Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) nuogąstauja, kad valstybė delsia informuoti įmones apie dujų kainas, elektros supirkimo kvotas ir šilumos vartotojams neskuba grąžinti permokų už dujas. Šie nežinomieji neleidžia numatyti būsimų šilumos tarifų artėjančiam šildymo sezonui.
Penki nežinomieji
„Šiemet kaip niekada iki šiol sunku iš anksto numatyti būsimus tarifus. Šiuo metu skaičiuojame net penkis delsiamus paskelbti nežinomuosius, turėsiančius reikšmingos įtakos mokėjimams už centralizuotai tiekiamą šilumą“, – įvardino LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Anot jo, šilumos tiekimo įmonės iki šiol nėra informuotos, kokios bus gamtinių dujų kainos ir šilumininkams privalomi įsigyti dujų kiekiai iš SGD terminalo. Neaiški ir būsima dujų transportavimo kaina. Dar vienas nežinomasis – elektros energijos supirkimo kvotos iš kogeneracinių elektrinių, nors jas Vyriausybė turėjo nustatyti iki rugsėjo 1 dienos.
„Pats svarbiausias klausimas – kada bus grąžintos šilumos vartotojams priklausančios lėšos, permokėtos už gamtines dujas?“, – klausė V. Stasiūnas.
Rusijos koncernas „Gazprom“ pritaikė 20,95 proc. dydžio nuolaidą dujų, vartotų Lietuvoje nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2014 m. balandžio 30 d., kainai. Skaičiuojama, kad gyventojams, vartojusiems iš dujų pagamintą centralizuotą šilumą, turėtų būti grąžinta per 130 mln. litų permokėta suma.
Kompensacijos skirtingos
„Buitiniams dujų vartotojams priklausančios permokėtos lėšos – jau grąžintos. Nors „Gazprom“ „Lietuvos dujoms“ grąžino permoką už visas importuotas dujas, lieka neaišku, kodėl „Lietuvos dujos“ delsia grąžinti šilumos vartotojams priklausančius pinigus“, – teigė V. Stasiūnas.
Anot jo, kiekviename mieste šilumos vartotojams priklausančios kompensacijos yra skirtingos. Jos priklauso nuo to, kokią dalį viso šilumos tiekimo įmonių naudoto kuro balanse sudaro iš „Lietuvos dujų“ įsigytos dujos.
Išankstiniu LŠTA skaičiavimu, 60 kv. metrų ploto standartiniam butui Vilniuje turėtų būti grąžinta apie 400 litų, Panevėžyje – apie 165 litus, Klaipėdoje – apie 130 litų, Anykščiuose – apie 560 litų, o Šalčininkuose net apie 600 litų kompensacija. „Tai – reikšmingos sumos, kurios kai kuriuose miestuose prilygsta maždaug mėnesio šildymo išlaidoms“, – skaičiavo V. Stasiūnas.
Šiuo metu vidutinė šilumos kaina šalies miestuose sudaro apie 25 ct/kWh su PVM. Praėjusį šildymo sezoną ji buvo 27,25 ct/kWh su PVM.
O kada pinigus grąžins saurida neteisėtai apiplėšusi mažeikiečius?