Seimas po svarstymo pritarė Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo pataisoms, kuriomis ketinama padidinti savivaldybėms atitenkančią mokesčio už jų teritorijoje išgaunamus valstybinius gamtos išteklius dalį.
Svarstė, kaip paskirstyti mokestį
Už išgautus gamtos, išskyrus medžiojamųjų gyvūnų išteklius, savivaldybių biudžetams linkstama pervesti 20 proc. gauto mokesčio, likusią sumą paliekant valstybės biudžetui.
Šiuo metu mokesčio proporcija vietos ir šalies biudžetams sudaro atitinkamai 10 ir 90 proc.
Įstatymu numatyta, kad papildomos lėšos turės būti naudojamos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiajai programai finansuoti.
Ketvirtadienį pataisas svarsčiusių politikų nuomonės išsiskyrė: klausimą išnagrinėjęs pagrindinis Biudžeto ir finansų komitetas ir Lietuvos savivaldybių asociacija palaikė siūlymą, tuo metu Vyriausybė ir papildomi Valstybės valdymo ir savivaldybių bei Aplinkos apsaugos komitetai siūlė pataisas atmesti.
Vyriausybės nuomone, savivaldybėms jau pervedama 10 proc. mokesčio už išgaunamus valstybinius gamtos išteklius ir 70 proc. mokesčio už aplinkos teršimą, todėl mokesčio už valstybinius gamtos išteklius dalies padidinimas nuo 10 iki 20 proc. daugumai savivaldybių finansiniu požiūriu įtakos neturėtų, o Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas kasmet netektų apie 4 mln. litų pajamų.
Siūlė nepritarti projektui
Tokiais motyvais vadovavosi ir neigiamą išvadą pristatęs Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.
„Vadovaujantis Konstitucija ir kitais įstatymais, Lietuvoje žemės gelmių iškasenos išimtine tvarka priklauso valstybės nuosavybei, ne savivaldybėms. Šiuo metu pagal veikiantį įstatymą 10 proc. mokesčių išgaunamų už aplinkos teršimą paliekama toms savivaldybėms, kurios vysto žemės gelmių veiklą, o 90 proc. atitenka kitoms savivaldybėms, kurias gamta nuskriaudė. Todėl komitetas siūlo nepritarti šitam projektui (ką sako ir Vyriausybė), nes tai palies kelias savivaldybes, jas kiek nors praturtins, bet iš biudžeto reikės paimti apie 4 mln. litų, kurie atitenka kitoms savivaldybėms“, – Seime sakė A. Salamakinas.
Galiausiai 52-iem Seimo nariams balsavus už, dviem prieš ir 21-am susilaikius, įstatymo projektui buvo pritarta.
Jei dokumentui bus pritarta po pateikimo, jis įsigalios nuo 2015-ųjų sausio 1 d.