Artėjant šildymo sezonui, ugniagesiai gelbėtojai primena apie būtinybę parengti šildymo sistemą, išvalyti dūmtraukius, kaminus, kuriuose užsidegę suodžiai neretai tampa gyventojų skambučių skubios pagalbos telefonu 112 priežastimi.
Kaminus būtina valyti
Šiemet iki rugsėjo Mažeikių rajone kilo 130 gaisrų. Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) vyriausiasis specialistas Ričardas Kiškėnas informavo, kad dėl dūmtraukių įrengimo taisyklių pažeidimų kilo trys gaisrai, per šį laikotarpį mažeikiškiai ugniagesiai gelbėtojai 17 kartų vyko į iškvietimus dėl kaminuose užsidegusių suodžių.
„Prieš pradedant kūrenimo sezoną, iš dūmtraukių ir krosnių būtina išvalyti suodžius, o sezono metu, kūrenant kietuoju kuru, kaminas turi būti valomas kas tris mėnesius. Suodžius rekomenduojama valyti mechaniniu būdu – specialiu šepečiu, užlipus ant stogo“, – patarė vyriausiasis specialistas.
Prieš šildymo sezoną pareigūnas pataria užlipti į palėpę ar pastogę ir išbalinti mūrinius dūmtraukius su dūmų kanalais, kad matytųsi įskilimai, kuriuos būtų galima užtaisyti, nes dūmtraukyje susikaupę suodžiai ir dervos užsidega, pro atsiradusius tarpelius ugnis gali išplisti į degias stogo konstrukcijas.
Gesintuvas nepakenks
Vien dūmtraukių patikra pareigūnai pataria neapsiriboti – gyventojai privalo įsisąmoninti, kad laikyti šalia šildymo įrenginių degiąsias medžiagas pavojinga: jas draudžiama džiovinti ir laikyti arčiau kaip pusę metrų nuo krosnių, šildymo katilų ir jų vamzdynų arba ant jų.
Todėl ugniagesiai pataria, jog, norint išvengti skaudžių nelaimių, namuose būtina įsirengti autonominius dūmų detektorius, nes jie gelbsti gyvybes ir padeda išvengti didelių nuostolių.
„Nors tai nėra privaloma, tačiau patariame namuose prieinamoje vietoje turėti ir gesintuvą, kuriuo galima operatyviai užgesinti besiplieskiantį gaisrą pačioje jo kilimo pradžioje. Tai turėtų būti taip pat įprasta kaip ir gesintuvas transporto priemonėje“, – patarė R. Kiškėnas.
Tai, kad imtis atsargumo būtina, liudija ir šalies statistika: dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių gedimo ar jų įrengimo, eksploatavimo pažeidimų kilo 1044 gaisrai, juose žuvo 19 žmonių, iš jų – 3 vaikai.
Mažeikių rajone šiais metais tragedijų išvengta, gaisruose buvo sužeisti keturi žmonės.