REDAKTORIAUS SKILTIS: Audros po audros

Audronė MALŪKIENĖ

Prieš gerą savaitę praūžusi audra tęsiasi. Tik kitu pavidalu. Ir jau už uždarytų durų – Seime.

Opozicija konstatavo: vidutinio stiprumo audra apnuogino liūdną faktą – valstybė nepasirengusi reaguoti į nelaimes ir grėsmes.

Ketvirtadienį Seime surengtoje socialdemokratų frakcijos spaudos konferencijoje nuskambėjo kaltinimai valdantiesiems. „Ministrė (Agnė Bilotaitė – aut. past.) su visais pareigūnais viską pramiegojo, pranešimų nebuvo, ESO apleista infrastruktūra išėjo iš rikiuotės, mobilusis ryšys dingo, bankomatai neveikė, keliai buvo nepravažiuojami, pagalba – nepasiekiama. Parduotuvės užsidarė. Visi šunys buvo kariami ant sinoptikų, kaltinamas blogas oras“, – vardijo Seimo narys Kęstutis Vilkauskas.

Mažeikiams per audrą pasisekė, ji mūsų rajoną palietė vos krašteliu, likutinėmis „pajėgomis“. Šiek tiek mažiau nei trys šimtai ESO klientų, likusių be elektros ir gana trumpam, – ne tie nepatogumai, kuriuos praėjusią savaitę atlaikė šalies gyventojai – daugiau nei 300 tūkst. elektros vartotojų.

Pagalvoti yra apie ką. Tai, kad mes mokame už elektrą ir su jos tiekimu susijusias paslaugas, negarantuoja mūsų saugumo. Dar pakenčiama, jei jos nelieka kelioms valandoms, o jei kelioms dienoms? Energetikos ministro Dainiaus Kreivio mintis, kad žmonės galėtų pasirūpinti elektros generatoriais, praėjusį ketvirtadienį pasirodžiusiame Energetikos ministerijos pranešime buvo patikslinta: ministerija „įpareigos ESO turėti didesnį kiekį generatorių, kad būtų galima užtikrinti elektros tiekimą visiems vartotojams, neturintiems elektros ilgiau kaip 72 valandas. ESO taip pat turės pateikti planą dėl didesnių papildomų žmogiškųjų resursų mobilizavimo masinių elektros tinklo avarijų atvejais“.

Ką pakeis šios „naujovės“?

„Po to, kai buvo „optimizuotas“ ESO personalas, liko tik nedidelis brigadų skaičius einamiems remontams atlikti. Ekstremalioje situacijoje kiekvienas elektrikas dirba už tris ar net penkis. Nestebina žmonių pranešimai, kad nutraukti laidai voliojasi dvi, tris ar daugiau parų ir niekas neatvyksta“, – spaudos konferencijoje komentavo Seimo narys, socialdemokratas Eugenijus Sabutis.

Pasak jo, reikia pagirti tuos, kurie tų pagyrų taip ir nesulaukia: merus, seniūnus, seniūnaičius, bendruomenių lyderius, su ekstremalių situacijų padariniais susitvarkančius ar bandančius susitvarkyti vietose.

O didžiausio pagyrimo, manau, nusipelnė moteris iš Kauno rajono, paskelbusi, kad į jos namus yra tiekiama elektra, ir pakvietusi kaimynus šia galimybe pasinaudoti – ateiti ir pasikrauti telefonus, vandens įsipilti, pasišildyti ar maisto kūdikiams paruošti…

Atrodytų, paprasta mintis, bet ar visiems ji šovė į galvą?

Gerai, kai audros, kylančios po to, kai didelis ir realus viesulas praeina, mus ko nors išmoko. Būtų liūdna, jei stichijos pasekmių peržiūra ir „naujos“ priemonės – tik visiems pažįstama audra stiklinėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto