Pietų su kultūros paveldu dalyviai patraukė į geležinkelininkų pastatus

Pietų su kutūros paveldu dalyviai klausėsi istoriko Vytauto Ramanausko pasakojimų. Autorės nuotr.

Trečiadienį mažeikiškiai, kurie domisi miesto ir rajono istorija, vėl pietavo su kultūros paveldu.
Pietų pertraukos metu buvo surengta ekskursija į geležinkelininkų pastatus – Mažeikių geležinkelio stotį ir naujam gyvenimui prikeltą geležinkelininkų namą Stoties gatvėje, pažymėtą 32-uoju numeriu.

Tretieji pietūs su kultūros paveldu

Ilgą laiką vaiduokliu buvęs geležinkelininkų pastatas atnaujintas prieš trejus metus. Autorės nuotr.

Šią vasarą miesto gyventojai, nusprendę savo pietų pertrauką iškeisti į ekskursijas po istorinius, gražiausius Mažeikių pastatus, lankėsi Lietuvos banko rūmuose, Mažeikių evangelikų liuteronų, stačiatikių maldos namuose, Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje.
Kaskart žmonių, norinčių pietauti su kultūros paveldu ir daugiau sužinoti apie miesto bei jo pastatų istoriją, daugėja.
Šį kartą į ekskursiją, lydimi istoriko, Mažeikių praeities žinovo Vytauto Ramanausko, leidosi per trisdešimt mažeikiškių.
Pietų su kultūros paveldu sumanytoja ir viena iš organizatorių Savivaldybės paminklosaugos specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė sakė, kad ši ankstyvą rudenį surengta ekskursija – šiemet paskutinė. Bet idėjų, kur nuvesti žmones, jei tik jie išreikš poreikį, tikrai yra.

Dėmesys geležinkelininkų pastatams

Šiame Stoties g. 22 teritorijoje išlikusiame namuke kadaise buvo užvirinamas karštas vanduo, kurį išdalydavo prie geležinkelio dirbusiems žmonėms, kad jie galėtų užsiplikyti arbatos. Autorės nuotr.

Pirmiausia V. Ramanauskas ekskursijos dalyvius nusivedė į geležinkelio stoties peroną. Čia jis priminė pastato istoriją, rodė senas nuotraukas, kaip stoties pastatas atrodė anksčiau.
Pasak jo, yra legenda, kad ši stotis turėjo būti pastatyta Viekšniuose. Iš Viekšnių žydų bendruomenės tuometės valdžios atstovai, atsakingi už geležinkelio stoties statybas, tikėjosi kyšio. Tačiau Viekšnių žydai kyšio nedavė ir stotis buvo „nukišta“ į Mažeikių pelkynus, į pamiškę. Tačiau tai tik legenda, – pridūrė Mažeikių muziejaus specialistas.
„Galima pasidžiaugti ano meto statybų sparta. 1868 metais buvo paskelbtas konkursas, 1869 metais išaiškintas konkurso laimėtojas ir per nepilnus dvejus metus nutiestas geležinkelis iš Liepojos į Kaišiadoris. Kiek pastatyta tiltų, kiek supilta pylimų, kiek žemės reikėjo nukasti… Ir visa tai buvo padaryta be jokios technikos“, – kalbėjo istorikas.

Stotis vėl gali ištuštėti

Stoties g. 22 pastate kadaise gyveno į Mažeikius atvykdavę traukinių konduktoriai. Autorės nuotr.

Mažeikių geležinkelio stotis pradėjo veikti 1871 metų rugsėjį, tad šiemet jai sukanka garbingas jubiliejus – 150 metų. „Lietuvos geležinkeliams“ priklausantis pastatas ilgą laiką buvo tuščias, tačiau jau ketverius metus čia veikia „Menų stotis“, kurios įkūrėjai kultūriniais renginiais, novatoriškomis idėjomis stengėsi patraukti įvairaus amžiaus mažeikiškius.
Gaila, bet šie metai „Menų stočiai“ gali būti paskutiniai, nes COVID-19 pandemijos ir karantinų metu veikla nevyko, o nuomą „Lietuvos geležinkeliai“ viešajai įstaigai skaičiavo… Jei šios problemos nepavyks išspręsti, geležinkelio stotis vėl liks tuščia.
Vėliau ekskursijos dalyviai, klausydamiesi V. Ramanausko pasakojimų, patraukė restauruoto buvusio geležinkelininkų namo link.
Manoma, kad, jį pastačius, čia apsigyveno aukštesnio rango geležinkelio darbuotojai. Sovietmečiu namas tapo daugiabučiu, mažeikiškiai jame gyveno iki 1991 metų. Neįvykus planuotai renovacijai, dėl kurios buvo iškeldinti gyventojai, pastatas ilgą laiką stovėjo tuščias. Jį privatizavus, savininko pastangomis, namas buvo atnaujintas.

Nida PUKELIENĖ

One Reply to “Pietų su kultūros paveldu dalyviai patraukė į geležinkelininkų pastatus”

  1. Baron Münchausen von Bugenen parašė:

    Viduje absoliutus bordakas Kovidistų revoliucijos sąlygomis. Grynoji gėda turėtų Mažeikių elitą ištikti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content