Seimo narys konservatorius Algis Strelčiūnas, Seime įregistravęs Vietos savivaldos įstatymo pataisas, siūlo numatyti, kad seniūnai būtų išrenkami tiesioginiuose rinkimuose.
„Tiesiogiai išrinktas seniūnas labiau priklausys nuo savo rinkėjų“
Pagal projektą, „seniūnas yra valstybės politikas, vadovaujantis seniūnijai. Seniūnas renkamas tiesiogiai savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui. Seniūną iš seniūnijos nuolatinių gyventojų renka tos seniūnijos gyventojai. Kai seniūno įgaliojimai nutrūksta prieš terminą, rengiami nauji seniūno rinkimai“.
Šiuo metu seniūnai yra valstybės karjeros tarnautojai, paskiriami konkurso tvarka. Pasak A. Strelčiūno, tai dažnai lemia, kad seniūnai paskiriami pagal „partinę liniją“ ir yra pavaldūs savivaldybei, o gyventojai, kuriems seniūnai yra artimiausi valdžios atstovai, neįtraukiami į seniūno rinkimų procesą, seniūnas jiems yra minimaliai atskaitingas.
„Tiesiogiai išrinktas seniūnas labiau priklausys nuo savo rinkėjų – vietos, už kurios administravimą yra atsakingas, gyventojų. Jis geriau išgirs žmonių prašymus, pasiūlymus ir stengsis jiems padėti, nes bus atsakingas ne tik už savivaldybės planų vykdymą, o už darbą su gyventojais. Tai užtikrina įstatymo projekto nuostata, kurioje numatyta, kad jei daugiau nei 50 procentų gyventojų pareikš nepasitikėjimą seniūnu, seniūnas neteks savo įgaliojimų“, – sako projekto autorius.
Siūloma numatyti reikalavimus kandidatui
A. Strelčiūno teigimu, didesnis gyventojų įsitraukimas į vietos savivaldą padės kovoti su korupcija ir valstybės pinigų švaistymu. „Tiesioginis seniūnų rinkimų įteisinimas garantuotų realią savivaldą, gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimą ir renkamų pareigūnų atskaitomybę bendruomenėms, sumažintų šalies centralizacijos lygį“, – mano politikas.
Įstatymo pakeitimo projekte siūloma numatyti reikalavimus kandidatui į seniūnus.
Pagal projektą, jis turi turėti ne mažesnę kaip 3 metų vadovaujamo darbo patirtį; aukštąjį neuniversitetinį arba aukštesnįjį išsilavinimą, arba iki 1995 metų įgytą specialųjį vidurinį išsilavinimą; gyventi tos savivaldybės, kurioje kandidatuojama į seniūnus, teritorijoje; turėti Lietuvos Respublikos pilietybę, taip pat neturėti teismo nuosprendžiu skirtos neatliktos bausmės.
Siūloma, kad asmens kandidatūrą į seniūnus turi paremti parašais ne mažiau kaip 2 procentai, bet ne mažiau kaip 100, tos seniūnijos rinkėjų. Rinkimus laimėtų kandidatas, gavęs daugiausiai balsų. Antras rinkimų turas nebūtų rengiamas.
o tai ką veiks savivaldybės administracijos direktorius? kaip tada skirsis sau parankius seniūnus, nu ne kas ne kas
seniai laikas,nes kitaip betvarke ir toliau tesis