Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė per daug sureikšmintais ir perdėtais vadina žurnalistų nuogąstavimus dėl baudžiamosios atsakomybės už neviešų teismo posėdžių medžiagos paviešinimą.
Už pataisas nebalsavo
„Aš manau, kad jie (nuogąstavimai, – ELTA) yra šiek tiek per daug sureikšminti ir perdėti, nes, jeigu atidžiai įsiskaitysime, o aš dar konsultavausi ir su teisininkais, tikrai netikiu, kad teismai taip (griežtai pataisą, – ELTA) interpretuotų“, – interviu „Žinių radijui“ sakė Seimo vadovė, vertindama priimtą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuria numatoma baudžiamoji atsakomybė už neviešų teismo posėdžių medžiagos paviešinimą.
L. Graužinienė nurodė už šias pataisas nebalsavusi, nes tuo metu nedalyvavo Seimo plenariniame posėdyje, o klausimą teikiant į darbotvarkę jo svarstymui nemačiusi kliūčių.
Seimo Pirmininkės teigimu, parlamentarai palaikydami šį siūlymą rėmėsi Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvada.
„Nereikia taip suabsoliutinti“
Pasak L. Graužinienės, įstatymuose apibrėžta, kuri informacija yra neskelbtina ir kokie teismo posėdžiai turi būti uždari, o jų informacija neviešinama.
„Tai, jeigu tokia informacija, kuri pagal įstatymus yra nevieša ir jai reikalingas uždaras posėdis, pateks į viešą erdvę, be abejonės, tada kyla klausimas, ne kas ją paskleidė, bet kas „išnešė“ tą informaciją iš draudžiamo viešinti posėdžio“, – kalbėjo Seimo Pirmininkė.
Politikė patikslino kalbanti apie vaikų klausimus, šeimų bylas, kurios yra labai privačios ir joms nagrinėti teismas rengia uždarus posėdžius.
„Tai juk mes visi kovojame, kad nebūtų patyčių, kad vaikams būtų sukurta tinkama aplinka ugdytis ir vystytis, valstybė tam užtikrinti skiria daugybę lėšų, o kartais vienas neatsakingas veiksmas ar viena neatsakingai į viešąją erdvę paleista informacija gali sulaužyti to vaiko gyvenimą ir pridaryti problemų. Todėl kiekvienu atveju teismas nagrinėja labai individualiai, nereikia taip suabsoliutinti to klausimo“, – sakė Seimo Pirmininkė.
Lauks Prezidentės nuomonės
Klausiama, ar iš esmės pasisako už šias pataisas, numatančias laisvės atėmimą už ne viešų teismo posėdžių medžiagos paviešinimą, L. Graužinienė teigė, kad pirmiausia bus laukiama Prezidentės nuomonės.
„Jeigu bus veto, tai reiškia, kad bus kažkokie pasiūlymai, ir Seimas nagrinės iš naujo, tokia yra nustatyta tvarka. Tad nereikia dar skubėti“, – ragino ji.
ELTA primena, kad Seimas atitinkamas Baudžiamojo kodekso pataisas priėmė praėjusį ketvirtadienį. Jos numato, kad už uždarame teismo posėdyje nagrinėjamos ar išnagrinėtos bylos medžiagos, ar jos dalies paviešinimą yra numatoma baudžiamoji atsakomybė ar laisvės apribojimas.
Prezidentė D. Grybauskaitė penktadienį šią pataisą pavadino gėdinga, bet neatskleidė, ar vetuos pataisas, nes oficialus dokumento tekstas dar nepasiekė Prezidentūros ir Prezidentė neturėjo progos susipažinti su tekstu.
Penktadienį į šalies vadovę viešų pareiškimu kreipėsi žurnalistų bendruomenė, prašydama įstatymą vetuoti.