Mažeikių rajone yra beveik 37 tūkstančiai hektarų miškų, iš kurių beveik pusę jų valdo per penkis tūkstančius miško savininkų. Be miško savininko leidimo negalima jo miške šeimininkauti, malkaujant ar kertant medžius. Už tokius pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė, o priklausomai nuo padarytos žalos dydžio – ir baudžiamoji.
Teisės privačiuose miškuose
Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Šiaulių teritorinio poskyrio vyriausiasis specialistas Virginijus Gricius informavo, kad pagal privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatus fiziniai asmenys turi teisę laisvai lankytis privačiuose miškuose. Tokia teisė nesuteikta tik specialios paskirties objektų (pasienio zona ir kita) miškuose ir miškuose, kuriuose tai riboja kiti įstatymai.
Taip pat privačiuose miškuose leidžiama rinkti vaistažoles ir vaistinę žaliavą, išskyrus augalus tų rūšių, kurių sąrašą tvirtina Aplinkos ministerija. Taip pat juose nedraudžiama ir skinti vaisius, riešutauti, uogauti ir grybauti, tik būtina laikytis mūsų šalies Miškų įstatymo, Aplinkos apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimų.
Numatyta ir baudžiamoji atsakomybė
V. Gricius priminė, kad vis tik be miško savininko leidimo negalima jo miške šeimininkauti, malkaujant ar kertant medžius.
„Tai ypač svarbu nepamiršti į miškus dairantis Kalėdoms eglių“, – pabrėžė pašnekovas.
Už tokius pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė, o priklausomai nuo padarytos žalos dydžio – ir baudžiamoji atsakomybė.
Savavališkas miško želdinių ir jaunuolynų naikinimas kertant egles užtraukia baudą piliečiams nuo 14 iki 28 eurų, o pareigūnams nuo 57 iki 144 eurų. Reikia atlyginti ir eglutės vertę.
Griežtėja nuostatai
Nuo gruodžio 8 dienos įsigaliojo Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatų pakeitimas – nebelieka galimybės kirsti mišką dėl medienos, reikalingos nuosavų pastatų statybai, remontui ar rekonstrukcijai, o kertant žalias vėjalaužas privaloma valstybinei miškų tarnybai pateikti pranešimą apie ketinimus kirsti mišką.
Leidimas kirsti mišką privačiame miške nereikalingas kertant sausuolius, medžius, išvirtusius su šaknimis, jaunuolynus iki 20 metų, grioviuose ir ant ribinių linijų augančius medžius – kai tą medieną miško savininkas panaudoja savo reikmėms.
Jeigu medieną numatoma parduoti, t. y. ji pakliūva į rinką, privaloma gauti leidimą miško kirtimui arba valstybinei miškų tarnybai pateikti pranešimą apie ketinimus kirsti mišką.
Kirtimas be reikiamų leidimų yra traktuojamas kaip savavališkas miško kirtimas.
Baudos gerokai didėjo
Nuo praėjusių metų pavasario aplinkos ministras aplinkai padarytos žalos dydžius padidino dešimt kartų.
Aplinkai padaryta žala skaičiuojama tada, kai be leidimo kertami žali augantys medžiai.
Fizinis asmuo, gabendamas iš privataus miško daugiau kaip vieną kubą medienos, visais atvejais privalo užsipildyti medienos gabenimo lapą ir turėti leidimą kirsti mišką arba miško nuosavybės dokumentą (tinka ir kopija), jeigu vežama mediena, kuriai leidimas kirsti yra nereikalingas.
Medienos gabenimo tvarkos pažeidimas piliečiams užtraukia baudą nuo 57 iki 144 eurų, o pareigūnams nuo 115 iki 280 eurų.
Nubausti septyni pažeidėjai
V. Griciaus pateiktais duomenimis, šiais metais rajone nubausti 7 pažeidėjai. Iš jų – du už blogą miško kirtimą, du – už miško sanitarinės apsaugos taisyklių pažeidimus, vienas – už medienos gabenimo tvarkos pažeidimą, vienas – už miško želdinių naikinimą ir vienas – už neteisėtą miško žemės naudojimą. Jiems skirta 258 eurai administracinių baudų ir priskaičiuota 11400 eurų už aplinkai padarytą žalą.
Per šiuos metus savavališkų miško kirtimų Mažeikių rajone nebuvo.
Informacijos miškų tvarkymo, naudojimo, priežiūros ir apsaugos klausimais miškų savininkai gali gauti adresu: Senkelio g. 14, Mažeikiai, arba paskambinę telefonu 50532.
Interesantų priėmimo laikas yra pirmadieniais ir trečiadieniais nuo 8 val. iki 17 val.
Gal ne nuo bausmių reikėtų pradėti, o nuo informacijos pateikimo ir jos prieinamumo? Privačių miškų savininkai net nežinodami galvoja, jog su savo turtu gali daryti ką ir kada nori. https://www.tgp.lt/benzininiai-pjuklai/ skirti juos naudoti, o kur ir kada turėtų būti pateikta ne po to, kai jau padaryta žala gamtai, bet siekiant užbėgti tam už akių