Jeigu vasara – malonumų ir poilsio metas, žiema ir ką tik prasidėję nauji metai dažnam reiškia nuveiktų darbų apžvalgą, prasidedančių naujų veiklų planavimą.
„Santarvė“ turizmo, kultūros srityse dirbančių mažeikiškių klausė, kokius Mažeikių rajone esančius lankytinus objektus pernai dažniausiai lankė keliauti mėgstantys lietuviai bei užsieniečiai.
Daugiau galimybių pristatyti
Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) darbuotojai skaičiuoja, kad per praėjusius metus centre apsilankė 2,5 tūkst. keliautojų. Ypač lankytojų padaugėjo po to, kai liepą buvo paskelbta magnetukų pirkimo ir rinkimo akcija „Surink Lietuvą“.
Kitaip tariant, visų Lietuvos turizmo informacijos centrų darbuotojai turėjo galimybę į centrus akcijos magnetų įsigyti užsukusiems lankytojams plačiau papasakoti apie rajonus, įdomiausias, gražiausias, išskirtines lankytinas vietas.
Mažeikių TVIC centre apsilankę pustrečio tūkstančio keliautojų reiškia tai, kad mažeikiškiai centro darbuotojai turėjo du kartus daugiau galimybių nei ankstesniais metais pristatyti jiems Mažeikių rajoną, pakviesti turistus pažinčiai su mūsų rajonu skirti daugiau laiko.
Tendencijas sužino bendraudami
Mažeikių TVIC direktorė Jolanta Gintalienė sako, kad ir ji, ir centro darbuotojai, bendraudami su atvykstančiais turistais, jų paklausia, ką viešnagės Mažeikių rajone metu jie norėtų aplankyti, kur pabuvoti.
Iš gaunamų atsakymų turizmo specialistai daro apibendrinimą, kad populiariausias lankytinas objektas rajone yra Renavo dvaras. Toliau – Viekšnių vaistinės muziejus, Mažeikių muziejus bei Židikuose esantis rašytojos Šatrijos Raganos memorialinis muziejus.
Neatsiejami nuo naftos
Nepaisant to, kad bandoma keisti požiūrį į tai, kad Mažeikiai – naftos ir naftininkų miestas, centro darbuotojai vis dar dažnai išgirsta iš keliautojų pageidavimą pamatyti naftos perdirbimo bendrovę.
„Internete informacijos apie mūsų rajono lankytinus gamtos, kultūros paveldo objektus yra labai daug. Todėl žmonės atvyksta jau daugmaž žinodami, kur norėtų užsukti. O štai galimybė pabuvoti naftos perdirbimo gamykloje – vienas pagrindinių klausimų, kurių sulaukiame telefonu“, – sakė J. Gintalienė.
Tačiau į gamyklos teritoriją pašaliniai asmenys neįleidžiami. Bet atvažiuoti ir jos apžiūrėti iš tolo, iš už tvoros, niekas nedraudžia. Tad centro specialistams belieka žmonėms patarti prie gamyklos nuvažiuoti vakare – vaizdas įspūdingiausias sužibus jos žiburiams.
Vien reklamuoti nepakanka
Jau netrukus, sausio 25–27 dienomis, Mažeikių TVIC darbuotojai dalyvaus Vilniuje „Litexpo“ parodų centre vyksiančioje turizmo parodoje „Adventur“, vasario 1–3 dienomis – Rygoje vyksiančioje „Baltour“.
Pasak J. Gintalienės, šie renginiai svarbūs ir reikalingi, nes padeda plačiau skleisti informaciją apie tai, kas Mažeikių rajone yra įdomaus, gražaus.
„Gavome „Lietuvos–Latvijos bendradarbiavimo per sieną“ projekto finansavimą. Todėl šiemet turėsime daugiau galimybių plačiau garsinti savo kraštą“, – kalbėjo pašnekovė.
Ir vis tik tam, kad turistų daugėtų, vien reklamuoti kraštą neužtenka. Reikia, kad vienaip ar kitaip su turizmu susiję verslininkai, muziejų darbuotojai, dvarų savininkai sugalvotų ir pasiūlytų turistams įdomių, įsimintinų pramogų.
„Žmones traukia unikalumas. Esmė ir yra kūryba bei unikalumo paieškos“, – nuomone pasidalijo J. Gintalienė.
Lankytojų daugėja
Renavo dvaro sodyboje organizuojamuose renginiuose, parodose apsilankė, ekspozicijas apžiūrėjo apie 19 tūkst. lankytojų.
Be to, dalis lankytojų atvyksta tik pasivaikščioti dvaro parke, o sodybos teritorijoje esančius pastatus apžiūri iš išorės – už tai mokėti nereikia, todėl ir nustatyti, kiek tokių lankytojų buvo, sudėtinga. Bet manoma, kad ir su bilietais, ir be bilietų dvaro sodyboje pernai apsilankė apie 25 tūkst. žmonių.
Palyginus su 2017 metais, bendrai 2018-aisiais lankytojų Renavo dvaro sodyboje sulaukta 8 tūkst. daugiau. Tikimasi, kad ir šiemet jų daugės. Juolab kad buvo atnaujinta oficina – joje esančiose patalpose lankytojams bus siūloma naujų paslaugų ir pramogų.
Kviestų į rajono dvarus
Renavo dvaro sodybos direktorius Deividas Makavičius į klausimą, kur Mažeikių rajone nusivežtų ir ką parodytų svečiams iš kitų Lietuvos miestų, atsakė, kad vis tik pirmiausia – į Renavo dvarą. Jeigu svečiai atvyktų vasarą, parodytų jiems ir Plinkšių dvaro ansamblį, pakviestų pasimėgauti maudynėmis Plinkšių ežere. Jo nuomone, iš anksto suderinus atvykimo laiką, verta aplankyti ir Dautarų, Pavirvytės dvarus.
„Man dar įdomūs yra Viekšniai, turintys išreikštą savo senamiestį, įdomius lankytinus objektus – muziejus, bažnyčią. Dar svečius vežčiau į žolininkės Jadvygos Balvočiūtės ūkį. Ir, žinoma, parodyčiau naftos perdirbimo bendrovę. Tai įdomus objektas, didžiausia gamykla Lietuvoje ir daug žmonių vis dar galvoja, kad gamykla įsikūrusi pačiuose Mažeikiuose“, – apie tai, kokią įsivaizduoja vienos dienos kelionę, kalbėjo D. Makavičius.
Apsilankymai – skaičiais
Mažeikių muziejų per praėjusius metus aplankė 4009 lankytojai, iš jų 1442 vaikai ir jaunimas. Viekšnių vaistinės muziejus per metus sulaukė 2235 lankytojų, iš jų 702 moksleivių. Lietuvos aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejuje apsilankė 585 žmonės, iš kurių 190 – moksleiviško amžiaus. M. V. V. Biržiškų ekspoziciją apžiūrėjo 575 lankytojai, iš kurių 235 – moksleiviai. Rašytojos Šatrijos Raganos memorialiniame muziejuje pabuvojo 669 lankytojai, iš kurių 281 moksleivis.
Mažeikių muziejuje pernai buvo surengtos 27 parodos ir 32 kitokie renginiai – konferencijos, pristatymai, susitikimai su menininkais, mokymai.
Daugiausia muziejaus lankytojų dėmesio sulaukė Mažeikių dailės mokyklos suaugusiųjų grupės paroda ir Mažeikių rajono technologijų mokytojų ir mokinių kūrybinių darbų paroda „Atkurtai Lietuvai – 100“. Žmonės aktyviai lankė ir dviračių parodą „Vienas bėga, vienas veja“, „Vieno lagamino istorija“. Anot muziejininkų, lankytojus labiausiai džiugino paroda „Praėjo Kalėdos – atskrido pelėdos“.
Edukacijos Mažeikiuose ir Viekšniuose
Pernai Mažeikių muziejuje buvo surengtos 64 edukacijos pagal 15 programų. Iš viso jose dalyvavo 1068 žmonės. Dauguma – 818 vaikų ir jaunuolių.
Muziejininkų pateiktais duomenimis, populiariausios buvo edukacijos „Liaudies muzikos instrumentai ir muzikavimas“, „Pažintis su tošininkystės amatu“, „Kalendorinės šventės Žemaitijoje“.
Viekšnių vaistinės muziejuje vyko 45 edukaciniai užsiėmimai pagal 6 programas. Juose dalyvavo 596 dalyviai, iš jų – 301 moksleivis.
Populiariausios tarp dalyvių buvo „Pažintis su vaistažolių sodu“ ir „Pažintis su kroketu“.
Saugomų vertybių skaičius kinta
Mažeikių rajonas turi savitų, unikalių kilnojamųjų ir nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų, saugomų valstybės. Kultūros vertybių registre pernai buvo 407 nekilnojamojo kultūros paveldo objektai ir 53 kilnojamosios kultūros vertybės.
„Šis skaičius yra kintantis. Būna, kad dėl įvairių priežasčių – nepriežiūros, gaisrų, vagysčių ir panašiai, objektai netenka vertingųjų savybių ir teisinė jų apsauga panaikinama. Į registrą yra įtraukiami ir nauji objektai. Pavyzdžiui, šiuo metu yra ruošiami dokumentai, pagal kuriuos į Kultūros vertybių registrą bus įtrauktas Ruzguose esantis Saulės akmuo“, – paaiškino Savivaldybės paveldosaugininkė Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Nuveikta daug darbų
Praėjusieji metai buvo Europos kultūros paveldo metai. Pasak R. Končiutės-Mačiulienės, pernai buvo nuveikta nemažai darbų, susijusių su paveldo objektų atnaujinimu.
Pirmiausia, pavyko gauti papildomą finansavimą iš Kultūros paveldo departamento Viekšnių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios tvarkybos darbams, vykstantiems jau kelerius metus. Tikimasi, kad šiemet viekšniškiai jau galės melstis bažnyčioje.
Buvo pradėtas Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios vargonų restauracijos pirmasis etapas. Pasak garsaus vargonų istorijos tyrinėtojo Girėno Povilionio, šie vargonai yra vertingiausi Mažeikių rajone.
Sedoje dėmesį patraukia atnaujinta Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios varpinė. Atlikti tvarkybos ir remonto darbai, suvienodinta bažnyčios ir varpinės spalva, o atkurtas vėjarodės angeliukas suteikia statiniui gyvumo. Atnaujinta ir 1861 metais pastatyta Tirkšlių kapinių koplyčia. Žadama šią koplyčią siūlyti įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Rajone lankytinų vietų daug
Pasak R. Končiutės-Mačiulienės, kai jai prisireikia priimti svečių iš kitų rajonų, pirmiausia ji juos vedasi į Mažeikių muziejų – būtina pamatyti unikaliąją archeologinę ekspoziciją.
„Kartą lankiausi muziejuje su bičiuliu, atvykusiu iš sostinės pas mus į renginį skaityti paskaitos. Apžiūrėjęs ekspoziciją jis paklausė: bet kodėl Vilnius nežino apie tai, ką jūs Mažeikiuose turite? Manau, šis ir daugelis kitų atsiliepimų irgi daug ką pasako“, – kalbėjo specialistė.
Atvykusiems svečiams paveldosaugininkė aprodo Sedą su visais jos turtais ir brangenybėmis. Ne tik įspūdingais pastatais, architektūra, išplanavimu, meno kūriniais, bet ir žmonėmis.
Pasak jos, ten galima pravesti puikias patriotiškumo, meilės ir pagarbos savam kraštui pamokas. Ir sediškiai tai daro puikiai. Iš Sedos išvažiuodamas svečias gali parsivežti tik šiam miestui būdingų suvenyrų, saldumynų, rodančių, jog Seda yra tikrų tikriausia jurginų sostinė.
Kviečia ieškoti ir atrasti
Pasak R. Končiutės-Mačiulienės, su geriausiais atsiliepimais svečiai visada išvažiuoja iš Pikelių. Jie lieka sužavėti bažnyčios altorių didingumu, prabanga ir vietos žmonių nuoširdumu, svetingumu.
Per šv. Velykas ji svečius kviečia atvykti į Pievėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčią stebėti archajiško velyknakčio budėjimo, dalyvauti ankstyvame, iškilmingame bei žaismingame Prisikėlime.
Pristatant savo svečiams mūsų rajoną negalima aplenkti Viekšnių. Vyskupas Motiejus Valančius yra sakęs „Jeigu tamsta nebuvai Viekšniuose, esi tiesiog nekultūringas žmogus“. Mažeikiuose pašnekovė siūlo aplankyti evangelikų liuteronų bažnyčią, užlipti į praėjusiais metais sutvarkytą ir lankymui pritaikytą bokštą, iš kurio atsiveria nuolat gražėjančių Mažeikių panorama.
„Kiekvienas miestelis, kiekvienas kaimas turi savo lobius. Atraskime, pastebėkime juos“, – paragino pašnekovė.