Aplinkosaugininkai įspėja: pirmasis ledas kelia didžiulį pavojų – kol kas jis nulaiko tik gulbes, žmonės, lipdami ant jo, rizikuoja gyvybėmis.
Ledo storis – keli centimetrai
Šiomis dienomis Lietuvoje spūstelėjus šaltukui, plonu ledu apsitraukė ežeriukai ir tvenkiniai, tuo tarpu upės vis dar atviros.
„Ant Plinkšių ežero lipti nepatartina: ledo storis neviršija trijų centimetrų, ledas – plonytis, kiek toliau nuo kranto matyti properšos. Ledo nėra tose vietose, kur į ežerą įteka šaltiniai ar upeliukai. Mes patys nelipame ant ledo, žvejų mėgėjų taip pat nematyti“, – pastebėjimais dalijosi Mažeikių aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis inspektorius Alfredas Nicius.
Tuo tarpu Pašerkšnės tvenkinyje aplinkosaugininkai sutiko keletą žvejų, tačiau ir jie nuo pakraščių nenutolę, nes šio tvenkinio vidurys – neužšalęs.
Nedidelis ledukas užsidėjęs ir ant Sedos ežero, žmonių ten nebuvo matyti.
A. Nicius įspėjo: gyventojai jokiu būdu neturėtų lipti ant ledo – gulbes ir kitus didesnius paukščius ledas išlaiko, tuo tarpu žmonių – dar ne. Pareigūnams lieka tik apeliuoti į pačių žmonių sąmoningumą – įstatymo, draudžiančio lipti ant plono pirmojo ledo, nėra.
Tragedijų neišvengta
Praėjusiais metais šalies ugniagesiai gelbėtojai iš vandens ištraukė 176 skenduolius, nemažai jų nuskendo žiemos metu. Trečiadienį Vilniaus rajone ugniagesiai išgelbėjo ežere žvejojusį ir įlūžusį vyriškį.
Mažeikiškiai ugniagesiai gelbėtojai pernai kovą ištraukė iš upės ties buvusiu „Aitvaro“ malūnu moters, dingusios žiemą, kūną. Tada Ventos upėje buvo aptikta eketė, prie kurios vedė pėdsakai. Tuo metu skenduolės rasti nepavyko.
Užpernai tragedijų ant ledo rajone išvengta, tuo tarpu 2009 metų vasarį nuskendo 37 metų vyriškis. Tų pačių metų pavasarį šalia AB „ORLEN Lietuva“ esančiuose tvenkiniuose žvejojo vyriškis ir įlūžo, jį iš mirties gniaužtų išgelbėjo ugniagesiai.
Tragedijų būta ir ankstesniais metais: 2005-aisiais nuskendo devynerių metų berniukas ir 61-erių metų vyras, metais vėliau įlūžo vadinamojo melioratorių parkelio tvenkinio ledas ir nuskendo devynerių ir aštuonerių metų vaikai.
Ragina nepanikuoti
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad ledas storu laikomas tada, kai jo storis viršija septynis centimetrus. Išlaikyti grupę žmonių gali ledas, ne plonesnis nei dvylikos centimetrų. Tvirtas ledas visada turi mėlyną ar žalią atspalvį, tuo tarpu netvirtas – yra matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio.
„Jeigu įlūžote, nepasiduokite panikai, nepraraskite savitvardos, o ropškitės ant ledo iš tos pusės, iš kur atėjote. Neužgulkite visu kūno svoriu ledo krašto, o užšliaužkite plačiai ištiesę rankas, kiek galima daugiau krūtine užgulę ledą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuoj pat stotis, būtina nusiristi kuo toliau nuo eketės ir, tik išlipus ant kranto, bėgti, kad sušiltumėt ir kuo greičiau pasiektumėt šiltą vietą“, – patarė ugniagesiai.
Pamačius skęstantį žmogų, gyventojai raginami nelikti abejingi, o skubėti į pagalbą. Skęstančiajam reikia ištiesti šaką, lazdą arba numesti virvę ar net šaliką, neiti patiems arti eketės krašto.