Praėjusią savaitę po Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros skelbto konkurso Renavo dvaro sodybos darbuotojai buvo apdovanoti už čia įgyvendintą projektą, skirtą dvaro sodo rūsio pritaikymui šikšnosparnių žiemojimui bei edukacinei veiklai.
Nominacijoje „Drauge su gamta“ renaviškių projektas pripažintas geriausiu – jam skirta pirmoji vieta.
Šio projekto rengėjai džiaugėsi, kad pavyko suderinti tikslus – išsaugoti istorinį paveldą ir puoselėti gamtą, taip pat, kad šis projektas buvo pastebėtas nacionaliniu lygmeniu.
Buvo apdovanoti
Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės remiamas projektas leido suremontuoti Renavo dvaro sodo rūsį ir pritaikyti jį šikšnosparnių žiemojimui. Taip pat pritaikyti šį projektą edukacinei veiklai – buvo sukurtos edukacinės programos, kurios lankytojus supažindina su šikšnosparnių gyvenimu.
Renavo dvaro sodybos vadovo Deivido Makavičiaus teigimu, ši nominacija „Drauge su gamta“ buvo skirta už aplinkai draugiškų metodų taikymą žemės ūkio, miškininkystės ir kaimo plėtros srityse.
Paskatins dalyvauti
Laimėtojus išrinko Gerųjų projektų pavyzdžių darbo grupė, kurią sudarė Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai.
1-osios vietos nugalėtojams atiteko diplomas ir kelionė oro balionu, į kurią galėjo leistis penki asmenys.
D. Makavičius „Santarvei“ sakė, kad ne tiek svarbus pats apdovanojimas, bet tai, kad jų darbai buvo pastebėti nacionaliniu lygmeniu, apie juos išgirdo didelis būrys žmonių.
„Prie nuotolinių apdovanojimų buvo prisijungę apie šimto įvairių įstaigų, organizacijų atstovai. Nominuotų projektų dalyviai ir vykdytojai trumpai pristatė savo projektus, atsakinėjo į klausimus. Turbūt stebėjo ir bendruomenės, organizacijos, kurios galbūt dar tik ruošiasi rašyti projektus. Tai tarsi paskatinimas dalyvauti, įrodymas, kad ir užsiimant tokia siaura, specifine veikla galima įgyvendinti projektą ir būti pastebėtiems“, – kalbėjo D. Makavičius.
Įžvelgė būtinybę
Renavo dvaro sodybos sodo rūsį buvo būtina tvarkyti – nenaudojamo rūsio būklė kasmet blogėjo: iro raudonų plytų mūro sienos, nyko fasado architektūrinės detalės, nelikus išorinių bei vidinių durų, į vidų galėjo patekti pašaliniai asmenys.
Įvertinus, kad šis Renavo dvaro statinys yra reikšminga kultūros paveldo ansamblio dalis, kad ši vieta gali būti tinkama žiemoti šikšnosparniams, buvo nuspręsta parengti projektą. Juo siekta išspręsti dvi problemas: sutvarkyti kultūros paveldo objektą ir padaryti jį lankytiną bei sukurti tinkamą žiemavietę šikšnosparniams.
Projektas buvo įgyvendintas, bendra jo vertė – beveik 45 tūkst. eurų.
Perkelti į saugesnę vietą
D. Makavičius pasakojo, kad projektas jau pasiteisino. Šiemet čia žiemojo keli šikšnosparniai. Vieni pirmųjų „gyventojų“ atkeliavo iš restauruoto Pikelių Švč. Trejybės bažnyčios rūsio.
„Santarvė“ rašė, kad praėjusių metų pavasarį tvarkant bažnyčią buvo atrastas rūsys, kuriame gyveno ir žiemojo šikšnosparniai.
Specialistams įvertinus gyvūnėlių būklę, jie buvo perkelti į tinkamą žiemavietę – Renavo dvaro sodybos rūsį.
Pikelių bažnyčios rūsyje žiemojo ne vienos rūšies šikšnosparniai. Jų buvo aptikta dvi poros. Viena pora – bažnytiniu šikšnosparniu vadinamojo rudojo ausylio.
Būtent ši pora ir buvo perkelti į saugią žiemavietę, kiti du šikšnosparniai išskrido iš Pikelių bažnyčios iki atvykstant gamtininkams. Veikiausiai juos išbaidė darbininkų sukeltas triukšmas ar pasikeitusi aplinkos temperatūra.
D. Makavičius tikisi, kad šią žiemą Renavo dvaro sodo rūsyje praleis dar daugiau šikšnosparnių.
„Viskam reikia laiko. Šikšnosparniai turi surasti sau tinkamą vietą žiemoti. Vasarą jie išskrenda, o žiemoti dažniausiai grįžta su jaunikliais“, – sakė D. Makavičius.
Dėmesys Renavo dvarui – nebe pirmus metus
Šalies mastu pastebėtas projektas – ne pirma naujovė, įgyvendinta Renavo dvaro sodyboje.
Prieš kelerius metus buvo restauruoti pagrindiniai dvaro sodybos pastatai: centriniai rūmai, svirnas, oficina, sandėlis – vadinamas lobynas. Pernai atlikti ir dar vieno dvaro kompleksui priklausančio statinio – sodo rūsio – remonto darbai.
Neseniai Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyrius mažeikiškius informavo, kad šią vasarą Renavo dvaro sodybos teritorijoje pradėtas infrastruktūros tvarkymo projektas. Čia ruošiamasi įrengti naują pėsčiųjų taką.
Rudenį jau galėsime išbandyti?
Akcentuojama, kad šiuo infrastruktūros tvarkymo projektu bus siekiama padidinti Renavo dvaro sodybos aplinkos patrauklumą, išsaugoti vietovę supančios aplinkos kultūrinio kraštovaizdžio vertingąsias savybes ir jas atverti dvaro sodybos lankytojams.
Sodyboje bus įrengtas naujas pėsčiųjų takas, suoliukai, šiukšliadėžės, lauko gėlinės, informaciniai stendai, metaliniai užtvarai automobiliams, atliktas esamo pėsčiųjų tiltelio ir akmeninių laiptų turėklų kapitalinis remontas, sutvarkytas eroduojantis žemės plotas.
Rangos darbų vertė – per 90 tūkst. eurų. Juos atlieka bendrovė „Telšių meistras“, projektą numatoma užbaigti iki vasaros pabaigos.
Nuotr. iš redakcijos ir Savivaldybės administracijos archyvo