Galimybė patikrinti savo sugebėjimus bei žinias, esant sąlygoms, kurios artimos kovinėms, – taip patirtį po tarptautinių pratybų Vokietijoje apibūdino mažeikiškiai kariai savanoriai.
Dalyvavo ir mažeikiškiai
Vokietijoje, Hohenfels poligone, jau tryliktą kartą vyko tarptautinės pratybos „Jungtinis ryžtas“, kuriose tarp daugiau kaip 5 tūkstančių karių dalyvavo ir trisdešimt Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos šeštosios rinktinės karių savanorių.
Mūsų rajone dislokuotai kuopai šiose pratybose atstovavo 603 pėstininkų kuopos vadas kapitonas Sigitas Adomauskas, vyresnysis leitenantas Donatas Milikauskis, vyresnieji eiliniai Deividas Žvinklys ir Olegas Filimonovas bei eilinis Marius Rimutis.
Šiose pratybose kariai savanoriai treniruojasi vykdyti įvairias užduotis, gludina tarpusavio procedūras, gilina anglų kalbos ir karinių terminų bei procedūrų žinias. Pratybos, kurias organizuoja JAV Sausumos pajėgos Europoje, skirtos gerinti sąveiką tarp sąjungininkių kariuomenių, taip stiprinant regioninį saugumą.
Iššūkis – radijo ryšys
Lietuvių karių savanorių grupė atliko užduotis kalnuotoje bazės vietovėje. Pratybų stebėtojas ir vertintojas kapitonas S. Adomauskas pastebėjo, jog tai buvo pirmoji patirtis, kai užduotis teko atlikti tokioje vietovėje. Lietuviai jas atliko grupėje kartu su Bulgarijos ir Šiaurės Makedonijos kariais, naudodami su savimi atsivežtą lengvąją ginkluotę.
„Mūsų tikslas buvo įvertinti savo padalinio kovinį pasirengimą, taip pat svarbu buvo ir bendradarbiavimas su minėtų šalių kolegomis – tai ir komunikavimas, ir ryšys. Iššūkiu tapo ir tarpusavio bendravimas radijo ryšiu anglų kalba“, – pasakojo S. Adomauskas.
Apžvelgdamas skirtingų šalių kovinį pasiruošimą, kapitonas pažymėjo, kad visi treniruojasi pagal vienodą metodiką, lietuviai kariai savanoriai niekuo nesiskiria nuo kitų šalių kariškių – kai kur reikia pasitempti, kai kuriose srityse partneriai lenkiami, viskas priklauso nuo karių išradingumo ir sugebėjimų.
Pratybos vyko ir lauko sąlygomis
Vien pratybomis Vokietijoje neapsiribota – čia kariai savanoriai susipažino su naujausia sunkiąja karine technika. Pratybos truko vienuolika dienų, tačiau iki jų buvo nueitas nemažas kelias – teko ir reikiamą techniką pasirinkti, ir atlikti suvienodinimo pratybas, viską suderinti.
„Pirmąją pratybų parą vyko naktinis žygis ir užsiėmimai. Svarbiausia, jie buvo vykdomi lauko sąlygomis, kai oro temperatūra siekė minus devynis laipsnius. Po to pratybos persikėlė į miestelius, teko veikti tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek negyvenamose, atlikti įvairias užduotis“, – „Santarvei“ pasakojo kuopos vadas.
Pasak S. Adomausko, kiekvienos praktinės pratybos suteikia patirties. Šį kartą buvo sudaryta galimybė pasitreniruoti su sąjungininkais, visa tai atlikti svetimoje, neįprastoje vietovėje, esant ypatingoms sąlygoms.
Pasirengimas tęsis visus metus
Savanoriams netrūksta iššūkių ir grįžus iš tarptautinių pratybų – Mažeikių 603 pėstininkų kuopoje jau tą pačią savaitę vyko užsiėmimai pagal šiems metams sudarytus naujus kovinio pasirengimo planus.
„Tradiciškai kuopa ruošiasi rudens pabaigoje vykstančioms vertinamosioms pratyboms, kuriose patikriname, ką išmokome per metus. Tai įvardyčiau kaip kasdienį pasirengimą – pradedame nuo lengvesnių užsiėmimų ir palengva pereiname prie sunkesnių.
Kas buvo tarptautinėse pratybose, tas jau išbandė žiemos sąlygas lauke. Mes kol kas tuo užsiiminėjame klasėje“, – sakė kuopos vadas.
Balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje kariai savanoriai jau dalyvaus lauko pratybose, kai teks po kelias naktis praleisti ir miškuose.