Suderintos naujojo Darbo kodekso pataisos teikiamos Seimui

Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus iniciatyva koalicijos frakcijų vadovai paruošė ir Seimui teikia naujojo Darbo kodekso pataisų paketą.
Pataisos sudaro 12 punktų paketą, kuris buvo aptartas su suinteresuotomis šalimis – darbdaviais ir profesinėmis sąjungomis.

Sutarties sąlygos aiškinamos darbuotojo naudai

Teikiamose pataisose siūloma darbo sutarties sąlygas aiškinti darbuotojo naudai. Tai reiškia, kad kilus ginčui tarp darbdavio ir darbuotojo ir esant neaiškumams dėl darbo sutarties sąlygų, sprendimas bus priimamas darbuotojo naudai.
Taip pat siūloma nustatyti, kad nutraukiant darbo santykius darbuotojo iniciatyva dėl ligos ar neįgalumo arba dėl to, kad slaugo šeimos narį, arba sukakus senatvės pensijos amžiui – būtų išmokama ne vieno vidutinio darbo užmokesčio išmoka, o dviejų.
Trigubinami ir įspėjimo terminai darbuotojams, kurie augina vaiką iki 14 metų bei darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų. Todėl apie įspėjimą apie atleidimą iš darbo darbdavys tokiems darbuotojams turės pranešti mažiausiai prieš 3 mėnesius.

Nenustatytos apimties darbo sutartis – tik su apdraustaisiais

Taip pat siūloma pataisa, priimtina tiek darbdaviams, tiek ir profsąjungų atstovams, kad nenustatytos apimties darbo sutartis galima sudaryti tik su apdraustaisiais socialiniu draudimu asmenimis. Tai nauja darbo sutarties rūšis.
Pataisoje įvertinta tai, kad tokių sutarčių vienoje įstaigoje negali būti daugiau kaip vienas dešimtadalis, o mažose įmonėse – viena.
Pataisose siūloma grįžti prie nuostatos, kad švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda, išskyrus sutrumpintą darbo laiką dirbančius darbuotojus.
Be to, patikslinama, kad darbo pamainų grafikai pranešami darbuotojams ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas iki jų įsigaliojimo, o jie gali būti keičiami tik išimtiniais nuo darbdavio valios nepriklausančiais atvejais ir tik įspėjus darbuotoją prieš dvi darbo dienas ir suderinus su įmonėje veikiančia darbo taryba arba kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.
Darbuotojų naudai siūloma įpareigoti darbdavį įtraukti į darbo laiko apskaitą ne tik viršvalandžius, darbo laiką švenčių ar numatytą poilsio dieną, jeigu jis nenustatytas pagal grafiką, darbo laiką naktį, bet ir darbo laiką pagal susitarimą dėl papildomo darbo, užtikrinant, kad nebūtų pažeidžiamos darbo laiko skaičiavimo nuostatos.

Kada atostogos – ilgesnės

Taip pat siūloma nustatyti, kad prioriteto tvarka rinktis atostogas teikiama ir darbuotojams, auginantiems bent vieną vaiką iki 14 metų.
Be to, siūloma suteikti ilgesnes kasmetines atostogas darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. Šiuo siūlymu suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos, jeigu dirbama 5 dienas per savaitę arba 30 darbo dienų, jeigu dirbama šešias dienas. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos penkių savaičių trukmės atostogos.

Parengta pagal LR Vyriausybės kanceliarijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content