Daugiau nei trejus metus dvidešimtyje vienkiemių, kuriuose gyvena vieniši, senyvo amžiaus žmonės, veikia vieno mygtuko įrenginiai – nelaimės atveju jais galima išsikviesti pagalbą.
Projektui baigiantis paaiškėjo: kad tokia apsauga ir toliau veiktų, reikia pinigų.
Įvairūs pranešimai
Labai dažnai senyvo amžiaus žmonės dėl patiklumo ir neapdairumo patenka į nusikaltėlių pinkles, atsitikus bėdai jie dažniausiai nežino į ką kreiptis, be to, pagalba gali būti pavėluota. Tokiems atvejams ir yra skirti vieno mygtuko įrenginiai.
Pareigūnų teigimu, per trejus metus, kai veikia minėti įrenginiai, buvo gauta įvairių pranešimų, pradedant skundais pablogėjusia sveikata, baigiant informacija apie nepažįstamų žmonių apsilankymą.
Išsami informacija
Mažeikių policijos komisariato prevencinio poskyrio viršininkas Arūnas Bubliauskas „Santarvei“ priminė, kad įrenginiai sukonstruoti taip, kad nuspaudus pagalbos mygtuką, iš nukentėjusiojo pusės pokalbio nutraukti negalima, to nepadarytų net ir užpuolikas.
Jautrus mikrofonas skambučius priimantiems operatoriams leidžia girdėti visus garsus patalpoje, suprasti, kas vyksta.
Be to, yra sudaryti vieno mygtuko įrenginius turinčių žmonių sąrašai, operatoriams nereikia aiškinti, kur įrengtas šis mygtukas, yra nustatytas maršrutas, kuriuo kiek galima operatyviau ir greičiau į senolio gyvenamąją vietą atvyktų policijos ar medikų ekipažas.
Informuoja lipdukai
Kam ir kada skirti vieno mygtuko įrenginius, sprendžia apylinkių inspektoriai kartu su seniūnais. „Apie sodyboje esančius minėtus įrenginius informuoja įvairūs lipdukai ant langų ir durų. Šie lipdukai tarsi dar viena prevencinė priemonė, nes vargu ar nusikaltėlis rizikuos lįsti į namus, kur aiškiai parašyta, jog yra vieno mygtuko įrenginys“, – sakė A. Bubliauskas.
Pareigūno žodžius patvirtina ir statistika: per visus trejus metus nuo plėšikų nenukentėjo nė vienas žmogus, kurio namuose yra minėtas įrenginys.
Pavojinga ir gyvenvietėje
Apie vieno mygtuko įrenginių reikalingumą „Santarvei“ kalbėjo ir kai kurių seniūnijų vadovai.
Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius įsitikinęs, kad tokie pagalbos mygtukai praverstų ne tik vienkiemiuose, bet ir gyvenvietėse gyvenantiems vyresnio amžiaus vienišiems žmonėms.
„Juk nusikaltėliai lankosi ne tik vienkiemiuose, bet ir namuose, apsuptuose kaimynų. Dažniausiai jų aukomis tampa senoliai, kurie negali apsiginti. Turbūt niekam ne paslaptis, kad jie yra ligoti, sunkiai vaikščiojantys, todėl jiems sunku prisišaukti net šalia gyvenančių kaimynų pagalbos“, – kalbėjo K. Kryžius.
Nukentėjo dvi moterys
Šiais metais nuo plėšikų jau nukentėjo dvi moterys. Nusikaltėliai nepabijojo laužtis į namus, kai juose buvo žmonių.
Pirmuoju atveju plėšikai įsiveržė į kapėniškės namus. Du nepažįstami asmenys, uždėję ant galvos apsiaustą bei surišę rankas, iš nukentėjusiosios reikalavo aukso, aukso dirbinių bei pinigų. Neradę aukso nusikaltėliai paėmė 1 650 litų ir paspruko.
Kita moteris nukentėjo Užventės kaime. Devintąją dešimtį įpusėjusi užventiškė pajuto neįprastą šurmulį ir pabudusi pamatė šalia lovos stovinčius du nepažįstamus vyriškius.
Jie senolei užmetė ant galvos antklodę, surišo rankas ir, paliepę ramiai elgtis, pradėjo kuistis kitame kambaryje. Netrukus nusikaltėliai rado 3 tūkst. litų bei auksinį žiedą ir paspruko.
Policijos pareigūnai iki šiol ieško įtariamųjų, padariusių šiuos nusikaltimus.
K. Kryžius prisiminė, kad užventiškė nuo plėšikų nukenčia jau antrą kartą. Prieš keletą metų pas ją taip pat buvo įsibrovę nusikaltėliai.
Pasak seniūno, galima tik spėlioti, kaip būtų klostęsi įvykiai, jei moterų namuose būtų įrengtas „pagalbos mygtukas“.
Numatyti pinigai
Mažeikių rajono policijos komisariato vadovai dar praėjusių metų pabaigoje kreipėsi į rajono valdžią, prašydami skirti lėšų, kad minėtų įrenginių darbą būtų galima pratęsti dar metams.
Komisariato prašymą tuomet apsvarstė Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komitetas. Jo nariai sutiko, kad paslauga reikalinga ir ją būtina išlaikyti. Todėl komitetas Savivaldybės administracijai perdavė prašymą, siūlydamas rasti galimybių ją finansuoti.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ sakė, kad Mažeikių policijos komisariatas pateikė programą, kurią patvirtino Taryba. Pagal ją iš rajono biudžeto yra numatyta skirti penkiasdešimt tūkstančių litų.
„Tiek yra skirta visai programai, o kaip išskirstyti pagal priemones, jau sprendžia komisariatas. Ar tai bus skirta vieno mygtuko įrenginiams įsigyti, ar kam nors kitam, priklauso nuo jų pačių. Mes į tuos reikalus nebesikišame. Numatyti pinigai bus pervesti, kai tik bus pasirašyta finansavimo sutartis“, – paaiškino B. Kryžius.
Gali įsigyti
Policijos pareigūnų teigimu, vieno mygtuko įrenginius gali įsigyti kiekvienas norintysis. Tik tiek, kad jam pačiam tektų mokėti abonentinį mokestį – 25 litus per mėnesį.
Šiais įrenginiais prekiaujančios įmonės specialistai „Santarvę“ informavo, kad žmonės gali pasirinkti: nusipirkti vieno mygtuko įrenginį, kainuojantį apie 500 litų, ir po to mokėti po 25 litus, arba įrenginio nepirkti, bet abonentinis mokestis tuomet šoktelėtų iki 40 litų per mėnesį.
Pareigūnai taip pat primena, kad žmonės neliktų abejingi ir pamatę įtartinas transporto priemones bei asmenis praneštų policijai arba apylinkės inspektoriui. Arba paskambintų anoniminiu pasitikėjimo telefonu (8 443) 98 084.
senis paseno :D