigius nubraukė
Siekdami palengvinti gyventojų skolų naštą ir padidinti apyvartines lėšas, Šilumos tinklai trejus metus skelbė akcijas, kai būdavo nubraukiami prie skolų pridėti delspinigiai. Įprastai delspinigiai skaičiuojami kiekvieną dieną, po 0,04 proc. nuo visos sumos. Pagrindinė šios akcijos sąlyga buvo ta, kad žmogus privalėjo iš karto sumokėti visą įsiskolinimą.
„Be abejo, gyventojai turėjo nurodyti svarias priežastis, kodėl įsiskolino ir kodėl negalėjo laiku visko sumokėti. Atsižvelgusi į aplinkybes Šilumos tinklų valdyba priimdavo sprendimą nubraukti delspinigius arba ne“, – aiškino vienas iš akcijų iniciatorių UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ apskaitos ir realizavimo tarnybos vadovas Viktoras Bugnevičius.
Jo pateiktais duomenimis, 2009-aisiais buvo sumokėta per 41 tūkst. litų skolos, o nurašyta 6 tūkst. litų delspinigių. Atitinkamai 2010-aisiais sumokėta 365 tūkst. litų skolos ir nurašyta 38 tūkst. litų. 2011-ais metais buvo padengta 256 tūkst. litų skolos, o nurašyta per 40 tūkst. litų delspinigių.
Pasak V. Bugnevičiaus, šiais metais akcijos sąlygos keičiasi: bus galima nubraukti tik pusę delspinigių sumos ir tik išskirtiniais atvejais.
Sąlygos sugriežtintos
J. Jurkus tvirtino, kad ši akcija įmonei buvo nuostolinga, todėl valdyba nusprendė pakeisti jos sąlygas. Šiek tiek kitokios nuomonės yra V. Bugnevičius.
„Akcija buvo naudinga tiek gyventojams, tiek įmonei, nes gaudavome apyvartinių lėšų. Nemanau, kad nubraukti delspinigiai pridarė didelių nuostolių, nes jie yra negautos pajamos. Jei visi tinkamai sumokėtų už sunaudotą šilumos energiją, delspinigių tiesiog nebūtų“, – samprotavo tarnybos vadovas.
Viešojoje erdvėje sklandė kalbos, kad ne tik delspinigiai, bet ir skolos už sunaudotą šilumos energiją būdavo nubraukiamos naudojantis padėtimi ir pažintimis. Tačiau tiek V. Bugnevičius, tiek J. Jurkus tai paneigė. Esą tokių dalykų bendrovėje niekada nėra buvę.
jai sunaudojai 1,6kubo silto vandens tai skaitoma kad 2kubai
jai sunaudojai 1,5 kubo karsto vandens tai jau skaitosi 2kubai
sunaudoju 1.8 kubo,deklaruoju tik 1,tai kas apvagia kaimynus?Aš ar šilumos tinklai,kurie nuskaičiuoja pinigus už 0,8 kubo,už kuriuos aš deklaruosiu sekantį mėnesį?Jus mausto šilumos tinklai,o jūs urzgiate ant kaimynų.Ar buvo rasta kur nors nusukti ar sugadinti skaitliukai?Jei nėra sutarties ,tikrinti skaitliukų jie neturi teisės.
Nedeklaruojantiems karsto vandens sunaudojimo gyventojams ir tokiu budu apvaginejantiems kaimynus, butina nedelsiant atjungti karsta vandeni, tegul prausiasi saltu…
Jeigu kaimynai sumoka avansu už nedeklaruojančius karšto vandens suvartojimo , kodėl tada negrąžinama kaimynams permokėta suma, kai nedeklaruojantys vėliau susimoka?Jeigu vasarą tie nedeklaruojanys susimoka, vadinasi neblogas pelnas gaunasi ,,Mažeikių vandenims“ ar butų ūkiui?Juk jie gauna tada dvigubus pinigus…Kodėl šiuo klausimu nesidomi ,,Santarvė“?
Pritariu Petrui, skaitliukus reikėtu iškelti į laiptinę. Ir jei kas nesumoka laiku už paslaugas, tegul atjugia vandenį, kaip kad yra su elektra, baneline ir pan. Nes pagal šiandieninę situaciją gaunasi taip, jei aš pavyzdžiui gyvenčiau penkiaukštyje, kuriame yra 99 proc. socialinių ar šiaip nemokių butų, tai aš su šeima turėčiau sumokėti už visą namą. Kur logika, kur mano teisės ir teisingumo principas. Iš ko turėčiau maitinti vaikus, juk visi pinigai eitu už šilumą. Manau, kad už pagyvenymą žiema tokiame name, turėčiau dirbti ir atidavinėti skolas visą likusį gyvenimą. O socialiniuose būstuose gyvenatys tik juoksis iš mano bejėgiškumo kažką pakeisti, pabandyti pareikalauti, kad visi susimokėtų. Ir šioje situacijoje aš būčiau įspraustas į kampą ir turėčiau padengti skolas tik dėl to, kad esu sąžiningas, turiu būtą, kurį gali atimti antsoliai – vienu žodžiu turiu ką prarasti. Kodėl aš turiu eiti pas kaimynus, reikalauti, kad jie susimokėtų skolas, juos gėdinti ir panašiai. Juk čia paslaugų tiekėjų darbas. Kodėl paslaugų tiekėjai savo nesugebėjimą išsireikalauti pinigus iš skolininkų, skolas permeta (užkrauna) ant visai nieko dėtų žmonių, kodėl aš turiu mokėti už tai ko aš nepirkau ar kuo nesinaudojau. Čia kažkoks reketas gaunasi. Valdžia kažką turėtų daryti.
Tikrai daug žmonių neįsileidžia nes pastaruoju metu vaikšto
apsišaukėliai visokie, tad žmonės bijo.
Reikia skaitliukus „isnesti“ iskelti i laiptine ir nereikes maldauti ,kad isileistu i namus..
negi sunku padaryti kaip kad yra elektros skaitliukai.
ir po to prasidejus naujam menesiui pasiusti zmogu ,kad sutikrintu parodymus ,kuriuos deklaravo gyventojai.
reikia tik noro paruosti projektui del skaitliuku iskelimo,ir namuose kuriuose bus vykdomos renovacijos ,nuo ju ir pradeti.
kas nevagia ir neturi ko slepti sutiks su tokiu sprendimu.
o kas liecia vieta kur juos butu galima iskelti,tai tam tinka vienas kampas kur yra kanalizacijos stovas,ir kitas tuscias kampas prie kaimynu duru.
maza kampiska dezute kampe su skaitliukais tikrai nepablogins laiptines interjero.
sekmes .
Su karšto vandens atviromis vagystėmis reikia kartą baigti. Jei butas antrą mėnesį iš eilės rašo nulį – reikalingas specialistų vizitas į tą butą. Pasitvirtinęs melas yra rimta priežastis nubausti buto savininką piniginę bauda ir priversti nedelsiant susimokėti už nedeklaruotą karšto vandens kiekį. Atsisakius tai padaryti per mėnesį, skolos išieškojimą reikią perduoti antstoliams. Tvarka turi būti.