Pastarosiomis dienomis policija mieste sulaikė tris asmenis, pas kuriuos aptikta narkotinių medžiagų.
Nors oficialios statistikos, kiek žmonių mūsų rajone vartoja narkotines medžiagas, nėra, tačiau specialistai kalba apie turinčiųjų šį pražūtingą įprotį skaičiaus didėjimą.
Tyrimai – vos ne kasdien
Šią savaitę rajono Policijos komisariate pradėti net trys ikiteisminiai tyrimais dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis, sulaikyti trys asmenys, vieno narkomano „stažas“ jau viršija dešimtmetį. Po apsilankymo policijoje vyriškis privalės vykti į laisvės atėmimo vietą ir atlikti jam anksčiau teismo skirtą bausmę.
Pirmadienio vakarą Žemaitijos gatvėje esančiame prekybos centre „Maxima“ buvo sulaikytas 27-erių metų Naujosios Akmenės gyventojas M. V. Kratos metu pas jį aptiktas vienkartinis švirkštas su rudos spalvos skysčiu.
Kitą dieną pareigūnai apsilankė viename iš Birutės gatvės namų pas jiems gerai žinomą 49-erių metų R. I. Ir neapsiriko – aptikti penki vienkartiniai švirkštai su rudos spalvos skysčiu, kaip įtariama, narkotikais.
Jau ir šiemet šis mažeikiškis su narkotikais policijai įkliuvo kelis kartus, buvo teisiamas, nuteistas lygtinai. Po pastarojo karto laisvės atėmimo įstaigos vartai paskui jį užsivers pusantrų metų laikotarpiui.
Per ketvirtadienio vakarą surengtą operaciją pareigūnai ties Žemaitijos gatvės 37-uoju namu sulaikė devyniolikmetį A. Z. Apžiūros metu pas vaikiną rasta augalinės kilmės medžiagos, kuri buvo suvyniota į celofaną.
Sulaikyti gavus informacijos
Mažeikių rajono policijos komisariato kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Mindaugas Jaremčiukas neabejoja, kad didėjantis narkomanų skaičius neatsiejamas nuo nusikaltimų skaičiaus augimo. Tokiems asmenims nuolat trūksta pinigų – skaičiuojama, kad linkusiems vartoti narkotikus asmenims per dieną reikia apie pusantro šimto litų. Paprastai tokio darbo, kur būtų galima šitiek uždirbti, sunku rasti, todėl lieka tik vagystės.
„Pastarieji tyrimai nereiškia, kad mes pradėjome aktyviau kovoti ar dar ką nors. Šiais metais esame nusitaikę į daug laiko ir priemonių reikalaujantį didesnių žinomų taškų likvidavimą. Vyksta nematomas paprastam žmogui operatyvinis darbas. Gavome informacijos ir surengėme sulaikymus. Aptiktos medžiagos išsiųstos ekspertams, pastarieji nustatys, kokios tai medžiagos bei jų kiekį“, –specialistų darbą pakomentavo M. Jaremčiukas.
Praėjusiais metais buvo pradėtas 21 tyrimas, susijęs su narkotinėmis medžiagomis, šešiolika tų medžiagų ištirta. Šiemet jau užregistruota dvylika nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis.
Dažniausiai tyrimai pradedami dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, už tai gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Pakeista per septynis tūkstančius švirkštų
Praėjusiais metais rajone į įskaitą buvo įrašyta beveik 80 nuo narkotikų ir 970 nuo alkoholio priklausomų žmonių.
Nakvynės namuose šiuo metu veikia kabinetas, kuriame pagalbos ieškantys žmonės gali pasikeisti švirkštus. Kabinetui išlaikyti ir narkotines medžiagas vartojantiems žmonėms pagelbėti kasmet numatyta skirti 57,7 tūkstančio litų. Lėšos skiriamos iš Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Praėjusiais metais kabinete buvo apsilankyta 1 235 kartus.
„Kabinetas veikia darbo dienomis nuo tryliktos iki septynioliktos valandos. Ateinančiųjų kontingentas įvairus. Nors daugeliui atrodo, kad į narkomaniją yra įklimpę tik asocialūs asmenys, tačiau iš tiesų pas mus ateina dirbantys žmonės: moterys, asmenys, turintys nuolatinę gyvenamąją vietą. Lankytojų srautas keičiasi – vieni ateina, kiti nebeateina, vasarą jų skaičius gerokai sumažėja. Tačiau pastebime, kad ateinančių pasikeisti švirkštus žmonių daugėja“, – sakė socialinė darbuotoja Ilona Glodenienė.
Pernai kabinete lankėsi dvidešimt keturi asmenys, iš kurių penkios moterys, trys iš besilankiusiųjų turi nepilnamečių vaikų.
Reikia didelio noro
Socialinė darbuotoja paaiškino, kad programos tikslas nėra tik narkotines medžiagas vartojančius žmones aprūpinti švirkštais. Nauji švirkštai, adatos keičiamos į naudotus – taip siekiama, kad į aplinką nepatektų užkrėsti švirkštai, nes dauguma ŽIV infekuotų rajono gyventojų užsikrėtė vartodami injekcinius narkotikus.
Narkotikus vartojantiems žmonėms pasiūloma tvarsliavos, bintų, vatos, medicininių servetėlių, prezervatyvų.
„Pas mus jaunimo praktiškai nėra, dažniausiai ateina žmonės nuo 25 iki 45 metų. Jaunimas gal bijo, kad juos kas pamatys, gal jie galvoja, kad patys gali įveikti šią priklausomybę, sunku pasakyti… Mes ne tik švirkštus keičiame, bet ir pasikalbame, leidžiame žmogui išsilieti“, – sakė socialinė darbuotoja.
Anot I. Glodenienės, ar nustos vartojęs narkotikus, priklauso nuo pačio žmogaus. Į kabinetą ateina žmonių, kurie tai bandė daryti ne kartą, kurį laiką kvaišalų nevartojo, bet nutinka kas nors, ir jie vėl paslysta.
„Manau, kad jeigu žmogus labai nori nutraukti su narkotikais, tai gali padaryti. Bet kartais, matyt, šis noras nėra toks didelis ir jo neužtenka“, – svarstė I. Glodenienė.
Jaunuolio elgesys pasikeičia
Mažeikių psichikos sveikatos centre nuo 2008 metų vykdomoje metadono (tai sintetinis narkotikas, skiriamas išsivysčius didelei priklausomybei nuo narkotinių medžiagų) programoje kasmet dalyvauja apie dešimt žmonių. Tačiau kiek mūsų rajone gyvena asmenų, vartojančių narkotines medžiagas, tikslios statistikos nėra.
„Įtarti, kad jaunuolis vartoja narkotikus, galima tada, kai staiga pasikeičia jo elgesys: kankina nemiga, jaunuolis būna mieguistas dieną, jam sunku susikaupti, pablogėja atmintis, kyla haliucinacijų, pakinta požiūris į mokyklą, draugus, atsiranda neaiškių draugų kompanijos, ima dingti iš namų pinigai ar daiktai“, – pradėjusiojo vartoti narkotikus požymius įvardijo centro gydytoja Regina Zakarauskienė.
Narkomanus gali išduoti neįprasti kvapai, žymės ant kūno, siauri ar išsiplėtę vyzdžiai, sutinusios plaštakos, patamsėję, pažeisti dantys.
Narkomanai – nedažni svečiai
Lyginant su kitais didžiaisiais miestais, Mažeikių ligoninės priėmimo skyriaus medikai retai kada susitinka su narkomanais. Jie tvirtina, kad nuo abstinencijos kenčiantys ar narkotinių medžiagų padauginę žmonės pas juos – retenybė.
„Senokai jau yra tekę gaivinti nuo abstinencijos kenčiančius narkomanus. Ir apskritai jie mums nėra ta problema, dėl kurios reikėtų sukti galvą ar kviestis į pagalbą policiją. Didžioji mūsų problema – tai alkoholio padauginę piliečiai, kurie, atvežti iš gatvės, pas mus kelia triukšmą.
Dažniausiai šis kontingentas jau yra mums gerai žinomas“, – patikino Mažeikių ligoninės priėmimo skyriaus vedėja Zina Jakštienė.
Plėtojama švietėjiška veikla
Vien švirkštų keitimu narkomanijos problemos sprendimas mūsų rajone neapsiriboja.
„Narkomanijos problemai turi būti skirtas ne tik tėvų, bet ir visos visuomenės dėmesys, jos nepakantumas narkomanijos plėtrai tarp jaunimo. Tam skiriami rajono švietimo įstaigose rengiami šviečiamojo pobūdžio prevenciniai renginiai.
Gaila, kad ne visi, kurie jau yra įklimpę į narkotines medžiagas, apie tai išdrįsta kalbėti arba registruotis pas gydytojus. Mums būtų lengviau jiems padėti konkrečia reabilitacijos programa“, – sakė rajono narkotikų kontrolės komisijos pirmininkė Irena Macijauskienė.
Specialistės manymu, nors jaunimas ir dejuoja, kad Mažeikiuose trūksta pramogų, tačiau jų tikrai yra, veiklos, būrelių užtenka, reikia tik noro, ir bus kur išlieti energiją.
Narkotikų platintojai-tikriausiai nemažas pelnas jų gaudytojams.Gėda klausyti,kad jie stipriai užsislaptinę.
Kazkam eina atkatai is narkobaronu, nes man logiskai nesuprantam kaip galima ju nepagauti, nebent aisku reikia irodyti ir taram baram, reikia pagauti parduodant ir taram baram. Viskas vyksta tol kol koks narkomanas neprismeigs ko nors is policininko artimuju del 10lt, tada gal ledai ir pajudes. o iki tol nematysim didelio judesio.
Pritariu skaitytojos komentarui. Įdomu, kiek Mažeikiuose pagaunama vadinamųjų narkobaronų ir kitų smulkesnių, įvairaus plauko perpardavinėtojų? Ar nebus tai kova su vėjo malūnais? Geriau padėkim vienišiems pensininkams ar neįgaliesiems .
nieko nesuprantu šioje kovoje su ,,vėjo malūnais“rašoma pagalbos ieškantys žmonės gali pasikeisti švirkštus. Kabinetui išlaikyti ir narkotines medžiagas vartojantiems žmonėms pagelbėti kasmet numatyta skirti 57,7 tūkstančio litų. Lėšos skiriamos iš Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo „, tai jeigu mes jiems teikiame švirkštus ir atseit juos gelbėjame , tai kam gaudyti ir bausti platintojus , tai kai visus platintojus išgaudys ką tie gelbėjamieji į tuos švirkštus prisitrauks, parduotuvėj juk nėra nusipirkti.
Man atrodo ,kad visi viską žino tik apsimeta daug dirbantys ,Juk tie kurie ateina švirkštų ,žino tuos taškus kur eiti juos pasipildyti , tai pasekit ir visus surankiosit ,bet tada nebebus ,,pagalbos’.. Ir tokios sumos skiriamos už tai , kad žmogus pats prisišaukė ligą, nors tos ligos pagydymas priklauso nuo pačio ligonio,o jei mes juos remiame, tai kam pačiam stengtis…