Vėjo, kritulių nebuvimas, žema oro temperatūra, žemas slėgis sudaro palankias sąlygas ore kauptis žmogaus organizmui nuodingoms medžiagoms. Tokia padėtis šiomis dienomis, ir ypač vakarais, susidaro ir mūsų mieste, kai jaučiamas dūmų kvapas, o ore tvyro smogas.
Per daug kietųjų dalelių
Aplinkos apsaugos departamento Mažeikių regiono agentūros vadovas Steponas Margalikas teigė, kad dėl oro užterštumo šiomis dienomis į agentūrą niekas nesikreipė.
„Šiais metais Mažeikiuose užfiksuota vienuolika oro taršos viršijimų atvejų, dabar, reikia manyti, jau bus dvyliktasis. Lauke šešiolika laipsnių šalčio, žmonės kūrena krosnis kas kuo turi, jokio vėjo nėra, tad visi dūmai leidžiasi žemyn“, – situaciją apibūdino aplinkosaugininkas.
Savivaldybės aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis informavo, kad pastarųjų dienų oro monitoringo matavimo duomenų neturi. Pastarąjį kartą oro taršos viršijimas Mažeikiuose užfiksuotas kovo 6 dieną: tada buvo stebimas kietųjų dalelių ore leistino kiekio viršijimas 1,1 μg/m³.
Kiti taršos komponentai leistinų normų neviršijo.
Dūmų galima pasisaugoti
Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kuriame gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, kitų druskų mišinių, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, suodžių, nusidėvėjusių padangų, stabdžių, šaligatvių dangos dulkių ir kt. Be to, kietosios dalelės gerai absorbuoja toksines medžiagas ir mikroorganizmus.
Z. Kristučio teigimu, toks nedidelis kietųjų dalelių leistino kiekio ore viršijimas didelės įtakos žmogaus organizmui neturi, be to, jis yra laikinas.
S. Margalikas patarė pajutus dūmų kvapą ore užsidaryti langus, ypač tiems, kurie turi problemų dėl kvėpavimo takų ligų, vengti be reikalo eiti į lauką, kuo mažiau būti vietose, kur didelis transporto eismas, prie sankryžų.
Kūrena ir baldus
Didžiausia dūmų koncentracija atsiranda ten, kur šildomi individualūs namai: Mažeikiuose tai yra senamiestis ir gyvenamieji sodų bendrijų namai, kai kurios įmonės.
A. Margalikas sakė trečiadienį pastebėjęs, kad dūmų susikaupia ir kaimuose. Vakarais dūmai iš tų vietų pasiekia ir mikrorajoną.
Taupydami kurą gyventojai kūrenti naudoja neleistinas medžiagas: batus, padangas, degias chemiškai apdorotas medžiagas. Jeigu kūrenama anglimi, dūmuose susikaupia sieros.
Z. Kristutis sakė pastebėjęs tendenciją, kai žmonės kurui į namus velka prie konteinerių paliktus senus baldus: juose yra ne tik kietųjų dalelių, bet visokių cheminių medžiagų, ypač klijų, – degindami tokį kurą žmonės nuodijasi patys.
„Į privačią valdą neįeisi ir nepatikrinsi, kas kuo kūrena. Jiems leidimų nereikia, tad mes galime gyventojus veikti tik morališkai ar dar kitaip auklėti. Bet tai yra laikini dalykai: tereikia pūstelėti vėjeliui ir dūmai bei kitos medžiagos išsisklaidys“, – tvirtino S. Margalikas.