Renovacija baisiau už karą?

Savivaldybės specialistai teigia: įrengiant automobilių stovėjimo aikšteles, juodžemį būtina nukasti. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Renovuojamoje Mindaugo gatvėje gyvenantys mažeikiškiai įamžino, kaip statybininkai elgiasi su šalia gatvės augančiais vertingais medžiais (nevertingus Savivaldybė leido iškirsti).
Medžių šaknys nuplėšytos, nukirstos, boluoja visiškai be žemių arba užpiltos menku, peršviečiamu juodžemio sluoksniu…
Redakcijai nuotraukas atsiuntęs autorius prierašo neparašė. Kažin ar jo reikia – vaizdai pakankamai iškalbingi.
Pasidomėjome, ar gamtosaugininkai, kiti Savivaldybės specialistai, kurie teigia, kad be jų leidimo mieste negalima nupjauti nė šakos, prižiūri renovacijos darbus atliekančius statybininkus.
Paaiškėjo, kad mažeikiškiai projektų rengėjai ir prižiūrėtojai nemato nieko bloga, kad projektas įgyvendinamas tokiu būdu.

Rengiama automobilių stovėjimo aikštelė

Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa „Santarvei“ paaiškino, kad šiuo metu yra vykdomas projektas „Birutės gatvės dalies, V. Burbos ir Mindaugo gatvių viešųjų erdvių kompleksinis sutvarkymas“. Šių darbų pagrindiniai vykdytojai – generalinis rangovas bendrovės „Žemaitijos keliai“ ir „Plungės Lagūna“. Pasak skyriaus vedėjo, pagal numatytą darbų grafiką, šioje Mindaugo gatvės atkarpoje, ties senamiesčio parku, yra rengiama automobilių stovėjimo aikštelė. Anot savivaldos darbuotojo, aikštelė bus klojama akytomis plytelėmis, kad tarp jų eilių galėtų augti žolė.
A. Žiulpa patikino, kad rengiant techninį projektą ir jį pristatant visuomenei, viskas buvo kruopščiai numatyta.
Medžiai, pasak specialisto, kurie iš tikrųjų trukdė darbų eigai, buvo pažymėti projekte ir jie jau nupjauti. Todėl, anot vedėjo, likusių augti medžių niekas neketina pjauti ar sunaikinti.
„Kiek įmanoma, stengiamės išsaugoti tai, ką privalėjome išsaugoti, ir, manau, jog mes viską padarysime, kad medžiai nenukentėtų“, – patikino Vietinio ūkio skyriaus vedėjas.

Kaltas per didelis juodžemio sluoksnis

Projekto kuratorius A. Žiulpa paaiškino: visa medžių šaknų „apnuoginimo“ problema iškilusi dėl to, kad norint tinkamai įrengti aikštelę, reikėjo pakloti gruntą. Kad paklotum gruntą, privalu iškasti ir išvežti toje vietoje esantį juodžemį.
Pasak skyriaus vedėjo, vykdant  darbus, juodžemio toje vietoje buvo rasta dvigubai daugiau nei paprastai – vietoj  20 centimetrų – net iki pusės metro. Anot specialisto, dėl šios priežasties kai kurių medžių šaknys ir buvo atkastos daugiau nei reikėtų.
A. Žiulpa įsitikinęs, kad medžiams neturėtų pakenkti toks trumpalaikis jų „apnuoginimas“, nes šaknys kaipmat bus užkastos.
„Nežiūrint, kad dabar kiek sausokas periodas, didžioji dalis šaknų įsitvirtinusios kur kas giliau ir gauna pakankamai drėgmės“, – įsitikinęs Savivaldybės specialistas.

Senamiesčio gyventojo nuotrauka

Medžiai nenukentės

Už miesto apželdinimą atsakinga Savivaldybės vyresnioji specialistė kraštotvarkininkė Edita Pilibaitienė sakė jau gavusi įspėjimą iš aplinkosaugininkų („Santarvė“ kreipėsi ir į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių rajono aplinkos apsaugos agentūrą – V. Z.). Tad kraštotvarkininkė tuoj pat nuvykusi į vietą ir apžiūrėjusi rengiamą aikštelę.
E. Pilibaitienė patikino, kad tokių dalykų visuomet pasitaiko atliekant statybos bei remonto darbus. Dabar, pasak specialistės, svarbu laiku suspėti užpilti juodžemiu medžių šaknis – tuomet jos nenudžiūsiančios. Specialistės manymu, kelios dienos neturėtų pakenkti šiems augalams. Be to, ji tvirtino, kad ne tik atsakingi už apželdinimą Savivaldybės specialistai, bet ir visi projekto vykdytojai yra suinteresuoti, kad medžiai būtų išsaugoti.
„Mes turime medžius išsaugoti jau vien dėl to, kad jei kas nors jiems nutiktų – negalėsime perduoti projekto“, – paaiškino E. Pilibaitienė.

Darbai sustabdyti

Praėjusią savaitę Savivaldybės specialistai gatvės tvarkymo „subtilybes“ komentavo maždaug taip: nieko baisaus, medžiai nenukentės.
Pirmadienį Savivaldybės požiūris šiek tiek pasikeitė. Gal tai ir sutapimas, bet „Santarvei“ pradėjus domėtis Mindaugo gatvės medžių likimu, projekto generalinis rangovas „Žemaitijos keliai“ darbus sustabdė. Antradienį projekto vykdytojai renkasi į Savivaldybę tartis, ką daryti toliau.
Kaip „Santarvę“ informavo šios bendrovės techninis direktorius Kęstutis Stonys, buvo gautas įspėjimas iš projekto vykdytojo, kad grunto kasimo darbai pristabdomi.
„Tarp tų medžių mes turime iškasti pagrindą ir turime kasti dar giliau – taip yra numatyta. Bet mes dabar sustojome ir tik rytoj, po pasitarimo Savivaldybėje, žinosime kaip elgtis toliau“, – vakar paaiškino K. Stonys.

Geologinis tyrimas – loterija?

Pirmadienį Vietinio ūkio skyriaus vedėjas A. Žiulpa „Santarvei“ jau tvirtino, kad dabar yra per daug sausas laikotarpis kasti. Jis mano, kad reikėtų dirbti taip, jog kuo greičiau būtų užverstos šaknys.
Anot savivaldos atstovo, įvykęs nesusipratimas dėl medžių šaknų atkasimo, tai galimai blogai atliktų geologinių tyrimų prieš rengiant šį projektą pasekmė. Pasak vedėjo, darant geologinius gręžinius šioje vietoje tikriausiai nebuvo numatytas gręžimo taškas, todėl jis paliko neištirtas.
„Pats projektas yra geras, o vėliau – kaip loterijoje: kas galėjo numatyti tokio storio juodžemį?“ –  komentavo A. Žiulpa.
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonatė teigė apie šį renovacijos projektą komentuoti negalinti, nes tas projektas jai prižiūrėti nepriklauso. Tačiau Savivaldybės specialistė sutiko, kad tokią situaciją, kokia dabar susiklostė dėl gatvės medžių, galėjo lemti projektuotojų įvelta klaida.

Daugiau dėmesio – želdiniams

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Nilius Kupliauskas, iš „Santarvės“ sužinojęs apie situaciją Mindaugo gatvėje, kreipėsi į kraštotvarkininkę E. Pilibaitienę.
Pasak vedėjo, oficialaus atsakymo jis dar nesulaukęs, tačiau esąs įsitikinęs, kad taip elgtis su medžiais projekto vykdytojai neturėtų. Pasak specialisto, atkasus medžių šaknis, svarbu tuoj pat jas ir užkasti.
N. Kupliauskas pastebėjo, kad rengiant projektą susidarė dviprasmiška situacija: vieni pasisakė už tai, kad medžius reikia nukirsti ir tuomet – galima kasti be jokių problemų, o kiti – kad visais įmanomais būdais būtina juos išsaugoti.
Tačiau, pasak aplinkosaugininko, atliekant renovacijos darbus, kartais nutinka ir tokių nenumatytų dalykų.
„Trūksta Savivaldybės susikalbėjimo su visuomene, trūksta specialistų sprendimų konkretumo ir įgyvendinimo būdų, – samprotavo aplinkos apsaugos specialistas ir pridūrė, kad apskritai reikėtų rengti kuo daugiau tik miestui apželdinti skirtų projektų ir juos įgyvendinti.

Prižiūrėti ir bausti

Aplinkos apsaugos Valstybinės kontrolės departamento direktorius Vytautas Krušinskas buvo griežtesnis nei vietiniai aplinkosaugininkai. Direktoriaus teigimu, visa atsakomybė už tokius pažeidimus, kokį užfiksavo mažeikiškiai, tenka mūsų Savivaldybės apželdinimo specialistams.
V. Krušinskas akcentavo, kad būtent kraštotvarkininkė turėjo imtis griežtų priemonių. „Ir ne tik tuo tikslu, kad medžių šaknys būtų nedelsiant užpiltos, bet ir kad darbus atliekančiai įmonei už tokius pažeidimus būtų paskirtos baudos“, – „Santarvei“ sakė direktorius.
Pasak departamento vadovo, toks projektas turi būti koreguojamas. O Savivaldybės atstovė, atsakinga už miesto apželdinimą, privalo užtikrinti medžių apsaugą ir jų išlikimą, nes projekte jų sunaikinti nebuvo numatyta.

2 Atsakymai į “Renovacija baisiau už karą?”

  1. arūnas parašė:

    o tu buvai ?

  2. taip taip parašė:

    nera ko dejuot manau pabutu kare neberasitu tokiu antrasciu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content