Ketvirtadienį Seimas patvirtino naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Nuo kitų metų liepos įsigaliosiantis įstatymas, tikima, taps Lietuvos vaiko teisių apsaugos sistemos permainų pagrindu.
Pokyčius diktavo aplinkybės
Pastaraisiais metais Lietuvą ne kartą sukrėtė tragedijos, kurių metu buvo pražudyti vaikai. Daugeliu atvejų dėl šių nelaimių kaltais pripažinti nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų apsvaigę suaugusieji.
Ne kartą šešėlis krito ir ant vaikų teises ginti privalančių institucijų bei jų darbuotojų. Neva jie nesugeba, nenori, nepajėgia užbėgti už akių nelaimėms, „ištraukdami“ vaikus iš prasigėrusių, smurtaujančių tėvų namų.
Prieita prie išvados, kad metas pertvarkyti Lietuvos vaiko teisių apsaugos sistemą. Neoficialiai reforma įgijo Kėdainiuose motinos ir patėvio nužudyto berniuko vardą ir kartais pavadinama „Mato reforma“.
Žada skirti lėšų
Įgyvendinus reformą, vaiko teisių apsaugos skyriai bus pavaldūs ne savivaldybėms, o įstaigai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Nustatyta bendra schema, kaip turi elgtis institucijos, gavusios pranešimą apie galimai pažeidžiamas vaiko teises.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu numatyta: vaikų iki 6 metų negalima palikti be priežiūros, juos galės prižiūrėti ne jaunesni nei 14 metų asmenys.
Skelbiama, kad reformai įgyvendinti bus skiriama 8 mln. eurų.
Vertina palankiai
Mažeikių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė sako, jog tokių permainų buvo siekiama jau daug metų, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių jos buvo vis atidedamos.
Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.