Balėnų pagrindinė mokykla nuo praėjusių mokslo metų dalyvauja respublikiniame projekte „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms“ (AKIM). Projekto tikslas – mokyklų bendruomenių atskirties nuo kultūros proceso mažinimas.
Pamokas vedė fotomenininkas
Šiandien Lietuvos mokykla iš dalies atskirta nuo kultūrinės visuomenės, nes į ją intensyviai veržiasi masinės pramogos. Šio projekto dalyviai – po mokyklas pasklidę intelektualai – atvers platesnį kultūrinį akiratį, skatins įsitraukti į kultūros procesą.
Rugsėjo mėnesį mūsų mokyklą aplankė fotomenininkas Romualdas Vaitkus ir 7–10 klasių mokiniams pravedė dvi meninės kūrybos pamokas „Fotokompozicijos teorija ir praktika“. Pirmoje pamokoje menininkas pristatė gausybę fotoaparatų, tarp kurių puikavosi ir pats primityviausias „medinukas“, ir labai vertingas profesionalo fotoaparatas.
Žymus fotografas demonstravo fotoalbumus, kuriuose įamžinti ir nuostabūs gamtos reginiai, ir aplankytų pasaulio kraštų vaizdai, tačiau labiausiai visus sukrėtė dokumentiniai kadrai iš karo zonų. Pavartę šį albumą supratome, kad baisiausias siaubo filmas taip nesukrečia, kaip šie kadrai.
Antroji pamoka – praktinė. Mokyklos kieme fotografavome visi: ir mokiniai, ir mokytojai, ir mokyklos direktorė R. Grinkevičienė. Gausūs saulės spinduliai tądien veržte veržėsi į mūsų pirmąsias menines kompozicijas. Greitai pralėkė ši pamoka, o tiesioginis bendravimas su žymiu žmogumi visiems paliko neišdildomą įspūdį.
Atskleidė kūrybos paslapčių
Spalio 11 d. mokykloje viešėjo poetė, žurnalistė ir režisierė Enrika Striogaitė, 2004 m. išleidusi pirmąją knygą – poezijos rinktinę „Lyja“, o 2005 m. – poezijos knygą „Vienišėja“.
Šiuo metu E. Striogaitė dirba žurnaliste dienraštyje „Kauno diena“. 2009 m. ji režisavo dokumentinį filmą „Mėlyniesiems katilėliams aidint“. Šis darbas – apie Kauno valstybinio lėlių teatro įkūrėją, neeilinę asmenybę Stasį Ratkevičių. Ilgą ir spalvingą gyvenimą nugyvenęs S. Ratkevičius – tikra mūsų kultūros istorija (dainavo su operos legenda Kipru Petrausku, lankė chorą pas lietuvių muzikos patriarchą Juozą Naujalį). Įdomus, nestokojantis humoro teatrališkas menininkas filme pasakoja apie savo gyvenimą – pirmojo profesionalaus Lėlių teatro įkūrimą, meilę, žmogaus misiją, Šeštokų geležinkelio pylimą, paskendusį mėlynų katilėlių jūroje…
Antroje pamokoje poetė E. Striogaitė atskleidė vaikams nemažai kūrybos paslapčių, dalijosi kultūros žurnalisto džiaugsmais ir rūpesčiais, prisiminimui padovanojo savo poezijos knygas „Lyja“ ir „Vienišėja“, dalijo mokiniams autografus ir nuoširdžius linkėjimus.
Nauda ir mokiniams, ir mokytojams
Ne tik mokiniai, bet ir mes, mokytojai, patyrėme daug naujo, džiugino įtaigūs menininkų pasakojimai ir nuoširdus bendravimas. Visi supratome, koks svarbus ir reikalingas šis projektas, kurio esmė – tiesioginis kontaktas tarp menininko ir mokinio.
Lapkričio pradžioje laukiame atvykstančios tautodailininkės Sigitos Dacienės, kuri praves dvi teorines pamokas – „Žemaičių tautinis kostiumas“.
Po Naujųjų metų į mokyklą planuoja atvykti dar du menininkai: architektė Audronė Žukauskaitė ir žurnalistas Audrys Antanaitis.
Nijolė Daučiūnaitė
Projekto kuratorė, dailės ir technologijų mokytoja
Jeigu ir Jūs turite naujienų, kviečiame pasidalinti su santarvė.lt skaitytojais. Informaciją ir nuotraukas galite atsiųsti, portalo viršuje paspaudę mygtuką „Atsiųsti naujieną“.