Per 2016–2017 m. medžioklės sezoną, kuris prasidės spalio 15 d., leidžiama sumedžioti 60 vilkų. Toks aplinkos ministro Kęstučio Trečioko patvirtintas skaičius nustatytas, atsižvelgus į vilkų apskaitos duomenis, mokslininkų rekomendacijas, suinteresuotų organizacijų ir institucijų nuomones.
Remtasi pernykštės vilkų apskaitos rezultatais
Nors mūsų šalyje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vilkas priskirtinas saugomoms rūšims, dėl didelės šių žvėrių padaromos žalos Lietuvai padaryta išimtis – juos leidžiama medžioti. Vilkų medžioklė mūsų šalyje yra ribojama nustačius jos laiką ir leidžiamų sumedžioti žvėrių skaičių. Pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. ir tęsiasi iki balandžio 1 d. (išnaudojus limitą, sezonas užbaigiamas anksčiau).
Nustatant 2016–2017 m. medžioklės sezono limitą, remtasi pernykštės vilkų apskaitos rezultatais, nes dėl nepalankių oro sąlygų šiemet tokia apskaita nebuvo atlikta.
2015 m. apskaita parodė, kad šalyje gyvena ne mažiau kaip 292 vilkai. Ja remiantis per 2015–2016 m. medžioklės sezoną buvo leista sumedžioti 60 vilkų. Toks pat limitas nustatytas ir 2016–2017 m. sezonui.
Mokslininkai siūlys vilkų populiacijos apskaitos metodiką
Siekiant ateityje išvengti situacijos, kai dėl to, kad nėra sniego, negalima atlikti vilkų apskaitos, Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai Aplinkos ministerijos užsakymu iki š. m. gruodžio 31 d. turi pasiūlyti vilkų populiacijos apskaitos metodiką, kuri leistų suskaičiuoti vilkus nepriklausomai nuo gamtos sąlygų ir nesant sniego.
Į mokslininkus ministerija kreipėsi ir prašydama rekomenduoti, kiek per būsimą sezoną leisti sumedžioti vilkų. Aleksandro Stulginskio ir Vilniaus universitetų, Gamtos tyrimų centro ir Miškų instituto mokslininkai rekomendavo sumedžioti nuo 60 iki 150 vilkų.
Nustatytas bendras 60 vilkų limitas buvo paskirstytas savivaldybėms pagal vilkų padarytą žalą ūkiniams gyvūnams. Nuo š. m. sausio 1 d. iki rugsėjo 1 d., savivaldybių administracijų duomenimis, užregistruoti 245 tokios žalos atvejai, kai vilkai papjovė ar sužalojo 689 ūkinius gyvūnus. Palyginti su tuo pačiu pernykščiu laikotarpiu, vilkų žalos atvejų padaugėjo 19 savivaldybių, o jų papjautų ar sužalotų gyvūnų – 38,6 proc.
Du trečdaliai bendro limito – visai šalies teritorijai
Šiemet du trečdaliai bendro limito (40 vilkų) skirti visai šalies teritorijai, o vienas trečdalis (20 vilkų) – vienuolikai savivaldybių, kuriose vilkai pridarė daugiausia žalos.
Ne mažiau kaip po vieną vilką leista sumedžioti Alytaus, Biržų, Molėtų, Rokiškio, Širvintų, Tauragės ir Vilkaviškio rajonų savivaldybių teritorijose, ne mažiau kaip du vilkus – Kupiškio rajono, ne mažiau kaip tris – Klaipėdos rajono, ne mažiau kaip po keturis – Lazdijų ir Varėnos rajonų savivaldybių teritorijose.
Jeigu šiose savivaldybėse iki š. m. gruodžio 31 d. vilkų sumedžiojimo limitas nebus išnaudotas, jis galės būti panaudotas visoje šalyje.