Savivaldybės Tarybos etikos sargai išteisino vienuolika rajono politikų, kuriuos patys buvo apkaltinę pažeidus Valstybės politiko elgesio kodeksą. Savo sprendimą mažeikiškiai pakeitė, įsikišus Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
Sprendimas palankus rėmėjams
Šių metų vasario mėnesį Savivaldybės taryba patvirtino sprendimą, kuriuo nuo vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą atleista bendrovė „Admituras“. Tokio mokesčio bendrovei nereikės mokėti už 2011 metais nuomotas patalpas Viekšniuose. Ši bendrovė per rinkimus į savivaldą du tūkstančius litų paaukojo Socialdemokratų partijos kandidatams ir pustrečio tūkstančio litų – Vilhelmo Džiugelio jungtinei koalicijai.
Kai Taryba sprendė, ar patenkinti „Admituro“ prašymą dėl atleidimo nuo rinkliavos, už palankų rėmėjams sprendimą balsavo į Tarybą patekę aštuoni socialdemokratai: Ingrida Braziulienė, Darius Jarmantavičius, Irena Macijauskienė, Laima Nagienė, Gintautas Šmaižys, Judyta Čejauskienė, Vytautas Mažeikis, tarp jų – Savivaldybės meras Antanas Tenys ir trys koalicijos atstovai: Paulius Auryla, Rimantas Norkus ir Vilhelmas Džiugelis.
Kolegas dėl galimo Viešųjų ir privačių interesų supainiojimo apskundė Tarybos narė Daiva Šideikienė. Etikos komisija, vadovaujama Sigito Kakčio, išnagrinėjusi skundą konstatavo, kad Tarybos nariai, nenusišalindami nuo „Admituro“ prašymo svarstymo ir balsavimo, pažeidė Valstybės politikų elgesio kodeksą.
Nuomonę išsakė VTEK
Kai buvo nagrinėjamas skundas ir priimtas politikams nepalankus sprendimas, D. Šideikienė stebėjosi, kodėl nebuvo išklausyti kaltinami politikai. Be to, Tarybos narei keista atrodė ir tai, kad jų elgesys buvo vertinamas Valstybės politikų elgesio kodekso, o ne Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo ribose, kurio pažeidimai tolesnei karjerai nepalankūs. Dėl šito ji kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK).
VTEK nuomone, nėra pagrindo manyti, kad šiuo atveju kilo interesų konfliktas, kadangi parama skirta partijai ir koalicijos sąrašui, o ne konkretiems žmonėms. Be to, konstatuota, kad interesų konflikto nesukelia ir nedidelė paramos suma. Dėl to VTEK tyrimo dėl galimo mažeikiškių politikų pažeidimų nepradėjo.
Vadovaujantis tokia etikos sargų nuomone, Savivaldybėje buvo sudaryta komisija, kuri išsiaiškinusi situaciją, įpareigojo Etikos komisiją iš naujo įvertinti savo sprendimą.
Apsiribojo svarstymu
Etikos komisijos pirmininkas S. Kaktys replikavo, kad VTEK nuostata, nedaug nusižengti galima.
Tačiau jo pavaduotojas ir vicemeras Jonas Siminkevičius buvo tos nuomonės, kad reikia atsižvelgti į VTEK ir panaikinti savo balandžio mėnesį priimtą sprendimą, kuris nepalankus net vienuolikai Tarybos narių. Tam pritarė ir kiti komisijos nariai. (Svarstyme ir balsavime nedalyvavo vienintelė I. Braziulienė – viena iš kaltinamųjų).
Komisija palaikė ir S. Kakčio nuomone, kad reikėtų apsiriboti tų politikų svarstymu.
„Išplauname dėmes nuo kai kurių politikų munduro, bet yra jų atsakomybė“, – replikavo komisijos pirmininkas.
Jis išsakė savo nuomonę, kad Tarybos nariai turėtų elgtis atsargiau, nesudarydami prielaidų kilti interesų konfliktui, nes ne viskas pamatuojama pinigais.
„Rinkėjai papirkinėjami, siūlant jiems po dešimt litų. Visų rinkėjų mastu, menkos tai sumos, tačiau įvardinama kaip nusižengimas“, – lygino Laimutė Kačerauskienė.
D. Šideikienė nepatenkinta VTEK požiūriu, ji įžvelgė negerų dalykų ir žadėjo taip visko nepalikti.
sideikiene jau ale kaip VTEK ekspertė pradeda savo niekinius vertinimus siųsti į eterį.ko čia besitrainioji Mažeikiuose,siūlykis į VTEK,mažu priims sąvaržėlių padavinėtoja – hi hi
Etikos komisijos narė I. Braziulienė – viena iš kaltinamųjų nenusišalino nuo šio klausimo svarstymo.Remiantis VTEK išaiškinimu: nebalsavimas savaime nereiškia ,kad nusišalino.
zuzana balsuoju jau 55 metus niekada ne viena partija ne siule pinigu uz balsavima nereikia fantazuotti gudrociam